Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Park u Svatého kopečku v Mikulově úředníci vykáceli, místní protestují

  14:30aktualizováno  14:30
Mikulovským zmizel oblíbený parčík. Houštinu zanesenou netypickými druhy má nahradit původní květena. Dolní palouk teď však vypadá jako po bombardování. Starosta i úředníci ovšem ujišťují, že výsledek bude pěkný.

Jen pokácené stromy zůstaly v Mikulově po rozhodnutí úředníků. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nezdá se to, ale na úpatí Svatého kopečku v Mikulově se odehrává nemilosrdný boj. Mezi původní a zavlečenou přírodou. Ta zavlečená zatím vyhrává. Na stranu domácích se teď ale postavilo město a získalo i první vítězství. Obyvatele tím však paradoxně vůbec nepotěšilo.

Radnice se totiž ve spolupráci s ochranáři rozhodla vykácet oblíbený parčík nedaleko křížové cesty, takzvaný Dolní palouček.

Z plácku plného borovic, jasanů a šeříků se v těchto dnech stala holina. Mají se na ni vrátit původní druhy dřevin a trav. Místo houští tu vznikne vyhlídka. Odvážný a radikální plán si ale mezi místními hledá fanoušky zatím marně.

"Je to nápad šílence. Na řezech je vidět, že ty borovice byly úplně zdravé. Žili tu veverky, kuny, ježci. Krmili jsme tu sýkorky, drozdy nebo stehlíky. Teď tam bude akorát výheň. Nikdo nám předem nic neřekl," postěžovala si místní žena, která si nepřála uvést jméno.

Zastánci projektu se brání. Cizorodé dřeviny, které kolem Kopečku vysadili členové místního okrašlovacího spolku před přibližně sto lety, dnes utlačují tradiční druhy, a poškozují dokonce i samotné skály.

Jehličnany totiž kolem sebe vytvářejí kyselé prostředí. Oblíbené šeříky se zase nekontrolovatelně šíří. Nová výsadba má místu vrátit typickou podobu.

"Mikulovský kopeček a celá Pálava jsou vzácné svou květenou, tedy rozvolněnými šípákovými doubravami nebo dubohabřinami a nízkými trávníky plnými květin, hlaváčků, konikleců, kosatců. Když se teď podíváte na Svatý kopeček, je tam mnoho stromů, které tam vůbec nepatří," vysvětlila botanička z Regionálního muzea v Mikulově Milada Rigasová.

Projekt za více než 600 tisíc zajistí Moravské naftové doly

Zásadní změny Dolního paloučku se připravovaly dva roky. "Vše odstraníme a necháme přírodu znovu se vyvinout. Pomůžeme jí tím, že tam zasadíme původní stromy a byliny, včetně trav. Chceme pro budoucí generace zachránit, co se dá," dodala.

Projekt za přibližně 600 tisíc korun podpořil starosta Mikulova Rostislav Koštial. Finančně ho zajistí Moravské naftové doly (MND). Provedení má na starosti obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava, kterou MND spoluzakládaly.

Starosta Koštial připouští, že Dolní palouček obyvatelům Mikulova v příštích letech moc neposlouží. Zdůrazňuje však význam úprav pro budoucnost.

"Jsme v nejsložitější fázi projektu. Ten zásah byl dramatický a teď to tam nevypadá moc hezky, to přiznávám. Celý proces bude trvat léta a ocení ho spíš budoucí generace. Ani já si tam toho už moc neužiji," řekl.

Biosférická rezervace dostala od Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava podmínky, jaké nové rostliny a dokdy má na místě vysadit. Palouk by tak měl v rozvalinách zůstat jen omezenou dobu.

"Mezi kácením a novou výsadbou uplyne nějaký čas, kdy to tam vypadá jako po bombardování, ale jinak se to bohužel udělat nedá," poznamenal vedoucí správy Stanislav Koukal.

"Až to bude hotové, bude to určitě zajímavé. To, co se kácí, nějakou hodnotu samozřejmě také má. Cílový stav ale bude ještě mnohem cennější," dodal.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz