Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rána pro Kometu. Úředníci chtějí dodatečně miliony za Hokejové hry

  9:01aktualizováno  9:01
Úředníci z Brna-Králova Pole přispěchali s účtenkou za lednové Hokejové hry. Po hokejové Kometě, která za Lužánkami sehrála dva extraligové zápasy pod širým nebem, nečekaně žádají za zábor svých pozemků dva miliony korun. Podle nich to vyžadují zákony a vyhláška města.

Provizorní tribuny za Lužánkami zaplnily tisíce diváků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lednové Hokejové hry byly akce, jaká v Česku nemá obdoby. V Brně padl rekord návštěvnosti českého hokeje - na extraligovém utkání Komety se Spartou se pod širým nebem veselilo 21 500 lidí.

Pořadatelé, které sdružila právě brněnská Kometa, měli třicetimilionový rozpočet. Akci zaplatily tržby ze vstupenek a sponzoři. Jenže teď dorazila překvapivá účtenka z radnice Králova Pole, která má městské pozemky ve správě. Za zábor plochy požadují úředníci po hokejové Kometě 2,1 milionu korun.

Archivní fotogalerie

A to je pro klub rána. S něčím takovým rozpočet vůbec nepočítal. Jednání přitom mohou mít zásadní vliv i na to, zda se Hokejové hry v Brně ještě někdy zopakují, jak Kometa uvažuje.

„Úředníci postupovali přesně podle zákona tak, jak měli, což respektujeme. Teď máme lhůtu na odvolání. Tu samozřejmě využijeme. Nicméně pokud nebudou naše argumenty uznány, nezbývá než zaplatit,“ uvedl člen pořadatelského týmu Hokejových her Pavel Bartošek. Podle něj Kometa svým způsobem platí za to, jak obří a výjimečnou akci uspořádala.

Situaci se snažil řešit primátor. Neúspěšně

Klíčem k celému problému je brněnská vyhláška, která řeší zábory městských pozemků. V té se totiž píše, že pokud na nich někdo chce uspořádat sportovní akci, platit za pronájem plochy nemusí. A Kometa obří Hokejové hry označuje právě za sportovní akci.

Královopolští úředníci ale přišli s výkladem, že sportovní byla akce jen ve dnech, kdy se po ledě proháněli hokejisté. V týdnech, kdy dělníci vyváželi 750 tatrovek suti, montovali 600 tun tribun či vytvářeli led, šlo o dočasnou stavbu. A za tu už je potřeba platit. Zabrané metry čtvereční tak vynásobili denní taxou a došli k částce 2,1 milionu.

„Úředníci postupovali, jak mají, přesně podle vyhlášky. Jde o zábor městských pozemků,“ konstatoval tajemník městské části Královo Pole Jiří Gajdarus. „Poplatku bychom se vyhnuli jen v případě, že by se to celé zrodilo někde ve vesmíru a pak by to UFO posadilo přímo na pronajaté místo,“ oponuje Bartošek.

Zmiňuje sice možnost, že by poplatek radnice odpustila, to ale může udělat jen královopolské zastupitelstvo. A to předem. S poplatkem ale nikdo dopředu nepočítal. Úředníci přitom zastupují stát, nikoliv radnici.

„Jde o správní řízení, do kterého nemůžeme zasahovat, takže vše se odehrává mimo nás. Nemám k tomu téměř žádné informace, protože úředníci si dávají velký pozor, aby nám je nesdělili,“ potvrdila starostka městské části Královo Pole Karin Karasová (ANO).

Po právní stránce je celý problém v gesci právě Králova Pole. Problém je to ale i pro spolustraníka Karasové primátora Petra Vokřála (ANO), který se o celou akci od začátku zasazoval a byl pak i jedním z fanoušků v publiku. Ten dokonce svolal kvůli problému schůzku, na které se magistrát snažil záležitost s královopolskými úředníky vyřešit. Neúspěšně.

Změna vyhlášky Kometě nepomůže

„Jsem strašně nešťastný z toho, že to vzniklo. Akce tohoto typu je přesně to, co by město mělo podporovat. Dělá velmi dobré jméno Brnu a vytváří vztah Brňanů ke sportu. My samozřejmě nemůžeme zasahovat do výkonu státní správy, ale budeme se snažit být co nejvíce nápomocní,“ řekl MF DNES Vokřál.

Debatuje se podle něj i o změně vyhlášky, která by měla jasně stanovit rozdíl mezi sportovní a nesportovní akcí. Ta současná přitom paradoxně platí teprve od začátku roku.

Ani to už ale Kometě v jejím případě nepomůže. Ta se teď ještě může proti statisícovému účtu odvolat k magistrátním úředníkům. Pokud i oni budou mít stejný názor jako ti královopolští, musí klub celou částku zaplatit. Pořadatelé ale dávají najevo, že horentní cifra za pronájem, se kterou nepočítali, se projeví v budoucích úvahách o tom, zda akci ještě někdy zopakovat.

Rekordní Lužánky. Na zápas přišlo 21 500 diváků:
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz