Místní nechtějí, aby byl soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí

  7:07aktualizováno  7:07
Ministersto životního prostředí usiluje o to, aby se stal soutok Dyje a Moravy novou chráněnou oblastí. Proti jsou starostové okolních obcí, hospodářská komora, představitelé Lednickovaltického areálu, Jihomoravský kraj a dokonce i břeclavští ochránci přírody.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Plán přijel na jižní Moravu obhajovat ministr životního prostředí Jan Dusík v pátek.

Navržené území soutoku Moravy a Dyje a niv obou řek v délce několika kilometrů je již dnes chráněno evropským režimem Natura 2000. Ministerstvo argumentuje, že chce tyto oblasti chránit více.

"Nachází se zde unikátní kombinace panonské biogeografické oblasti, která u nás tvoří jen pět procent území, a přírodně ojedinělé a zachované kulturní krajiny," popsal ministr Dusík důvod pro vyhlášení oblasti Soutok.

Za nejcennější označil zachovalé lužní lesy, kterých je u nás velmi málo.

"Jak je oblast navržená, je pro nás nepřijatelné. Její čtvrtá zóna zasahuje až do jedné naší ulice a také do míst, kde plánujeme rozšíření lázeňského areálu," reagoval lednický starosta Libor Kabát.

Místní lidé nesouhlasí

Stavbu lázní by podle lednického starosty Kabáta nemusela budoucí chráněná oblast ohrozit. "Vloží se do toho ale další orgán, správa oblasti, která může stavbu komplikovat," dodal.

Ředitel břeclavské pobočky Českého svazu ochránců přírody Otakar Pražák nejvíce kritizuje způsob projednávání budoucí chráněné oblasti.

"Nechce ji tady nikdo z místních, ale lidé z Brna, Prahy a Českých Budějovic. Nejefektivnější ochrana přírody je přitom možná jen při domluvě s obyvateli," řekl Pražák.

Plánovaná chráněná oblast Soutok obsahuje území, které již dnes chrání evropský režim ochrany Natura 2000.

"Ta představuje spíše obecnou ochranu, u chráněné krajinné oblasti už ale zákon přesně stanovuje, co se tam nesmí. U spousty věcí je dáno, že jsou povolené jen se souhlasem správy oblasti. To je velký rozdíl," popsal Pražák.

"Je to nesmysl"

Představitelům ODS zase vadí, že již vyhlašování oblasti Natura 2000 před lety stát vůbec neprojednal s dotčenými obcemi. Požadují, aby o budoucnosti oblasti mohli rozhodnout místní.

"Vyhlášení lokality na soutoku Moravy a Dyje chráněnou krajinnou oblastí je nesmysl a krok, kterým ekologičtí fanatikové z ministerstva životního prostředí napáchají na jižní Moravě významné škody," prohlásil předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Ačkoli proces vyhlašování chráněné oblasti oficiálně ještě nezačal, nesouhlasné stanovisko ministrovi zaslala i břeclavská agrární a hospodářská komora.

"Dojde k jednoznačnému oslabení místních samospráv na úkor správy oblasti. Ta bude moci místní záměry zablokovat," uvádí stanovisko zaslané ministrovi.

Příroda versus kulturní hodnoty

Proti vyhlášení oblasti se vyjádřili i představitelé Lednicko-valtického areálu. Plánovaná chráněná oblast má totiž zasahovat i do lednického zámeckého parku.

 "Vzniknou tak podmínky, které zvýhodňují prosazování zájmů ochrany přírody oproti ostatním zájmům, například ochraně kulturně-historických hodnot," řekla Eva Horsáková,manažerka areálu.

S tím souhlasí i břeclavští ochránci přírody. "Například bobr, jenž je teď v zámeckém parku velkým problémem, by se stal chráněným objektem číslo jedna," vysvětlil Pražák.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.

Najdete na iDNES.cz