V bývalém hotelu Národní dům v Mikulově zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče.

V bývalém hotelu Národní dům v Mikulově zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mikulovské studio Pirsc Porcelain znovu funguje

  • 1
Prostory bývalého hotelu Národní dům na náměstí v Mikulově opět ožily. Po urychleném stěhování z dřívějšího ateliéru u židovského hřbitova zde zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče.

"Židovská obec měla s objektem našeho původního působení jiné plány, a to zásadní," vysvětlil Piršč důvody přesunu výroby po čtyřech a půl letech. Jeho dílna funguje v ostrém provozu zhruba týden a pec na vypalování běží na plné obrátky.

Bývalá restaurace se postupně mění na ateliér, kde vznikají návrhy na originální, krásné a nápadité porcelánové předměty. V přední části nejblíže vchodu k náměstí nebude chybět ani galerie pro veřejnost. Vypalovací pec je v zadní části, v prostorách dřívější kuchyně.

V bývalém hotelu Národní dům v Mikulově zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče.

"Plyn naštěstí jede, ale energie tady nejsou a vše je v takovém hybridním stavu," postěžoval si umělec. Dům na strategickém místě v centru Mikulova byl totiž dlouhou dobu opuštěný. Rychlé stěhování a rozjetí provozu označil Piršč za logistický oříšek.

Díla putují do celé Evropy a Spojených států

Trojrozměrné 3D tapety, kávový servis Maryša nebo talíře s přiléhavými názvy Tralalák, Hučka či Klobouk. To je jen část předmětů, které opouštějí mikulovskou dílnu. Rafinované detaily zase zdobí vázu Filigrán, se kterou se Piršč dostal mezi prestižní stovku Czech 100 Design Icons. Za svůj největší "majstrštyk" pak umělec považuje novou kolekci svítidel Roza.

V bývalém hotelu Národní dům v Mikulově zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče.V bývalém hotelu Národní dům v Mikulově zahájilo provoz studio známého mikulovského výtvarníka a designéra Daniela Piršče.

Daniel Piršč nyní dává dohromady plán, co bude konkrétně ve svém novém studiu vyrábět. "Máme objednávky i nasmlouvané práce na standardní výrobky," nastínil.

Svá díla dodává autor prakticky do celé Evropy, ale i do Spojených států a první kontakt má nyní i v Austrálii.

Na Expo do Šanghaje poslal tři porcelánové tygry

Vynalézavost českého designu, ale také tuzemský řemeslný um, demonstroval Piršč na výstavě Expo v Šanghaji. Připravil tam tři velké porcelánové tygry, kteří mají téměř 80 centimetrů na délku a jejich výroba je na hranicích technologických možností porcelánu.

"Práce mne ohromně bavila. Cítím jako férovou nabídku, že jsem dostal rozpočet na výrobu něčeho, co bych si normálně dovolit nemohl," říká Piršč. Tvorba figur obdobných velikostí totiž zahrnuje složité zkoušky a postupy.

"Rádi bychom zde udělali designové centrum a zvali sem světové designérské špičky," prozradil výtvarník své další plány. Problémem je však podle něj chybějící dobré ubytování a zázemí či separátní ateliéry. Je přitom schopen zajistit všem kolegům technologickou podporu, ale ne dostatečný komfort.

"Ačkoli je genius loci Mikulova doslova bombastický, bez větších prostor to nejde," uzavřel Piršč, který se díky své tvorbě dostal mezi uznávanou elitu oboru.