Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miniatury v Břeclavi se stěhují do tepla, hala za miliony zůstane prázdná

  9:11aktualizováno  9:11
Miniatury saletů lednicko-valtického areálu, které nechalo bývalé vedení břeclavské radnice vyrobit za 22 milionů korun, se budou stěhovat do tepla. Co bude s halou za zhruba šest milionů korun, zatím nikdo neví.

Hala za zhruba 6 milionů, která měla chránit miniatury saletů lednicko-valtického areálu, bude brzy prázdná. Modely se stěhují do tepla. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Lehčená montovaná hala, která měla modely chránit, je ze všech stran otevřená. Turisté by si tak mohli prohlížet miniatury možná i v nafoukaných závějích sněhu.

"Projekt parku miniatur byl ze strany bývalého vedení jednoznačně nedomyšlený. Miniatury by v zimě v otevřené hale nebyly chráněné ani proti vandalům. V zimě v otevřené hale také nemůže fungovat průvodce," vysvětlila důvody stěhování Alena Káňová, pověřená vedením městského muzea a galerie. Miniatury teď má ve své kompetenci.

Břeclavské Miniatury půjdou do tepla

Pouhých několik týdnů se v otevřené hale v parku u nádraží ohřálo dvaadvacet maket saletů lednicko-valtického areálu za desítky milionů korun.

Modely se už za pár dnů přestěhují do Lichtenštejnského domu v Břeclavi. Co bude s nákladným "pomníkem" Piškulova vedení, se zatím neví.

Salety by se v nejbližších dnech měly přestěhovat do břeclavského Lichtenštejnského domu. "Jde zatím o provizorní řešení na zimní měsíce. Pak se uvidí, co s miniaturami i halou jako takovou dál," řekl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Ten také zdůraznil, že hlídat otevřenou halu znamená, že město denně zaplatí plat dvěma až čtyřem strážníkům, kteří by byli potřebnější jinde.

Halu bude muset město zřejmě dostavět

"Teď musíme rychle vyřešit systém zabezpečení a uvidíme, zda nebude třeba halu také oplotit, abychom zabránili jejímu ničení," naznačil starosta další potíže.

Sám autor miniatur - architekt Petr Krejčí - umístění do otevřené haly také kritizoval. "I když materiál má garanci a vydrží teploty hluboko pod bodem mrazu, přesto jsem nebyl s umístěním spokojen. Bylo potřeba halu dosklít a udělat z ní pavilon hlídaný kamerami. Ale zakázku jsem předal a dál už to nebylo v mé moci," posteskl si autor maket.

Nová atrakce měla do města především přilákat turisty. Každá z maket stála zhruba milion korun a v Břeclavi stojí teprve od podzimu. Stavba už před dokončením popudila nejen opoziční zastupitele, ale také podstatnou část břeclavské veřejnosti.

Lidovecký zastupitel Richard Zemánek si myslí, že přesunutím modelů do tepla se problém nevyřeší. V parku totiž zbude přístřešek. "Ta hala se teď bude muset dostavět. Chybějící stěny budou stát ještě spoustu peněz navíc. Mohlo se využít prostorů, které má město k dispozici a ušetřit tak miliony korun," řekl Zemánek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Najdete na iDNES.cz