Učitel, doučování, škola, studium, kurz, vzdělávání

Učitel, doučování, škola, studium, kurz, vzdělávání | foto: Profimedia.cz

Místo výpovědi nabízí stát firmám v krizi kurzy vzdělávání

  • 0
Stát našel lék na krizi pro ty firmy, které musely omezit výrobu. Místo propouštění mohou své zaměstnance přihlásit do projektu vzdělávání. Zvýší jim tím kvalifikaci a navíc ušetří. Stát totiž dotuje mzdy těm firemním pracovníkům, kteří se budou učit novým věcem.

Firmy, které kvůli krizi nemají zakázky a omezují výrobu, tak nemusí své zaměstnance posílat na pracovní úřad. Místo toho je mohou posadit do školních lavic. A využít tak podpory státu v podobě dotací na mzdy a školení pracovníků, kteří se zapojí do programu Vzdělávejte se!

"Prohloubili jsme kvalifikaci 130 zaměstnancům a ušetřili jsme přitom přes půl milionu korun," pochvaluje si například Eva Vavrouchová, personální ředitelka strojírenské firmy Hestego.

Objem zakázek vyškovské firmy na jaře klesl o pětinu. Místo propouštění a krácení mezd nabídla zaměstnancům kurzy. V průběhu dubna a května tak dvě třetiny zaměstnanců chodily do šesti různých kurzů. Jeden den v týdnu.

"Nejrozsáhlejší byl kurz měření ve strojní praxi, do kterého se přihlásilo 87 zaměstnanců z výroby," dodala Vavrouchová. V počítačových dovednostech byl proškolen i top management.

Projekt navíc podporuje i byznys školicích firem. Žádosti o dotace na školení zpracovávají jednotlivé pracovní úřady. Podniky, které teď nutně potřebují snížit náklady, se mohou ucházet o dotaci na vzdělávání a část mzdových nákladů zaměstnanců, kteří se zúčastní školení.

Nabídky zatím v kraji využilo 83 firem, nejčastěji ze strojírenského průmyslu, a pracovní úřady mezi ně rozdělily zhruba 36 milionů korun. Do projektu se zapojilo 3 871 lidí.

A právě se rozbíhá další kolo podávání žádostí a pracovní úřady v kraji v něm mohou mezi firmy rozdělit až trojnásobek částky, kterou vyčerpaly v prvním kole.

"Na dotace mají nárok firmy, které prokážou, že jim poklesly zakázky, omezují výrobu nebo krátí úvazky. Musí doložit nabídku od školitele a potvrzení o bezdlužnosti," upřesnila tisková mluvčí Úřadu práce Brno-město Ivana Ondráková.

Právě poslední podmínka může být podle šéfa vyškovského pracovního úřadu Jana Marka brzdou při čerpání dotací. "V posledních měsících má řada firem drobné dluhy vůči státu, ať už na sociálním nebo zdravotním pojištění, nebo u finančního úřadu," soudí Marek.

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus si myslí, že projekt je pouze slabou náplastí na dlouhodobou bolest.

"Je třeba zjednodušit podnikatelské prostředí, aby firmy byly schopny zaměstnanost udržet i ve složitých ekonomických podmínkách. Pomocí úlev na sociálním a zdravotním pojištění nebo nižších daní," uvedl.

Vzdělávání místo propouštění

Na projekt Vzdělávejte se! je vyčleněna miliarda korun a žádosti o zapojení do projektu mohou zaměstnavatelé na pracovních úřadech podávat až do 30. července 2010.
Zaměstnavatelé dostanou příspěvek na úhradu nákladů na vzdělávání zaměstnanců a na náhradu mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění a cestovních náhrad, a to po dobu, kdy se jejich zaměstnanci účastní vzdělávání.
Dotace jsou určeny pouze podnikům, které jsou postižené krizí. Zaměstnavatel musí prokázat, že mu v důsledku hospodářské krize poklesl odbyt, a tedy i výroba, případně to, že krátí úvazky.
Současně s žádostí o dotaci v programu musí firma doložit nabídku od školitele a potvrzení o bezdlužnosti vůči státu.
Kurz může trvat nejdéle půl roku a musí rozvíjet odbornost.
V případě jazykového vzdělávání tak přichází v úvahu třeba obchodní němčina, ne obecné jazykové kurzy.
Zaměstnavatel může dostat maximálně 24 tisíc korun na jednu proškolenou hlavu na měsíc. A nemůže za měsíc vyčerpat víc než půl milionu korun.
Potřebné formuláře visí na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.
Zdroj: úřady práce

Kolik peněz rozdělily úřady

Brno-město - 8,8 milionu
Brno-venkov - 5,4 milionu
Blansko - 5,8 milionu
Břeclav - 5,6 milionu
Znojmo - 3,9 milionu
Hodonín - 3,9 milionu
Vyškov - 3,1 milionu

Počet firem, které dotaci dostaly
Brno-město - 7
Brno-venkov - 20
Blansko - 20
Břeclav - 8
Znojmo - 8
Hodonín - 12
Vyškov - 8

Počet proškolených
Brno-město - 890
Brno-venkov - 448
Blansko - 425
Břeclav - 594
Znojmo - 349
Hodonín - 735
Vyškov - 430

Tři největší žadatelé v okrese
Brno-město: Nová Mosilana, ABB, Honeywell
Blansko: Junker, DSB Euro, Metra Blansko
Břeclav: Signum, Gebauera Griller, Bors Břeclav
Znojmo: Egston, Sklářské stroje, Saint Gobain
Hodonín: Gemax, Narex Ždánice, Bartech
Vyškov: Hestego, Fritzmeier, Antreg

Ještě rozdělí
Brno 27 milionů, Blansko 10 milionů, Břeclav 9,2 milionu,
Znojmo 12 milionů, Vyškov 8,1 milionu korun