Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tříleté děti mají v Brně malou šanci na školku. Pohotově to řeší Líšeň

  19:55aktualizováno  19:55
Bezmála o polovinu víc tříletých dětí než loni přihlásili rodiče do mateřských škol v Brně. S každým dalším rokem mají však tyto děti menší šanci se do školky dostat. Rychle se rozhodli nepříznivou situaci řešit v Líšni. Chtějí přestavět volné prostory na "základkách".
Nejvíc pro rodiče malých dětí zřejmě udělala Líšeň. Starosta okamžitě začal řešit nová místa. (Ilustrační snímek)

Nejvíc pro rodiče malých dětí zřejmě udělala Líšeň. Starosta okamžitě začal řešit nová místa. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zatímco loni mělo zájem o státní školku 2 364 tříletých dětí, letos už jich podalo přihlášku 3 113. V Brně tak připadá na jedno tříleté dítě přijaté do státní školky 1,7 dětí nepřijatých.

"Od roku 2010 jsme zvýšili kapacitu o více než osm set míst. Nikdo nemůže říci, že by město nic nedělalo, i když vím, že situace není stále jednoduchá, a to zejména u dětí tříletých," uvedl v tiskovém prohlášení primátor Roman Onderka (ČSSD).

Město sice letos počítá s novými čtyřmi sty místy, stále však před dveřmi školek zůstane dva tisíce dětí. A i když se letos hlásilo také skoro tři sta dvouletých dětí, ty nemají žádnou šanci na přijetí. Jistotu mají pouze děti čtyřleté a starší.

"Město si stanovilo vytvořit síť mateřských škol, která svojí kapacitou bude saturovat umístění dětí starších čtyř let s trvalým bydlištěm v Brně. Tento cíl se daří naplňovat," uvedla Jana Bohuňovská (ODS), náměstkyně primátora pro školství.

Zkuste to vydržet, radil primátor

"Zkuste ten rok nějak vydržet, zapojit babičky," poradil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) Lence Škarkové na svých webových stránkách. Matka tříleté holčičky se ho zeptala, jak má řešit svou situaci, když musí jít do práce a dcera se nedostala do školky.

Primátor tím veřejně potvrdil, že město rezignovalo na dostupnost státních mateřinek pro tříleté děti. Podle údajů z elektronicky podporovaného zápisu se nedostalo ani skoro třináct procent čtyřletých dětí.

A v nejbližších letech nelze očekávat zlepšení situace. Nejhorší je to v okrajových menších čtvrtích, kam se přistěhovaly mladé rodiny. V Maloměřicích a Obřanech se dokonce hlásilo na jedno místo 4,6 dětí. V Brně také není čtvrť, kde by na jedno místo ve školce chtěli méně než dvě děti.

Teprve od září se v několika lokalitách podaří díky přestavbám základních škol nebo přístavbám školek umístit všechny nepřijaté. Radovat se tak budou moci rodiče v Líšni, Kníničkách a Chrlicích. Skoro polovina nyní nepřijatých dětí bude mít do konce roku místa ve školce v Brně-sever. Radnice opraví budovu v Bieblově ulici pro sto dětí a dalších 28 míst přibude na Lesné.

Nejvíc míst přibude v mateřinkách v Líšni

V Líšni se rozhodli situaci s nedostatkem míst v mateřských školách řešit rázně. "Úplně mě ta čísla vyděsila. Požádám zastupitele o peníze na přestavbu volných prostor na základních školách v Horníkově a Holzově ulici," povzdechl si Břetislav Štefan (ČSSD), starosta brněnské městské části Líšeň. Nové pavilony by měly pojmout nejméně 160 dětí.

V Líšni připadá na jedno místo ve školce 2,5 zájemce, přičemž v některých lokalitách o jedno místo usilovalo až šestnáct dětí. Po zápisech nakonec zůstalo před dveřmi mateřinek 208 především tříletých dětí.

Radnice přitom v letech s nejvyšší porodností pronajala nebo prodala za korunu čtyři budovy mateřských škol různým charitativním organizacím nebo soukromé škole. V jedné je nyní hospoda a prádelna.

Starosta Štefan se kroky minulého vedení městské části bude snažit napravit na nejbližším zasedání zastupitelstva. Za stavební úpravy a vybavení zaplatí radnice více než osm milionů korun. Radní si spočítali, že toto řešení vyjde nejlevněji a nejefektivněji.

"Až bude dětí méně, prostory se můžou postupně rušit, aniž by se rušily samotné školky," předpokládá starosta.

Následný zápis dětí plánuje radnice v září. Hlavním kritériem pro přijetí bude, zda rodiče potřebují jít do práce. "Při dodatečném zápisu se nemusíme řídit celoměstskými pravidly, můžeme si stanovit vlastní kritéria," vysvětlil Štefan.

Dalších odhadem 40 míst se ještě uvolní v květnu poté, co základní školy spočítají děti s odkladem docházky. Radnice také oslovila Středisko volného času Lužánky, které provozuje síť dopoledních mateřinek Maceška. Tam by mohly docházet děti, na něž se ve školkách nedostane ani po navýšení kapacity.

"Už jsme se byli podívat na dvoje prostory, které by připadaly v úvahu," doplnil starosta.

V Líšni tak letos přibude nejvíc míst v mateřských školách ze všech brněnských čtvrtí a místo by se mělo najít pro devadesát procent nyní nepřijatých dětí.
"Od toho tady přece jsme. Musíme něco dělat, nejen si stěžovat, že nám město nedalo peníze na školky," uzavřel starosta Štefan.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

„Dědovi“ Tomáše Holého by bylo 90 let, chlapce rozesmál rozbitým vajíčkem

Josef Karlík jako dědeček Tomáše Holého ve filmu Jak dostat tatínka do...

Jeden z nejzábavnějších filmových dědečků, ale také herec mimořádně věrný Brnu. Takový byl Josef Karlík, který by se...

Najdete na iDNES.cz