Po letech diskusí je konečně VOC Mikulov na světě, říká mikulovský vinař Petr Marcinčák (Ilustrační snímek).

Po letech diskusí je konečně VOC Mikulov na světě, říká mikulovský vinař Petr Marcinčák (Ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Mikulovští vinaři dají na etikety punc kvality známý ze světových vín

  • 25
Vinaři z Mikulovska již nebudou na etiketách používat značení jen podle odrůdy a cukernatosti. Nově zdůrazní i unikátní charakter vína daný místem, kde bylo vyrobené a kde vyrostly hrozny. Získali totiž právo používat na nejlepších lahvích punc kvality známý z etiket francouzských, španělských či italských vín.

Takzvaná vína originální certifikace (VOC), u nichž se zdůrazňuje především původ, začnou vyrábět už z letošní úrody. Značka má garantovat původ a nejvyšší kvalitu vína. Od začátku dubna ji podle rozhodnutí ministerstva zemědělství může udělovat občanské sdružení V. O. C. Mikulov.

Vína s hlavičkou VOC

Vína originální certifikace - VOC - se vyrábí z několika odrůd typických pro danou oblast. Tato vína by měla mít podobný charakter a měla by být typická pro danou oblast a odrůdu.
Vína VOC musí odpovídat minimálně požadavkům na jakostní víno. Zatříďování těchto vín provádí sdružení vinařů. Právo udělovat označení VOC uděluje příslušnému sdružení ministerstvo zemědělství po splnění přísných podmínek.

Žádost o povolení užívat toto značení přitom podávalo sdružení už v roce 2005. Tehdy však neúspěšně.

"Po letech diskusí je konečně VOC Mikulov na světě. Udělali jsme tak další krok k apelačnímu systému hodnocení vín, který se zaměřuje na místo původu a kvalitu. Je typický pro Francii nebo Itálii. Stávající germánský systém oproti tomu stojí na klasifikaci podle cukernatosti hroznů," vysvětlil předseda výkonného výboru V. O. C. Mikulov Petr Marcinčák.

Nový systém má zdůraznit přirozenost, původ a terroir vín. Francouzské značení "vín originální certifikace" klade mnohem větší důraz na místo původu. To představuje různou kombinaci vlivů půdy, počasí, vody a slunce.

Konečná podoba vína

Vinaři se už neženou jen za cukernatostí, ale zajímá je hlavně poloha vinic a odrůda, tedy vlivy důležité pro konečnou podobu vína.

Členy sdružení je prozatím sedm vinařských firem z Mikulovské vinařské podoblasti, a to Petr Marcinčák, Hynek Holánek, Vojtěch Huserek, Vinařství Kovacs, Miroslav Volařík, Vinařství Mikrosvín Mikulov a Sonberk.

Samotní vinaři si určili, jak má vypadat typické víno pocházející z jejich regionu. Dále dohlížejí na dodržování nastavených pravidel. Každý nový člen sdružení se jimi musí beze zbytku řídit.

"Podmínky pro udělení označení VOC Mikulov stanoví, jak musí být tato vína vyrobena a uváděna do oběhu. Jde například o způsob hospodaření ve vinici, minimální cukernatost hroznů, omezený výnos na hektar, výhradně ruční sběr hroznů nebo maximální objem láhví, které musí uzavírat kvalitní korkový uzávěr," doplnil Marcinčák.

Vybrali hned sedm odrůd

Historicky první podoblastí, která si vydobyla možnost označovat některá vína jako VOC, bylo Znojemsko v roce 2009. Mikulov je druhý.

Do systému VOC Mikulov je zařazeno sedm odrůd vinné révy. Ryzlink rýnský a vlašský, Rulandské bílé, šedé a modré, Pálava a Svatovavřinecké.

Prvním ročníkem pro přiznání označení vína VOC Mikulov je letošek. Každá takto označená odrůda musí splňovat předepsanou barvu, vůni a chuť. Ve srovnání se Znojemskem má Mikulovsko podstatně širší paletu odrůd, které lze označit jako VOC.

Znojmo vsadilo jen na své tři nejtypičtější odrůdy - Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.