Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MF DNES pátrala po osudu českého kojence v Malajsii

  6:41aktualizováno  6:41
Celých dvanáct let neměli manželé Jindřiška a Ivan Komínkovi z Brna žádné zprávy o vnukovi Reném. Až nyní se prostřednictvím českého zastupitelského úřadu v malajském Kuala Lumpur dozvěděli, že stále žije v rodině svého pěstouna Boba Awalludina.

René u pěstounů v Malajsii - Jedna z mála fotografií Reného (ve žlutém tričku), kterou jeho prarodiče Komínkovi z Brna mají. Dnes už téměř dospělého muže s Českem pojí jen pas. | foto: Archiv rodiny Komínkových

Bizarní příběh rodiny začal na jaře v roce 1992 a několik let plnil novinové stránky i televizní obrazovky. Ani ne roční René tehdy ležel na zadním sedadle auta, s nímž při rychlé noční jízdě jeho opilý otec Jiří Hubáček havaroval. Matka Lenka a další spolujezdec nehodu nepřežili, dítě se skutálelo mezi sedadla a vyvázlo jen s lehkým otřesem mozku.

"Od toho dne začalo naše trápení. Pokud někdo tvrdí, že rány zahojí čas, tak s tím nesouhlasím. Já to mám naopak. Čím dýl to trvá, tím víc jsem z toho lítostivej. Stačí abych viděl nějaký film o dětech a pláču jako želva," přiznává Ivan Komínek. Zemřelá Lenka byla jeho nevlastní, ale s manželkou ji vychovával odmalička.

Půl roku na to přišli manželé i o malého Reného. Otec s ním a  kamarádem vyrazil do Austrálie, možná kvůli obavám z trestu za smrt dvou lidí. Podivná trojice uvízla v Malajsii, protože neměli potřebné doklady. Ve městě Johor Bahru se muži spřátelili s majitelem restaurace Bobem Awalludinem a chlapce, který je omezoval v pohybu, mu svěřili. Původně na pár dnů. Dvojice však byla deportována do vlasti, kde Jiří Hubáček za nehodu dostal tříletý trest vězení. Chlapec zůstal v Malajsii.

V 18 se zamilovala a otěhotněla
Babička Jindřiška Komínková se od té doby potýká se zdravotními problémy. Stále častěji bere do rukou fotografii, na které je pohledná mladá žena s miminkem. Dokud Lenka nepoznala budoucího manžela, dělala jim jen radost. Vyučila se kuchařkou a chtěla si udělat i maturitu. Pak se zamilovala, v osmnácti otěhotněla. "Po její smrti jsem přestala spát. Pak jsme přišli i o vnuka," popisuje žena. "Byl tak roztomilej, měl stejně výrazné hnědé oči jako naše Lenka," vzpomíná.

Chlapec stále žije v Johor Bahru v rodině majitele restaurace, jemuž byl po vleklé soudní bitvě svěřen v roce 1997 do péče. Otec totiž začal usilovat, aby ho mohla vychovávat jeho nevlastní sestra. Tehdy se s ním Komínkovi nadobro rozkmotřili. A o tehdy pětiletém chlapci slyšeli naposledy.

Dnes, kdy už se sedmnáctiletému vnukovi blíží plnoletost, se prarodiče odhodlali něco o něm zjistit. Protože nemají přístup k internetu, obrátili se s prosbou na MF DNES. "V roce 1998 mu byl udělen malajsijský studijní pas, aby mohl být zapsán do školy. Té předloni zanechal a pomáhá pěstounovi v restauraci. Chlapec má cestovní pas České republiky," napsala na dotaz MF DNES konzulární referentka Lenka Szonyiová ze zastupitelského úřadu v Kuala Lumpur.

Umí jen malajsky
Podle ní velvyslanectví věnuje případ Reného Hubáčka pozornost a pracovníci jsou s ním v kontaktu. "René je plnohodnotným členem rodiny, mluví pouze malajsky a své češství si ani neuvědomuje. Jeho rodina o něho nikdy neprojevovala žádný zájem," dodává referentka.

Podle ní bylo otci uloženo přispívat pěstounovi na výživu částkou 250 korun měsíčně, což ovšem ani jednou neučinil. Markéta Nováková z brněnského Úřadu pro mezinárodní ochranu dětí říká, že se pěstoun Bob ani nepokusil alimenty vymáhat. Kvůli neexistující úmluvě s Malajsií by to bylo obtížné.

Prarodiče by aspoň jednou v životě vnuka rádi viděli. Zároveň si takové setkání nedovedou představit. "Pokud umí jenom malajsky, u nás by se s ním nedomluvil asi nikdo. A navštívit ho? Na to nemáme peníze a manželka ani zdraví," přiznává čtyřiapadesátiletý Ivan Komínek.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz