Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místostarosta Znojma oddal muže v kómatu, ten po pár hodinách zemřel

  9:26aktualizováno  12:40
Místostarosta Znojma Pavel Balík oddal muže krátce před jeho smrtí. O takovou "službu" jej měla požádat osmačtyřicetiletá družka umírajícího a učitelka znojemské základní školy Jana Krčmářová - Ganzwohlová. Ta tak nyní čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti.
Žena čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti a touze po dědictví.

Žena čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti a touze po dědictví. | foto: Profimedia.cz

O případu informoval jako první Znojemský deník. "Lékař napsal, že je manžel způsobilý. Na otázku, zda si mne manžel bere dobrovolně, odpověděl, že ano, a dokument podepsal vlastní rukou," uvedla stručně novomanželka.

Podle syna se otec znovu ženit nechtěl

Celý případ vnímá syn zemřelého Stanislav Ganzwohl mladší, který byl v té době v Austrálii. "Táta se už podruhé ženit nechtěl. Několikrát mi to opakoval," řekl.

S otcem si prý telefonoval nedlouho před uzavřeným sňatkem.

Místostarosta Balík popírá, že by byl pacient ve chvíli svatebního obřadu v bezvědomí. "Samozřejmě, že to byl nemocný člověk, to bylo na první pohled vidět. Ale že by se toho obřadu neúčastnil, to ne. On se účastnil. Vyjádřil souhlas se svatbou a podepsal se. Ležel dál na lůžku a my jsme odešli. Nevím, co bych k tomu více dodal," reagoval.

S tím syn nesouhlasí. "V matrice má sice lékařem podepsané, že byl otec během obřadu plně při vědomí. Ale o deset dní později pak dostanu zprávu od doktora, že byl otec skoro v kómatu. To se mi nelíbí a nechci, aby ten sňatek vůbec existoval," uvedl.

Dodal zároveň, že mu jeden jeho známý lékař ze znojemské nemocnice potvrdil, že v noci před obřadem jeho otec prodělal další mozkovou příhodu, po níž již prakticky nevnímal okolí.

Názory na způsobilost "novomanžela" se různí

Ředitel nemocnice Miroslav Kavka se k případu nehodlá vyjadřovat. "Každá strana tvrdí něco jiného. Půjde-li věc k soudu, předložíme kompletní dokumentaci o zdravotním stavu pacienta soudním znalcům," uvedl.

Zřejmě velké pochybnosti o legálnosti obřadu trápily ošetřujícího lékaře Davida Petra, který synovi zemřelého poslal později vyjádření.

"Pod psychickým nátlakem jsem družce zemřelého potvrdil, že byl pacient obřadu plně způsobilý. Udělal jsem to pod trvalým naléháním snoubenky. Uznávám, že jsem se v tu chvíli nechal ovlivnit city a snahou vyhovět," napsal lékař ve vyjádření, které má MF DNES k dispozici.

V noci na 1. srpna se prý stav pacienta, který měl za sebou již několikátou mozkovou mrtvici, ještě zhoršil a při ranní vizitě byl už v bezvědomí. Pak však dorazila družka s tím, že s partnerem uzavře svazek.

Na svém měla podle vyjádření lékaře trvat i přesto, že stav pacienta se takto zhoršil.

Místostarosta Balík popsal, že během své kariéry na radnici provedl celou řadu svatebních obřadů a některé se odehrály i mezi nemocnými seniory. A že i tento ženich byl během obřadu při vědomí.

Žena za ním s žádostí o provedení obřadu přišla o pracovním dni dopoledne na radnici. Dotyčnou Balík podle jeho vyjádření neznal.

Žena plakala, že se chtějí vzít, líčil Balík

"Přišla za mnou a plakala. A že prý se chtějí vzít, že mě zná a že by byla ráda.... Říkám jí, to musíte na matriku. Pokud je všechno v pořádku, já osobně s tím nemám problém," popsal okolnosti Balík.

Při obřadu v nemocnici byla přítomna podle zákona i matrikářka. Znojemská radnice míní, že v případu jejich úřednice nijak nepochybila.

"Matrika postupovala přesně podle zákona o rodině. K dispozici má žádost, která je podepsána oběma snoubenci, protokol o uzavření sňatku, který je podepsán oběma snoubenci. Má i podpisy svědků. Vše tedy proběhlo tak, jak má," uvedla MF DNES mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Jak dodala, v případě, že je ohrožen život jednoho ze snoubenců, není podle zákona potřeba předložit doklady jinak k uzavření manželství potřebné, jako je rodný list či dokonce občanský průkaz. "V tomto případě ale matrika měla k dispozici všechno," dodala mluvčí.

Vdova se prý vzdala nároku na dědictví

Podle posledního vývoje událostí se pozůstalá vdova měla vzdát nároku na dědictví. Pochybnosti o jejím vykalkulovaném sňatku však trvají.

"Zároveň totiž tvrdí, že otec jí dal mobilní telefon. To by ale postupně mohla říci úplně o všem, i o otcově domu ve Štítarech či autu," dodal syn zemřelého, který zvažuje podat v případu trestní oznámení. 
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz