Jana Hodovského (na snímku) ministr zemědělství odvolal z místa ředitele Povodí Moravy.

Jana Hodovského (na snímku) ministr zemědělství odvolal z místa ředitele Povodí Moravy. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Šéf Povodí Moravy Hodovský skončil i kvůli Čučicím. Hysterie, zlobí se

  • 4
Ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský skončil ze dne na den ve funkci. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) byl s jeho prací nespokojený, mimo jiné i kvůli plánované přehradě u Oslavan. Většinu oslovených ta zpráva překvapila, kupodivu i jejího hlavního aktéra, Hodovského.

Šéf jednoho z nejvýznamnějších státních podniků, které v Brně sídlí, musí do pondělí vyklidit kancelář. Instituci se sedmi sty zaměstnanci ale už nyní vede jeho statutární zástupce Antonín Tůma, až do doby než ministr vypíše výběrové řízení a vybere Hodovského nástupce. Sám Jurečka doufá, že to bude do dvou měsíců.

Impulzů k odvolání Hodovského se podle šéfa resortu zemědělství sešlo za poslední dva tři měsíce hned několik. „Nespokojený jsem byl s přípravou čerpání finančních prostředků na investice z našich dotačních programů, personální destabilizací na investičním oddělení, kde je za působení pana Hodovského už pátý pověřený ředitel, a podobně,“ vysvětlil Marian Jurečka.

Za jeden z hlavních důvodů k odvolání šéfa Povodí pak označil i zadání technicko–ekonomické studie k vodnímu dílu Čučice. Studie týkající se vybudování nové přehrady u Oslavan, která by se mohla stát zásobárnou pitné vody pro Brněnsko a Mostiště, vyvolala velkou vlnu odporu mezi místními, pod petici se podepsalo přes 24 tisíc lidí, zabývat se jí bude i vláda.

„Ze strany ministerstva nikdy nebyl pokyn, aby tato lokalita byla prověřovaná v rámci studie. V červenci jsem poslal panu Hodovskému černé na bílém, že si nepřeji, aby v těchto aktivitách pokračoval a jakkoli to dál komunikoval. A bohužel ani toto nerespektoval,“ sdělil Marian Jurečka MF DNES.

Ocenění, pak odvolání

Jan Hodovský, který pro Povodí Moravy jakožto společensky odpovědný podnik ještě minulý týden přebíral ocenění z rukou jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (ANO), neskrývá rozčarování, ministrem uváděné důvody považuje za vykonstruované.

„Až do minulého týdne pan ministr nikdy nevyjádřil žádnou nespokojenost s mojí prací nebo výsledky Povodí, i dozorčí rada vyjadřovala zásadní podporu krokům, které přijímáme,“ tvrdí odvolaný šéf.

„Poprvé mi pan ministr avizoval, že je nespokojený, před týdnem. Uvedl nějaké důvody, navíc jiné, než které teď ministerstvo uvádí, já k nim zpracoval analýzy a důvodové zprávy, a když jsem mu je v úterý předával ve Sněmovně, jen mi oznámil, že ho to nezajímá, a předal mi odvolání,“ popsal Jan Hodovský.

Důvody svého sesazení sám vidí právě v mechanismech, které v Povodí nastavil, třeba v zavedení vnitřních auditů projektových dokumentací, které podle něj odhalily řadu projektů šitých na míru konkrétním firmám, nebo v odvolání zaměstnanců, u nichž se objevilo podezření na klientelistické vazby.

„Neuvěřitelná hysterie ze strany ministerstva se objevila, když jsme si dovolili reklamovat projektovou dokumentaci na protipovodňová opatření v Olomouci u jejího zpracovatele. Jenže my jsme po jejím převzetí zjistili, že je v zásadním nesouladu s platným stavebním povolením. Nechtěli jsme riskovat provedení této miliardové zakázky, “ tvrdí Hodovský, který v čele Povodí Moravy působil od listopadu 2013.

A odmítá i kritiku v souvislosti s vodní nádrží v chráněné lokalitě Čučice. „Studie proveditelnosti na Čučice se zadávala v září 2015, v době, kdy se skloňovalo sucho a hrozilo odstavování průmyslových podniků. S její pomocí jsme chtěli jen aktualizovat 40 let stará data,“ brání se odvolaný ředitel Povodí.

„Sama studie uvádí, že v tuto chvíli není nutné realizovat vodní nádrž, ale pouze zachovat ochranu území pro další období. Pan ministr mi ale výslovně vytkl, že kvůli Čučicím ztrácí politické body,“ tvrdí.

„Důvody se nedozvíme“

Za blesk z čistého nebe označil krok ministerstva i blanenský starosta Ivo Polák (ČSSD), který byl do poloviny listopadu krajským radním zodpovědným za životní prostředí. „Neznám pozadí a důvody, které k tomu pana ministra vedly, s panem Hodovským jsme ale spolupracovali už v době před jeho nástupem na Povodí, byl v expertní skupině, která řešila čistotu Brněnské přehrady a řeky Svratky, a měl jsem pocit, že je to renomovaný odborník na svém místě,“ popsal Polák. „Na druhou stranu, ředitelé Povodí Moravy se střídali jako ponožky. Za čtyři roky, co jsem byl ve funkci, byl už třetím,“ dodal.

Překvapení vyvolal krok ministra i u Milana Bučka (TOP 09), starosty Ivančic, kterých by se výstavba nádrže dotkla. „Jeden den ho vyznamenávají a druhý odvolávají. Myslím, že to, co za tím skutečně může být, se ani jeden nedozvíme. My ale se spoluprací s Povodím máme velmi dobré zkušenosti,“ uvedl.

Jako své vítězství nebere odvolání Hodovského ani starosta Oslavan, jeden z iniciátorů petice proti Čučicím. „Byl to pro nás šok, velké překvapení. Je to určitě pro naše úsilí dobré, ale myslím si, že za tím muselo být něco mnohem zásadnějšího a významnějšího, co mu zlomilo vaz,“ reagoval Vít Aldorf (ODS).