Michal Bortel (ČSSD) opouští post starosty největší městské části Brno-střed | foto: MF DNES

Neúspěšný starosta Brna-střed Bortel hraje o post šéfa firmy Kordis

  • 15
Jihomoravská ČSSD zvažuje, že by dopravu v kraji dirigoval Michal Bortel, kterého chce krajské vedení strany prosadit do čela společnosti Kordis. MF DNES tuto informaci potvrdily dva nezávislé zdroje. Na dopravu by tak dohlížel muž, který s ostudou opouštěl křeslo starosty nejlidnatější městské části.

Bortel vládl radnici Brno-střed po volbách v roce 2006 v pouhých pětadvaceti letech. Už po měsíci úřadování ho funkce zmohla a zhroutil se. Později se proslavil aférami, ve kterých nechyběl alkohol. Jeho starostování vydrželo přesně rok a 44 dní.

"V pondělí ho krajské grémium strany vybralo jako budoucího šéfa představenstva Kordisu. Jde o jakousi předradu, která se musí ještě potvrdit. Ale je to tak," popsal MF DNES dobře informovaný člen ČSSD, který si nepřál zveřejnit jméno.

Bortel přitom nemá žádný mandát od voličů. "Nikdo ho nezvolil. Jen pro něj hledali trafiku. Udělali z něj místopředsedu krajského výkonného výboru strany, to je jeho jediný mandát," dodal muž.

Zelení: Politika se zvrhává v dosazování kamarádíčků

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) nejprve záměr přímo popřel, poté své vyjádření zmírnil. "Žádné jméno do doby koaliční dohody nepotvrzuji ani nekomentuji," vzkázal hejtman.

Michal Bortel

Jednatřicetiletý Michal Bortel je místopředsedou krajského výkonného výboru ČSSD. Vystudoval práva na MU V Brně, nyní pracuje jako advokát. Působil jako asistent poslanců Zdeňka Koudelky, Silvy Černohorské, Michala Pohanky a Zuzany Brzobohaté. Je svobodný, bezdětný.

Kordis JMK je společnost s ručením omezeným, kterou vlastní ze 49 % Brno a z 51 % kraj. Má na starost organizaci a fungování Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Rozhoduje tak například o tom, jaké autobusové spoje budou kraj brázdit, jak na sebe budou navazovat či kolik za cestování lidé zaplatí. Nyní Kordis vede ředitel Jiří Horský, po přeměně na akciovku se ale zvolí nové představenstvo.

Stejně neurčitě se vyjadřoval i sám Bortel. "Není to otázka na mě, já o ničem rozhodovat nebudu. Jde o to, jestli mě vůbec někdo navrhne. Ale pokud by mě funkcionáři strany nominovali, tu funkci bych přijal," nepopřel kdysi problémový starosta, který se dnes živí v Brně jako advokát.

Nedávno podle informací MF DNES o jeho asistentské služby přestala mít zájem europoslankyně Zuzana Brzobohatá. Jeho návrat do klíčových funkcí přitom sociální demokraté rozvrhli po krůčcích. Při nedávných výběrových řízeních na ředitele škol totiž Bortela jmenovali do dvacítky komisí, které o ředitelích rozhodovaly.

"To mohu potvrdit. Dohodli jsme se, že nominování členů do komise si bude řídit každá strana podle sebe," sdělil náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Návrh změny Kordisu ze společnosti s ručením omezeným na akciovou organizaci projednají brněnští radní na schůzi ve středu, následně půjde návrh do velkého zastupitelstva 19. června a o dva dny později do zastupitelstva kraje.

"Poté bude svoláno představenstvo, kde proběhnou volby. Nyní je jasné jen rozdělení počtu křesel, za Brno usednou ve čtyřčlenném představenstvu dvě osoby, v šestičlenné dozorčí radě osoby tři," uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD).

ODS na Bortela zatlačila

Nominaci Bortela však nekomentoval. S mladým starostou se v letech 2006 až 2007 špatně spolupracovalo koaličním politikům ODS. "Serióznost a transparentnost jsou slova, která starosta neustále používá. Byl bych raději, kdyby je naplňoval," rozčiloval se tehdy Libor Šťástka (ODS).

Právě ODS nakonec přiměla problémového Bortela, aby funkci složil. Nyní, kdy spolu občanští a sociální demokraté opět vládnou, jen v opačném rozložení sil, už volí politici jiná slova. "Až to jméno někdo navrhne, budeme diskutovat. Kádrovat někoho předem není dobré," uvedl Šťástka.

Na neslavné starostování Bortela vzpomínají opoziční zelení. "Funkci skutečně těžce nezvládl a je dobře, že se stáhl. Ale dnes nám vadí, že nemá žádný mandát od voličů. Politika se tu zvrhává k dosazování kamarádíčků, které nikdo nevolil," kritizoval Martin Ander (SZ).

Podle Haška by naopak vznikl střet zájmů, kdyby šéf akciovky vlastněné napůl krajem a městem byl zároveň zastupitel.