Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Park u Svatého kopečku v Mikulově úředníci vykáceli, místní protestují

  14:30aktualizováno  14:30
Mikulovským zmizel oblíbený parčík. Houštinu zanesenou netypickými druhy má nahradit původní květena. Dolní palouk teď však vypadá jako po bombardování. Starosta i úředníci ovšem ujišťují, že výsledek bude pěkný.

Jen pokácené stromy zůstaly v Mikulově po rozhodnutí úředníků. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nezdá se to, ale na úpatí Svatého kopečku v Mikulově se odehrává nemilosrdný boj. Mezi původní a zavlečenou přírodou. Ta zavlečená zatím vyhrává. Na stranu domácích se teď ale postavilo město a získalo i první vítězství. Obyvatele tím však paradoxně vůbec nepotěšilo.

Radnice se totiž ve spolupráci s ochranáři rozhodla vykácet oblíbený parčík nedaleko křížové cesty, takzvaný Dolní palouček.

Z plácku plného borovic, jasanů a šeříků se v těchto dnech stala holina. Mají se na ni vrátit původní druhy dřevin a trav. Místo houští tu vznikne vyhlídka. Odvážný a radikální plán si ale mezi místními hledá fanoušky zatím marně.

"Je to nápad šílence. Na řezech je vidět, že ty borovice byly úplně zdravé. Žili tu veverky, kuny, ježci. Krmili jsme tu sýkorky, drozdy nebo stehlíky. Teď tam bude akorát výheň. Nikdo nám předem nic neřekl," postěžovala si místní žena, která si nepřála uvést jméno.

Zastánci projektu se brání. Cizorodé dřeviny, které kolem Kopečku vysadili členové místního okrašlovacího spolku před přibližně sto lety, dnes utlačují tradiční druhy, a poškozují dokonce i samotné skály.

Jehličnany totiž kolem sebe vytvářejí kyselé prostředí. Oblíbené šeříky se zase nekontrolovatelně šíří. Nová výsadba má místu vrátit typickou podobu.

"Mikulovský kopeček a celá Pálava jsou vzácné svou květenou, tedy rozvolněnými šípákovými doubravami nebo dubohabřinami a nízkými trávníky plnými květin, hlaváčků, konikleců, kosatců. Když se teď podíváte na Svatý kopeček, je tam mnoho stromů, které tam vůbec nepatří," vysvětlila botanička z Regionálního muzea v Mikulově Milada Rigasová.

Projekt za více než 600 tisíc zajistí Moravské naftové doly

Zásadní změny Dolního paloučku se připravovaly dva roky. "Vše odstraníme a necháme přírodu znovu se vyvinout. Pomůžeme jí tím, že tam zasadíme původní stromy a byliny, včetně trav. Chceme pro budoucí generace zachránit, co se dá," dodala.

Projekt za přibližně 600 tisíc korun podpořil starosta Mikulova Rostislav Koštial. Finančně ho zajistí Moravské naftové doly (MND). Provedení má na starosti obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava, kterou MND spoluzakládaly.

Starosta Koštial připouští, že Dolní palouček obyvatelům Mikulova v příštích letech moc neposlouží. Zdůrazňuje však význam úprav pro budoucnost.

"Jsme v nejsložitější fázi projektu. Ten zásah byl dramatický a teď to tam nevypadá moc hezky, to přiznávám. Celý proces bude trvat léta a ocení ho spíš budoucí generace. Ani já si tam toho už moc neužiji," řekl.

Biosférická rezervace dostala od Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava podmínky, jaké nové rostliny a dokdy má na místě vysadit. Palouk by tak měl v rozvalinách zůstat jen omezenou dobu.

"Mezi kácením a novou výsadbou uplyne nějaký čas, kdy to tam vypadá jako po bombardování, ale jinak se to bohužel udělat nedá," poznamenal vedoucí správy Stanislav Koukal.

"Až to bude hotové, bude to určitě zajímavé. To, co se kácí, nějakou hodnotu samozřejmě také má. Cílový stav ale bude ještě mnohem cennější," dodal.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Sucho omezilo plavbu lodí na Brněnské přehradě. Poprvé od roku 2004

Brněnský dopravní podnik spouští své lodě na hladinu přehrady.

Extrémně malé množství vody v Brněnské přehradě narušilo plavbu lodí. Ty už nemohou plout až do konečné zastávky ve...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz