Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Minout zácpy v Brně nelze, chybějí alternativní trasy. A začal veletrh

  6:24aktualizováno  6:24
Vyhnout se pravidelným dopravním špičkám, jezdit autem ve více lidech, využívat městskou hromadnou dopravu nebo na krátké vzdálenosti chodit pěšky. To je podle šéfa dopravní policie na jižní Moravě Leoše Tržila jediný lék na přecpané ulice v Brně.

Kolony aut na brněnské ulici Úvoz při zahájení strojírenského veletrhu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Alternativní trasy v Brně nejsou, jednoduše je tu moc lidí," řekl Tržil.

Pro řidiče, kteří se od začátku září děsí ranních a odpoledních kolon, bude tento týden ještě o mnoho horší. Strojírenský veletrh a začátek školního roku na vysokých školách přivedl do centra města tisíce lidí cestujících skrz město. Provoz zkomplikoval i vytrvalý déšť.

Úvoz
Čtrnáct měsíců trvající uzávěra Husovy ulice přivedla velkou část řidičů na Úvoz. Fronty aut míří z této ulice na Pionýrskou a stojí dlouhé minuty na Konečného náměstí a Kotlářské. Ještě horší situace je přímo na Úvoze a na jeho křižovatce s Údolní a na sjezdu na Mendlovo náměstí.

Dopravu zde často musí policisté řídit ručně. "Úvoz je možné objet po Lipové přes Hlinky," radil vedoucí odboru dopravy Vladimír Bielko. Dodal, že tato zajížďka je dlouhá a navíc vede přes bytové komplexy.

V opačném směru nabízejí odborníci řešení: objet Kotlářskou je možné jen bočními uličkami přes Zahradníkovu, pak ovšem řidiče stejně čeká komplikované odbočení ze Štefánikovy na Pionýrskou.

Koliště
Je to zlý sen řidičů. Cesta z křižovatky s Lidickou podél silnice na nádraží zabere asi deset minut, autům to včera ráno však trvalo i třikrát déle.

Někteří řidiči se Kolišti pokusí vyhnout cestou přes Příkop a Ponávku, ale tím riskují pokutu, protože Ponávka je průjezdná jen pro auta s výjimkou.

Od Bauerovy ulice po Žabovřeskou
"Křižovatka zlepšila průjezdnost ostatními směry. Bauerova zůstala tak, jak je, a navíc je zúžená kvůli stavbě," řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Řidičům, kteří se chtějí dostat na veletrhy z dálnice, doporučil sjet na západním přivaděči do Pisáreckého tunelu. "Sice budou na Bauerove čekat, ale rozhodně méně, než kdyby zvolili jinou trasu," řekl.

Opuštěná, Zvonařka, Hladíkova
Ulice Opuštěná spojuje Zvonařku s Poříčím. Okolo Zvonařky je doprava pomalejší už tradičně, hlavně kvůli odbočení na Plotní a dálnici D2. Zejména pro lidi dojíždějící ze Slatiny může Hladíkova znamenat až půlhodinové zdržení.

Variantou je objet kolony přes Tržní a Křenovou. Nakonec však řidič stejně narazí na Koliště.

Hlavní nádraží
Přejet z Nových Sadů po Hlavním nádraží na Koliště není žádná legrace. Auta se pohybují rychlostí pomalé chůze a okolo zastávek se mezi nimi proplétají hloučky lidí. Ve chvíli, kdy chce před nádražní halou zaparkovat nějaké auto, zastaví se celá řada aut.

Tomuto místu je možné se vyhnout po cestě pod viadukt na Úzkou a pak na Dornych. "Situace se ale uprostřed týdne nezlepší. Čekáme, že středa bude ještě mnohem horší než pondělí. Veletrhy se totiž otevřou i pro širokou veřejnost a počet návštěvníků se tak znovu zvýší," varovala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz