Pohled na náměstí v Drásově

Pohled na náměstí v Drásově | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Michal, to je hodný kluk, říkají o Haškovi v Drásově

  • 11
V Drásově, vesnici na periferii Brna, vyrůstal Michal Hašek. I přesto, že chtěl být kombajnérem, byl už ve čtyřiadvaceti letech starostou. Teď, ve třiatřiceti, šéfuje celému kraji. Ale jak sám říká, je regionální patriot a o dění ve své rodné obci má přehled.

Na "náměstí" to v sobotu odpoledne žije. Zahrádky jsou obsypané zpocenými cyklisty, uvnitř hospod sedí štamgasti, po ulici se občas mihne parta místních "mladých". "Michal? No co vám mám říct, to je hodnej kluk," usmívá se Anna Hrazděrová, která už mnoho let prodává v cukrárně U Hrazděrů pamlsky a zmrzlinu.

Kamenná zeď nedaleko kostela v Drásově

Pamatuje si hejtmana a bývalého šéfa poslanců ČSSD ještě jako malého kluka. "Chodil k nám na zmrzku. A byl tady i nedávno, něco řešil se Sobotkou a pak si dali s manželem štamprli," vzpomíná Hrazděrová. Na mysli má Bohuslava Sobotku, místopředsedu ČSSD.

Místní jsou podle ní rádi, že hejtman celého kraje pochází z jejich vesnice. "Je to dobrý člověk. A nezměnil se, pozdraví, chová se normálně," popisuje.

Škola i sportovní hala

Hašek podle ní zařídil Drásovu sportovní halu u místní základní školy. "Tu máme díky němu," podotýká.

Základní škola v Drásově

Podobně mluví také žena, která se snaží utišit miminko v kočárku. "Slušně se vypracoval. Začínal tady jako starosta a pak jsme na něj najednou koukali v televizi," říká žena. Jméno říct nechce. "Protože nevolím sociální demokracii," zdůvodňuje to se smíchem. Vážně však dodává, že kdyby byli všichni jako Hašek, změnila by názor. "On totiž fakt pracuje," myslí si.

V hospodě Na Růžku, která je naproti cukrárně, sedí čtyři štamgasti. Dva z nich žijí v Drásově odjakživa. O Michalu Haškovi, jeho kariéře a vztahu k obci se jim ovšem mluvit nechce. "My jsme městys," ohrazuje se jeden z nich hned na úvod. Pak si Haška přehazují jako horkou bramboru.

Sídlo firmy Siemens v Drásově

"To si spíš zajděte na zastupitelstvo, to není debata do hospody," poučuje důležitě druhý. Ostatní přikyvují.

"Já jsem s ním chodil na základku, do čtvrté třídy," přiznává nakonec po dlouhé chvíli třetí z mužů. Hašek měl podle něho dobré známky. "Proto šel pak taky na gymnázium," dodává na vysvětlenou.

Kostel na náměstí v Drásově

Hejtman podle nich v Drásově moc často na pivo do místních hospůdek nechodí. "Ale byl tady, když byly hody, nedávno," podotýká jeden z mužů. "Pumpoval jsem mu kolo, když byl malý," přidává se čtvrtý.

Problém nastává, když jeden z nich zmíní, že Hašek postavil Drásovu sportovní halu. "To je jeho zásluha," říká jeden. Jeho kamarád na něho okamžitě vrhá významné pohledy. "To není pravda, takhle to nemůžeš říct, byly to legální dotace," opravuje ho a přitom na něho mrká. Nic víc se od nich vyzvědět o hejtmanovi nedá.

Drásov. Tady je "hejtmanovo"

Michal Hašek a Miloš Janeček a Ladislav SkopalV Drásově, vesnici na periferii Brna, vyrůstal Michal Hašek. I přesto, že chtěl být kombajnérem, byl už ve čtyřiadvaceti letech starostou. Teď, ve třiatřiceti, šéfuje celému kraji. Ale jak sám říká, je regionální patriot a o dění ve své rodné obci má přehled.

Ví o problémech, jezdí tam za rodiči a kamarády. "Někdy si o ČSSD vyslechnu pěkné věci," směje se.

V Drásově o vás mluví jako o Michalovi, hodném klukovi. To jste byl opravdu takový svatoušek?
Těší mě, že Drásováci o mně mluví jako o Michalovi a hodném klukovi. Že si pamatují to dobré, a pokud se někdy staly nějaké vylomeniny nebo jsem někdy něco jako dítě provedl - jako každý z nás - tak na to zapomněli.

Teď jim to můžete připomenout. Jaké klukoviny jste dělal?
Myslíte nějaký průšvih, když jsem byl dítě? Dřív bylo na vesnici obvyklé, že když dozrávaly třešně, v té době ještě v Drásově družstevní, tak jsme na ně chodili. A občas se samozřejmě objevil družstevní hlídač a my jsme utíkali. To je milá vzpomínka na hřích z dětství.

Prý jste byl také pilný žák. Měl jste samé jedničky?
Na vysvědčení jsem měl většinou samé jedničky, ale našly se i dvojky.