Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské radniční noviny citovaly starostu, který už dávno skončil

  13:25aktualizováno  13:25
Čtenáři některého ze 170 tisíc výtisků Brněnského Metropolitanu, který vydává magistrát, si v prosinci přečtou i text o Brněnských Vánocích. Jenže je tam několik chyb. Například že starostou Brna-střed je stále Libor Šťástka.

Bývalý starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Detailně propracovaný program má přispět k tomu, aby se návštěvníci opravdu ocitli v centru vánočních trhů ve stylu 30. let minulého století, přislíbil starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka,“ píše se v článku.

Háček je v tom, že Šťástka (ODS) by na splnění takového slibu měl pramalý vliv. Už druhé Vánoce totiž starostou největší brněnské městské části není. A to není vše. Text také láká na kluziště na Moravském náměstí, které tam ovšem letos návštěvníci nenajdou.

Inzertní část si řeší soukromá firma

Z chyb si na Facebooku hned začal dělat legraci Matěj Hollan (Žít Brno).

„Je fajn, že některé jistoty, jako Metropolitan, nepodléhají přechodným módním změnám a zůstávají při starém,“ napsal a připojil snímek stránky s chybou. Za poslední dva roky se toho ovšem změnilo hodně nejen u Šťástky, ale i u něj. Už není aktivista, ale náměstek primátora, který je mimo jiné zodpovědný právě i za Metropolitan.

Článek v brněnském Metropolitanu vyšel s chybami.

Článek z Metropolitanu.

Na magistrátu začali pátrat, jak je možné, že brněnský zpravodaj po více než roce Šťástku znovu „jmenoval“ starostou přesto, že například jméno primátora Petra Vokřála (ANO) je v textu aktuální.

„Máme podepsanou smlouvu o vydávání Brněnského Metropolitanu se společností Strategic Consulting. V dokumentu je jasně napsáno, že redakční část, tedy polovinu zpravodaje, má ve své gesci magistrát s tím, že tu inzertní si samostatně řeší zmíněná společnost. Jméno Libora Šťástky bylo uveřejněno na inzertních stranách,“ reagoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

V lednu vyjde omluva

Společnost, jež má onu polovinu novin na starosti, chybu přiznává. Text byl podle ní vycpávkou, která měla zaplnit prázdné místo mezi inzeráty na dvoustraně.

„Redaktorka není z Brna a někde stáhla neaktuální text o Vánocích. Už jsem udělal opatření, aby se to neopakovalo. Budeme mít kontrolu ze dvou stran, protože necháme texty předkládat k přečtení i magistrátu,“ konstatoval zástupce společnosti Strategic Consulting Havel Mouka. V lednovém čísle Metropolitanu podle něj také vyjde velká omluva čtenářům.

Za výrobu a distribuci jedenácti čísel Metropolitanu jeho firma od magistrátu dostává ročně téměř tři miliony korun. A na další peníze si přijde právě díky inzerci. Za reklamní stranu se podle ceníku firmy Region Media platí zhruba sto tisíc korun.

Rozeznat ji od obsahu, jehož správnost garantuje magistrát, pro čtenáře ale není snadné. Stránky se liší jen barvou hlavičky, která je šedá místo červené, a drobným nápisem inzerce.

Po dotazech MF DNES přitom náměstek Hollan firmu ostře zkritizoval. „Je to obrovské pochybení. Text se netváří jako inzerce, ale jako běžný redakční obsah. Město Brno je zodpovědné jen za část stránek a na zbytek si firma může napsat, co chce,“ uvedl Hollan s tím, že se systém pokusí změnit.

To ale nebude snadné. Rok před volbami totiž minulé vedení města podepsalo s firmou Strategic Consulting smlouvu na čtyři roky. Pokud výrazně nepochybí, tak podle dokumentu, který má MF DNES k dispozici, bude společnost radniční tisk vydávat další dva roky.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz