Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.

Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mezinárodní uskupení graffiti umělců Améba posprejovalo továrnu Zbrojovky

  • 0
UMĚNÍ & KRITIKA - V rozpadající se Zbrojovce, na jejíž ploše měly už před časem začít růst nové obytné domy, tovární budovy zatím chátrají a jejich industriální půvab získává na zvláštní melancholii, která přitahuje mladé umělce. Naposledy tam tuto neděli měla vernisáž akce sprejerů.

Mezinárodní společenství "graffiťáků" sem pozvalo brněnské společenství Améba. Projekt Améba pro spřátelené tvůrce graffiti bez ohledu na státní hranice vymyslel student grafiky na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT Lukáš Veselý se svou přítelkyní Monikou Voráčovou.

Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.

"Trošku nás inspirovala přehlídka nejváženějších světových osobností graffiti jménem Names, která se vloni sjela do Prahy," přiznává Lukáš Veselý. "Přes nejrůznější kamarády i známé z mých zahraničních stáží se nám podařilo dát dohromady mezinárodní skupinu vyznavačů tohoto druhu umění."

Améba

Neformální společenství vyznavačů graffiti založil letos na jaře student grafiky na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT Lukáš Veselý se svou přítelkyní Monikou Voráčovou, studentkou ekonomie na téže univerzitě.
Podařilo se jim připojit k evropskému programu Mládež v akci a získat peníze od Evropské unie.
Jejich prvních dvou projektů v brněnské Zbrojovce a na Kraví hoře se zúčastnilo na sedmdesát vyznavačů graffiti z tuzemska i čtyř dalších evropských zemí.

V době propojených internetových společenství šlo všechno neuvěřitelně rychle. Středisko volného času Labyrint v Bohunicích doporučilo organizátorům připojit se k evropskému programu Mládež v akci, který probíhá v letech 2007 až 2013 coby nejnovější přírůstek do rodiny programů Evropské unie zaměřených na volnočasové aktivity mladých lidí.

Améba sem poslala popis svého projektu a byla ihned přijata. A měla štěstí i v grantové sféře. O peníze neformální skupina zakladatelů Améby, která se mezitím rozrostla na šestici, zažádala přímo Evropskou unii. A opět uspěla.

Spřátelení umělci dorazili do Brna na sklonku srpna. Kromě českých účastníků základní "uměleckou úderku graffiťáků" doplnili účastníci z Litvy, Polska, Německa a Francie.

Od 29. srpna se začalo ve Zbrojovce sprejovat. "Na tuhle zaniklou továrnu jsme se napojili také díky dalším přátelům," vysvětluje Lukáš Veselý. "Ti nás nasměrovali na Divadlo V 7 a půl, které už mělo v továrně premiéru a chce tu i nadále hrát. A jejich principálovi Matěji Růžičkovi se náš nápad zamlouval, takže jsme si rychle plácli," popisuje.

Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.

V neděli 30. srpna bylo hotovo. Nakonec tu sprejovalo pětadvacet účastníků projektu, které do sedmdesátky lidí doplnili přátelé z české graffiti scény, stále dokonale propojené. Přijely zahrát kapely Suzaplay, Trilobiti, Mc's, No Feet a nastoupili i dýdžejové. "Bylo to ohromné, neuvěřitelná atmosféra," dosvědčují oba hlavní pachatelé, Lukáš Veselý i Matěj T. Růžička.

"Do té špinavé továrny nalezly barvy našich graffiti, které získaly zvláštní kouzlo právě v šíleném továrním osvětlení. Ve spojení s muzikou pozvaných kapel něco neuvěřitelného," dodává Lukáš Veselý, který si druhou část akce ve středu 2. května na Kraví hoře už tolik nechválí.

Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.Projekt Ameba (sprejerská dílna) v prostorách bývalé továrny Zbrojovka.

Tady se sprejovalo na objekty - v rámci tvorby 3D graffiti - a děti tu měly své workshopy. Malovaly na plachty. "Nakonec dorazilo hlavně patnáct dětí z domluvené mateřské školky. Oproti tomu úžasnému dni ve Zbrojovce to ale nebylo ono," dotvrzuje Veselý, který po skončení brněnské akce plánuje expanzi na Slovensko.

"Tam půjde ovšem spíš o land art, pokud se nám podaří domluvit nějaké místo v Tatrách," plánuje Veselý. "A chtěli bychom zapojit také Japonce. Jenomže já letos končím studia na FaVU, uvidím, kam mě život zanese a zda budu moci v projektech Améby pokračovat," dodává na závěr.

Projekt Ameba měl graffiti dílnu v prostorách bývalé továrny Zbrojovka. Na snímku organizátor Lukáš Veselý

Zatím je "jeho" Améba plná sil a odhodlání. Na webových stránkách www.amebaproject.com najdete obsáhlou galerii prací členů a účastníků akcí Améby a také vysvětlení, proč se vlastně projekt jmenuje po organizmu, který se v našich laických představách blíží čemusi zárodečnému. "Protože je prvním krokem (tak jako v evoluci) v evropském projektu, v němž by měl dlouho žít a fungovat coby živý organismus."

Stránky ovšem existují jen v angličtině. Mladí graffiti umělci nejsou míň než světoví.