Místní nechtějí, aby byl soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí

  7:07aktualizováno  7:07
Ministersto životního prostředí usiluje o to, aby se stal soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí. Proti jsou starostové okolních obcí, hospodářská komora, představitelé Lednickovaltického areálu, Jihomoravský kraj a dokonce i břeclavští ochránci přírody.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Plán přijel na jižní Moravu obhajovat ministr životního prostředí Jan Dusík v pátek.

Navržené území soutoku Moravy a Dyje a niv obou řek v délce několika kilometrů je již dnes chráněno evropským režimem Natura 2000. Ministerstvo argumentuje, že chce tyto oblasti chránit více.

"Nachází se zde unikátní kombinace panonské biogeografické oblasti, která u nás tvoří jen pět procent území, a přírodně ojedinělé a zachované kulturní krajiny," popsal ministr Dusík důvod pro vyhlášení oblasti Soutok.

Za nejcennější označil zachovalé lužní lesy, kterých je u nás velmi málo.

"Jak je oblast navržená, je pro nás nepřijatelné. Její čtvrtá zóna zasahuje až do jedné naší ulice a také do míst, kde plánujeme rozšíření lázeňského areálu," reagoval lednický starosta Libor Kabát.

Místní lidé nesouhlasí

Stavbu lázní by podle lednického starosty Kabáta nemusela budoucí chráněná oblast ohrozit. "Vloží se do toho ale další orgán, správa oblasti, která může stavbu komplikovat," dodal.

Ředitel břeclavské pobočky Českého svazu ochránců přírody Otakar Pražák nejvíce kritizuje způsob projednávání budoucí chráněné oblasti.

"Nechce ji tady nikdo z místních, ale lidé z Brna, Prahy a Českých Budějovic. Nejefektivnější ochrana přírody je přitom možná jen při domluvě s obyvateli," řekl Pražák.

Plánovaná chráněná oblast Soutok obsahuje území, které již dnes chrání evropský režim ochrany Natura 2000.

"Ta představuje spíše obecnou ochranu, u chráněné krajinné oblasti už ale zákon přesně stanovuje, co se tam nesmí. U spousty věcí je dáno, že jsou povolené jen se souhlasem správy oblasti. To je velký rozdíl," popsal Pražák.

"Je to nesmysl"

Představitelům ODS zase vadí, že již vyhlašování oblasti Natura 2000 před lety stát vůbec neprojednal s dotčenými obcemi. Požadují, aby o budoucnosti oblasti mohli rozhodnout místní.

"Vyhlášení lokality na soutoku Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblastí je nesmysl a krok, kterým ekologičtí fanatikové z ministerstva životního prostředí napáchají na jižní Moravě významné škody," prohlásil předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Ačkoli proces vyhlašování chráněné oblasti oficiálně ještě nezačal, nesouhlasné stanovisko ministrovi zaslala i břeclavská agrární a hospodářská komora.

"Dojde k jednoznačnému oslabení místních samospráv na úkor správy oblasti. Ta bude moci místní záměry zablokovat," uvádí stanovisko zaslané ministrovi.

Příroda versus kulturní hodnoty

Proti vyhlášení oblasti se vyjádřili i představitelé Lednicko-valtického areálu. Plánovaná chráněná oblast má totiž zasahovat i do lednického zámeckého parku.

 "Vzniknou tak podmínky, které zvýhodňují prosazování zájmů ochrany přírody oproti ostatním zájmům, například ochraně kulturně-historických hodnot," řekla Eva Horsáková,manažerka areálu.

S tím souhlasí i břeclavští ochránci přírody. "Například bobr, jenž je teď v zámeckém parku velkým problémem, by se stal chráněným objektem číslo jedna," vysvětlil Pražák.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Najdete na iDNES.cz