Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místostarosta Znojma oddal muže v kómatu, ten po pár hodinách zemřel

  9:26aktualizováno  12:40
Místostarosta Znojma Pavel Balík oddal muže krátce před jeho smrtí. O takovou "službu" jej měla požádat osmačtyřicetiletá družka umírajícího a učitelka znojemské základní školy Jana Krčmářová - Ganzwohlová. Ta tak nyní čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti.
Žena čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti a touze po dědictví.

Žena čelí podezření, že si svatbu zařídila z vypočítavosti a touze po dědictví. | foto: Profimedia.cz

O případu informoval jako první Znojemský deník. "Lékař napsal, že je manžel způsobilý. Na otázku, zda si mne manžel bere dobrovolně, odpověděl, že ano, a dokument podepsal vlastní rukou," uvedla stručně novomanželka.

Podle syna se otec znovu ženit nechtěl

Celý případ vnímá syn zemřelého Stanislav Ganzwohl mladší, který byl v té době v Austrálii. "Táta se už podruhé ženit nechtěl. Několikrát mi to opakoval," řekl.

S otcem si prý telefonoval nedlouho před uzavřeným sňatkem.

Místostarosta Balík popírá, že by byl pacient ve chvíli svatebního obřadu v bezvědomí. "Samozřejmě, že to byl nemocný člověk, to bylo na první pohled vidět. Ale že by se toho obřadu neúčastnil, to ne. On se účastnil. Vyjádřil souhlas se svatbou a podepsal se. Ležel dál na lůžku a my jsme odešli. Nevím, co bych k tomu více dodal," reagoval.

S tím syn nesouhlasí. "V matrice má sice lékařem podepsané, že byl otec během obřadu plně při vědomí. Ale o deset dní později pak dostanu zprávu od doktora, že byl otec skoro v kómatu. To se mi nelíbí a nechci, aby ten sňatek vůbec existoval," uvedl.

Dodal zároveň, že mu jeden jeho známý lékař ze znojemské nemocnice potvrdil, že v noci před obřadem jeho otec prodělal další mozkovou příhodu, po níž již prakticky nevnímal okolí.

Názory na způsobilost "novomanžela" se různí

Ředitel nemocnice Miroslav Kavka se k případu nehodlá vyjadřovat. "Každá strana tvrdí něco jiného. Půjde-li věc k soudu, předložíme kompletní dokumentaci o zdravotním stavu pacienta soudním znalcům," uvedl.

Zřejmě velké pochybnosti o legálnosti obřadu trápily ošetřujícího lékaře Davida Petra, který synovi zemřelého poslal později vyjádření.

"Pod psychickým nátlakem jsem družce zemřelého potvrdil, že byl pacient obřadu plně způsobilý. Udělal jsem to pod trvalým naléháním snoubenky. Uznávám, že jsem se v tu chvíli nechal ovlivnit city a snahou vyhovět," napsal lékař ve vyjádření, které má MF DNES k dispozici.

V noci na 1. srpna se prý stav pacienta, který měl za sebou již několikátou mozkovou mrtvici, ještě zhoršil a při ranní vizitě byl už v bezvědomí. Pak však dorazila družka s tím, že s partnerem uzavře svazek.

Na svém měla podle vyjádření lékaře trvat i přesto, že stav pacienta se takto zhoršil.

Místostarosta Balík popsal, že během své kariéry na radnici provedl celou řadu svatebních obřadů a některé se odehrály i mezi nemocnými seniory. A že i tento ženich byl během obřadu při vědomí.

Žena za ním s žádostí o provedení obřadu přišla o pracovním dni dopoledne na radnici. Dotyčnou Balík podle jeho vyjádření neznal.

Žena plakala, že se chtějí vzít, líčil Balík

"Přišla za mnou a plakala. A že prý se chtějí vzít, že mě zná a že by byla ráda.... Říkám jí, to musíte na matriku. Pokud je všechno v pořádku, já osobně s tím nemám problém," popsal okolnosti Balík.

Při obřadu v nemocnici byla přítomna podle zákona i matrikářka. Znojemská radnice míní, že v případu jejich úřednice nijak nepochybila.

"Matrika postupovala přesně podle zákona o rodině. K dispozici má žádost, která je podepsána oběma snoubenci, protokol o uzavření sňatku, který je podepsán oběma snoubenci. Má i podpisy svědků. Vše tedy proběhlo tak, jak má," uvedla MF DNES mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Jak dodala, v případě, že je ohrožen život jednoho ze snoubenců, není podle zákona potřeba předložit doklady jinak k uzavření manželství potřebné, jako je rodný list či dokonce občanský průkaz. "V tomto případě ale matrika měla k dispozici všechno," dodala mluvčí.

Vdova se prý vzdala nároku na dědictví

Podle posledního vývoje událostí se pozůstalá vdova měla vzdát nároku na dědictví. Pochybnosti o jejím vykalkulovaném sňatku však trvají.

"Zároveň totiž tvrdí, že otec jí dal mobilní telefon. To by ale postupně mohla říci úplně o všem, i o otcově domu ve Štítarech či autu," dodal syn zemřelého, který zvažuje podat v případu trestní oznámení. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz