Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místostarostu Kuřimi vyšetřuje policie, vydával se za sociálku

  14:38aktualizováno  14:38
Policisté vyšetřují místostarostu Kuřimi, člena ČSSD Jiřího Koláčka. Je podezřelý, že se vloudil do bytu jedné rodiny a vydával se za sociálního pracovníka. "Jenom jsem kontroloval práci podřízených," tvrdí Koláček.

Místostarosta Kuřimi Jiří Koláček. | foto: ČSSD

Na dveře jedné rodiny v Kuřimi zaklepal o červnové sobotě neznámý muž. Kvůli sporům o dítě mezi rozvedenými rodiči se dospělí v bytě občas setkávali se sociálními pracovníky. Nejnovějšího návštěvníka ale neznali.

"Jiří Koláček, místostarosta Kuřimi," stálo na vizitce, kterou ukázal ještě ve dveřích. Vzápětí dodal, že je nadřízený kuřimských sociálních pracovníků a jde zkontrolovat, jak se vede pětileté holčičce. Její babička muže nakonec do bytu pustila.

"Říkala jsem si, raději mlč, ať neuděláš nějaký problém. Tvrdil, že nahlédl do spisu našich dětí a jde vše prošetřit. Vyptával se na citlivé informace, ale důvěřovala jsem mu," komentuje to dnes.

Jiří Filip Koláček (1952)

Místostarosta Kuřimi dvakrát působil v zastupitelstvu města jako radní za ČSSD, byl ve školské a finanční komisi. Je vyučeným dřevomodelářem v TOS Kuřim. Podle svého životopisu na webu města absolvoval SPŠ slévárenskou a PeF UK Praha. Před několika měsíci se přejmenoval. Přijal prostřední jméno Filip a iniciály JFK.

Koláček se s malou dívenkou vyfotil a po chvíli odešel. Tím ale série místostarostových návštěv v rodině neskončila. Později docházel i za matkou dívky. Podle verze, kterou dnes rodina vypovídá, došlo při dalších návštěvách i na sexuální obtěžování, urážení otce dítěte i sociálních pracovníků, kteří se o rodinu starali.

Koláček takové chování ale popírá. "Veškeré mé návštěvy v rodině byly velice přátelské," řekl Koláček.

Jedno je ale jisté: když se o návštěvách dvou nezletilých dětí nakonec dozvěděli zaměstnanci sociálního odboru kuřimské radnice, tedy technicky skutečně Koláčkovi podřízení, zhrozili se. Aby politik řešil citlivé rodinné případy místo sociálních pracovníků, je nebývalé.

"Jiří Koláček jednal dle mého názoru protiprávně. Za celou dobu mé šestadvacetileté praxe v sociální oblasti jsem se s podobným jednáním ze strany politika nesetkala," uvedla vedoucí kuřimského odboru sociálních věcí Taťána Sojková. S rodinou ihned pořídili oficiální zápis, který má MF DNES k dispozici.

A na policii pak přistálo trestní oznámení rodiny, která se cítila podvedená - do bytu se jim bez oprávnění vloudil cizí člověk.

"Mohu potvrdit, že prověřujeme místostarostu Kuřimi. Je podezřelý z trestných činů přisvojení pravomoci úřadu a porušování domovní svobody," uvedl mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek. Další podrobnosti kvůli probíhajícímu vyšetřování sdělit odmítl.

Jen jsem kontroloval podřízené, hájí se místostarosta

Jiří Koláček ale na svém jednání nevidí nic špatného. "Byl jsem požádán otcem dítěte, abych zkontroloval jeho stav. Matka mu totiž holčičku nechtěla půjčit s odkazem na to, že je nemocná. Fotil jsem se s ní, abych měl důkaz, že je v pořádku. Všichni přeci pamatujeme kuřimskou kauzu," řekl Koláček.

Při dalších návštěvách pak jen prý kontroloval práci "svých" úředníků. "Jako místostarosta za sociální věci odpovídám. To znamená, že je kontroluji. Na úředníky navíc mám několik stížností," dodal Koláček.

Úředníci ale tuto představu o dohledu nad svou prací označují za nebezpečnou a zdůrazňují, že pod tlakem od místostarosty pracují už delší dobu.

"Místostarosta požadoval přístup k citlivým spisům a informace i v dalších případech, přestože podle zákona na to nemá právo. Také přikazoval pracovnicím odboru, jak musejí v některých kauzách postupovat," uvedla Sojková.

Ve středu přitom o Koláčkovi jednala městská rada. Konkrétní výstup? Žádný.

"Rada požádala o vysvětlení. Chci ale zdůraznit, že o vině a nevině nerozhoduje. To je na policii a státním zastupitelství. Dokud vše nebude prošetřeno, nebudu se k tomu zatím vyjadřovat," uvedl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Situace je teď pro hlavu města choulostivá. Koláček je totiž jeho koaličním partnerem. Na radnici od roku 2010 vládne společně Kuřimská občanská liga, ČSSD, ODS a TOP 09. A Koláček koalici může potopit.

O jeho odvolání naopak může rozhodnout jen zastupitelstvo. To nejbližší je plánováno na 5. listopadu. Podle politiků ale není vyloučeno, že bude svoláno jednání mimořádné. "Celé to zorganizoval starosta Sukalovský," myslí si Koláček.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Najdete na iDNES.cz