Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místostarosta zfalšoval maturitu, z funkce ani kandidátky ale neodejde

  18:51aktualizováno  18:51
Břeclavský místostarosta Martin Radkovič (Pro Region) zfalšoval před třinácti lety své maturitní vysvědčení. Přesto nehodlá z funkce ani stranické volební kandidátky odstoupit. Soudí, že jej takový prohřešek nemá právo odstřihnout od vysokých funkcí v komunální politice a sdružení za ním stojí.

Břeclavský místostarosta a trojka volební kandidátky si nechal před lety vyrobit falešné maturitní vysvědčení. Odstoupit ale nehodlá. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Těsně před volbami začali břeclavskému místostarostovi připomínat jeho političtí konkurenti "morální škobrtnutí". Opozici vadí, že Martin Radkovič (Pro Region) si před lety nechal vyrobit falešné maturitní vysvědčení, protože pro své povýšení potřeboval středoškolské vzdělání s maturitou. O případu informovala ČT24.

Prohřešek se stal před třinácti lety, v době, kdy pracoval u Celní správy Břeclav. Hrozily mu dva roky vězení, zachránila jej amnestie. Teď kandiduje znovu na předních pozicích sdružení Pro Region, které ovládá břeclavskou radnici.

Radkovič se ale ani přes opětovné propírání své kauzy v žádném případě nevzdá šance bojovat o nejvyšší posty. Sdružení Pro Region, za které místostarosta kandiduje v komunálkách na pozici trojky, za ním totiž stoprocentně stojí. S falšováním dokladu z jeho strany nemají členové podle Radkoviče nejmenší problém.

"Neodejdu pod nátlakem novinářů. Na kandidátku jsem byl zvolen demokraticky a počkám si, zda tento poklesek budou tolerovat voliči," vzkázal Radkovič.

Své kolegy o falšování dokladu informoval už při vstupu do sdružení Pro Region. "Oni s tím vůbec žádný problém neměli," vysvětlil místostarosta Radkovič.

Starosta za spolustraníkem stojí, opozice ho kritizuje

Starosta Břeclavi Dymo Piškula, který působí ve stejné straně, se kolegy zastává. "Jeho nemají právo soudit novináři ani opozice, ale pouze voliči v blížících se volbách," komentoval Piškula. Podle něj je Radkovič člověk, který má jeho podporu.

"Posledních pět let ležím v žaludku spoustě lidí jako člověk veřejně činný. Nemyslím, že je důležité hledat teď člověka, který zinicioval otevření kauzy těsně před volbami, ale může to mít s nimi souvislost," připustil Radkovič. Jak dodal, teď svůj rest "odčiňuje" v posledním ročníku na střední škole. "A mám ambice nastoupit i na školu vysokou," naznačil.

Jeho postoj nechápe například Richard Zemánek z opoziční KDU-ČSL. "Setrvání v takto vysoké funkci a další kandidatura je samozřejmě na jeho morálním posouzení. Podle mě ale člověk, který jde do komunální politiky s tak velkým morálním škraloupem, je potom schopen dělat stejné věci i tam," prohlásil opoziční zastupitel.

Podle něho fakt, že straně Pro Region nevadí, že se Radkovič dopustil falšování úředního dokumentu, svědčí o úrovni celého sdružení. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o úmyslný čin s jasným cílem získat osobní prospěch, není podle mého názoru ani třináct let dostatečná doba pro odpuštění," soudí také Milan Večeřa z opoziční Perspektivy pro Břeclav.

"Necítím, že bych tímto měl trpět do konce života," hájí se ale Radkovič.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Najdete na iDNES.cz