Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Milionové dluhy nájemníků v Blansku vymáhá soukromá firma

  7:02aktualizováno  7:02
Pět milionů korun dluží jednotlivci i podniky v Blansku městu na nájmech. Radní se proto rozhodli postoupit pohledávky soukromé vymahačské firmě. Od řady z nich se navíc vedení města snaží peníze marně získat již řadu let.

Vystěhování neplatiče z Břeclavska - ilustrační foto | foto: David Mahovský

Město si proto nyní najalo soukromou firmu, které má peníze vymoci. "Pohledávky už jsou hodně vysoké a my tuto situaci musíme nějak řešit. Firmy mají s potřebnými postupy své zkušenosti, proto jsme se rozhodli na ně obrátit," vysvětlila starostka Blanska Jaroslava Králová.

"Většinu dluhů už potvrdil i soud, přesto dlužníci neplatí. Někteří nám dluží i kolem 150 tisíc korun a pohledávky mají staré i osm let," dodal Jan Šustáček z finančního odboru městského úřadu.

Detektiv už na dluhy nestačil

Blansko už si v minulosti jako jedno z prvních měst v zemi najalo soukromého detektiva. Úspěšný byl ale hlavně první dva roky. Poté s ním město smlouvu ukončilo.

"Soukromý detektiv se dlužníky snažil takzvaně uchodit, navštěvoval je doma i v práci, až raději zaplatili. Firma bude vše řešit hlavně po právní stránce," vysvětlil Šustáček.

Město teď sepsalo smlouvu a firmě předává seznamy více než stovky dlužníků a několika společností.

Města na dluzích prodělá

Vymahačská společnost si z každé pohledávky ponechá určitou částku, vždy podle velikosti a stáří dluhu, maximálně ale dvacet procent.

Vedení Blanska přesto věří, že se to městu vyplatí. "Na zjišťování jiného majetku dlužníků než nemovitostí a další postupy nemáme lidi. První peníze by se nám mohly začít vracet koncem února, v březnu," doufá Šustáček.

Ti, kdo zaplatí dobrovolně, ale mají šanci na úlevu. Město totiž k dluhu účtuje i penále. A když dlužník zaplatí a požádá o jeho prominutí, běžnou praxí je, že mu město polovinu penále odpustí.

"Naproti tomu dlužníky už znovu nepíšeme do pořadníku žadatelů o byt," dodala Králová.

Boskovice se přidají, Letovice neví

Smlouvu se soukromou vymahačskou firmou uzavřou možná i v Boskovicích. "Takový způsob vymáhání dluhů zatím nepoužíváme, ale uvažujeme o něm," potvrdil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Naopak v Letovicích podobný krok nechystají. Dluhy tam nejsou tak vysoké, jsou v řádu statisíce korun a městu by se placení firmy nevyplatilo.

"S neplatiči, kteří se přechodně ocitli v nouzi, už máme nastavený splátkový kalendář, u dalších nepochodil ani exekutor. Hlavně proto, že nemají žádný majetek," vysvětlil starosta Radek Procházka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz