Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V malebném údolí u Brna zůstaly po slavnostech míru jen zarostlé schody

  7:36
V Mariánském údolí na okraji Brna zástupy lidí povinně zdravily Klementa Gottwalda a další komunistické předáky. Pionýři za odměnu dostali sodovku a párek. Po někdejších mírových slavnostech zůstaly dodnes na místě zarostlé schody.

Dnes je to idylické místo, jež láká na procházky, projížďky na kole a v letních měsících také ke koupání. Mariánské údolí v Líšni je jednou z nejoblíbenějších odpočinkových lokalit celého Brna.

Pouze rozpadající se a zarůstající betonové schody ve stráních dávají tušit, že dříve prostor sloužil nejen rekreaci, ale také masovým shromážděním provolávajícím slávu komunistickým pohlavárům.

Zdejší mírové slavnosti, nazývané též líšeňské, sem každoročně přivedly desítky tisíc návštěvníků. „Jako děti jsme povinně chodili vítat delegace. V pionýrské košili a šátku jsme křičeli hlasité hurá a u toho mávali sovětskou vlajkou,“ popisuje líšeňský rodák Stanislav Karafiát. „Za odměnu jsme dostávali poukaz na sodovku a párek s rohlíkem.“

To však bylo až po druhé světové válce. První manifestaci zde ovšem uspořádala komunistická strana už 7. srpna 1938. Předcházel jí pochod s hudbou od líšeňského nádraží do Mariánského údolí, kde vystoupil i pozdější prezident Klement Gottwald, jenž nabádal Brňany ke zmobilizování sil k obraně země před fašismem. Podle odhadů dorazilo mezi osmi až dvaceti tisíci návštěvníků.

Po válce odstartovala nová éra, která přetrvala až do konce 80. let. Akce se oficiálně jmenovala Slavnosti míru a československo-sovětského přátelství. „Zažil jsem to jako malý kluk, který se účastnil coby divák. Chodil jsem tam od svých osmi do dvanácti let. Pro líšeňské dítě to byla velká událost,“ vzpomíná profesor Rostislav Brzobohatý.

Do Mariánského údolí se každé léto sjížděli funkcionáři z Československa a Sovětského svazu i známí umělci. „Mohli jsme vidět zpěváky jako Hanku Zagorovou, Stanislava Hložka nebo Petra Kotvalda. Většinou tam ale vystupovaly ruské soubory, to pro nás nebylo nic ke koukání,“ přibližuje Karafiát.

Podle Brzobohatého byly slavnosti po roce 1948 velmi oficiální. „Jezdil na ně i prezident Gottwald, kterého hodnostáři vroucně vítali,“ líčí profesor, který politiku jako malý chlapec nevnímal. Do jeho života zasáhla až po komunistickém převratu, kdy ho tehdejší učitelka a členka KSČ odvolala z vedení třídy, protože jeho tatínek byl funkcionář národně sociální strany.

Komunisti lákali diváky na atrakce

Podle nového prezidenta se údolí v roce 1949 přejmenovalo na Gottwaldovo a začalo se v něm budovat zázemí pro návštěvníky. Ve stráních vznikla betonová schodiště, řady sedadel a tribuna pro VIP hosty. Další stupínky pro návštěvníky postavili o něco později.

„V ústí bočního údolí vedoucího z Horákova byla na jedné straně postavena kovová věž symbolizující cestu do budoucnosti a na té druhé budova (dnes restaurace U Raka – pozn. red.), ze které politici chodili přímo na tribunu. Na ní řečnili do mikrofonu pro celé ozvučené údolí směrem k Líšni. Na ploše v údolí pak stála velká tribuna, na níž vystupovaly naše i zahraniční soubory s pěveckým a tanečním programem,“ popisuje Brzobohatý.

Mapka areálu mírových slavnosti v brněnském Mariánském údolí.

Podle jeho vzpomínek lákali komunisté diváky především na vstupenky zadarmo a pouťové atrakce. „Stály tam různé stánky s jídlem a dobrotami, které se za tribunou táhly až k Říčce. Vystupovali i cirkusoví umělci,“ vypráví. Součástí byly rovněž kolotoče či střelnice.

Při slavnostech byla celá Líšeň plná vojáků a četnictva, kteří dohlíželi na to, aby nedocházelo k žádným nepokojům. „Údolí se dost chránilo. My jsme jako děti měli o těchto věcech dobrý přehled a byl to pro nás takový klukovský zážitek,“ vybavuje si Brzobohatý s tím, že v prvních ročnících ještě nebyla účast pro nikoho povinná. „Spíš se pokládalo za samozřejmost, že tam líšeňské děti půjdou.“

Nucený příchod přišel až později, což zažila třeba Jaroslava Lánová. „Chodila jsem tam od 70. let s rodiči už jako malé dítě. Jako holčička jsem obdivovala hlavně kolotoče, stánky a střelnice,“ svěřuje se líšeňská rodačka. 

Obchody v okolí zaplnilo nedostatkové zboží

Na druhém stupni základní školy už však musela povinně chodit vítat státní delegace. „Od roku 1982 jsem tančila v národopisném souboru. To jsme se museli oblékat do kroje a být připraveni minimálně hodinu předem, kdyby náhodou delegace přijela dřív.“ Už týden před slavnostmi se v Líšni nesl v duchu velkého úklidu. Čistily se ulice, náměstí a také samotné údolí. 

Dokonce se linkovaly silnice a obnovovalo dopravní značení. Organizátoři si také dávali záležet, aby akci zásobovali zbožím, které v obchodech nebylo běžně k sehnání. „Lidé si tam mohli nakoupit pomeranče, banány nebo třeba mandarinky. Sjížděly se tam proto i matky z okolí, které jezdily nakupovat pro své děti,“ přibližuje Lánová.

S pádem komunistického režimu cyklus slavností v Líšni skončil. Údolí se přejmenovalo zpět na Mariánské a na davy naslouchající politickým proslovům i písním populárních zpěváků zbyly jen vzpomínky.

Autor:
  • Nejčtenější

Chtěl ho Baník, říkají místní o chlapci, jehož zabila branka. Stav hřiště je štve

2. května 2024  15:02

Premium Z tragédie se vzpamatovávají lidé z břeclavského sídliště Na Valtické. Ve středu večer tam spadla...

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07,  aktualizováno  13:52

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dárkyně odkázala babyboxům majetek za miliony, pojmenovali po ní holčičku

9. května 2024  11:29

Garáž v Brně, zhruba milion korun a domek na Blanensku určený k rekonstrukci po sobě jako dar síti...

V Brně začala výstavba prémiových bytů, jeden vyjde v průměru na 16 milionů

3. května 2024  17:56

Jako o prázdninách, které trvají 365 dnů v roce, si mají v budoucnu připadat rezidenti žijící v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo přání dostala prodavačka ránu kladivem, další zastřelil falešný prodejce

5. května 2024

Premium Takřka dokonaný mord mladičké prodavačky v brněnském obchodě s moukou se v roce 1909 odehrál na...

Města krotí developery. Nové zásady jim pomáhají při plnění rozpočtů

10. května 2024  5:27

Stačilo se pustit do stavebních úprav a původně velký rodinný dům se rázem stal malou bytovkou. Z...

Na to si přijdeš sám, radil Petr Štěpánek novému Jiříkovi v moderní Zlatovlásce

9. května 2024  17:35

Lákavou a zároveň zrádnou výzvu zdolává začínající herec Tomáš Weber. V nové verzi filmové...

Sedm kachňat napadalo do kanálu, strážníci je vylovili rybářským podběrákem

9. května 2024  15:26

Procházka kachní rodinky zaměstnala v úterý na jihu Brna tamní strážníky. Přivolala je žena, která...

Ať se dočká plných tribun, přejí si v Břeclavi. Zápasem uctí zemřelého hocha

9. května 2024  12:55

Poslední poctu svému spoluhráči Jakubu Pospíšilovi, který minulý týden zemřel poté, co na něj...

ManpowerGroup s.r.o.
Obchodní asistent/ka s AJ a SAP

ManpowerGroup s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...