Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místostarostu Kuřimi vyšetřuje policie, vydával se za sociálku

  14:38aktualizováno  14:38
Policisté vyšetřují místostarostu Kuřimi, člena ČSSD Jiřího Koláčka. Je podezřelý, že se vloudil do bytu jedné rodiny a vydával se za sociálního pracovníka. "Jenom jsem kontroloval práci podřízených," tvrdí Koláček.

Místostarosta Kuřimi Jiří Koláček. | foto: ČSSD

Na dveře jedné rodiny v Kuřimi zaklepal o červnové sobotě neznámý muž. Kvůli sporům o dítě mezi rozvedenými rodiči se dospělí v bytě občas setkávali se sociálními pracovníky. Nejnovějšího návštěvníka ale neznali.

"Jiří Koláček, místostarosta Kuřimi," stálo na vizitce, kterou ukázal ještě ve dveřích. Vzápětí dodal, že je nadřízený kuřimských sociálních pracovníků a jde zkontrolovat, jak se vede pětileté holčičce. Její babička muže nakonec do bytu pustila.

"Říkala jsem si, raději mlč, ať neuděláš nějaký problém. Tvrdil, že nahlédl do spisu našich dětí a jde vše prošetřit. Vyptával se na citlivé informace, ale důvěřovala jsem mu," komentuje to dnes.

Jiří Filip Koláček (1952)

Místostarosta Kuřimi dvakrát působil v zastupitelstvu města jako radní za ČSSD, byl ve školské a finanční komisi. Je vyučeným dřevomodelářem v TOS Kuřim. Podle svého životopisu na webu města absolvoval SPŠ slévárenskou a PeF UK Praha. Před několika měsíci se přejmenoval. Přijal prostřední jméno Filip a iniciály JFK.

Koláček se s malou dívenkou vyfotil a po chvíli odešel. Tím ale série místostarostových návštěv v rodině neskončila. Později docházel i za matkou dívky. Podle verze, kterou dnes rodina vypovídá, došlo při dalších návštěvách i na sexuální obtěžování, urážení otce dítěte i sociálních pracovníků, kteří se o rodinu starali.

Koláček takové chování ale popírá. "Veškeré mé návštěvy v rodině byly velice přátelské," řekl Koláček.

Jedno je ale jisté: když se o návštěvách dvou nezletilých dětí nakonec dozvěděli zaměstnanci sociálního odboru kuřimské radnice, tedy technicky skutečně Koláčkovi podřízení, zhrozili se. Aby politik řešil citlivé rodinné případy místo sociálních pracovníků, je nebývalé.

"Jiří Koláček jednal dle mého názoru protiprávně. Za celou dobu mé šestadvacetileté praxe v sociální oblasti jsem se s podobným jednáním ze strany politika nesetkala," uvedla vedoucí kuřimského odboru sociálních věcí Taťána Sojková. S rodinou ihned pořídili oficiální zápis, který má MF DNES k dispozici.

A na policii pak přistálo trestní oznámení rodiny, která se cítila podvedená - do bytu se jim bez oprávnění vloudil cizí člověk.

"Mohu potvrdit, že prověřujeme místostarostu Kuřimi. Je podezřelý z trestných činů přisvojení pravomoci úřadu a porušování domovní svobody," uvedl mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek. Další podrobnosti kvůli probíhajícímu vyšetřování sdělit odmítl.

Jen jsem kontroloval podřízené, hájí se místostarosta

Jiří Koláček ale na svém jednání nevidí nic špatného. "Byl jsem požádán otcem dítěte, abych zkontroloval jeho stav. Matka mu totiž holčičku nechtěla půjčit s odkazem na to, že je nemocná. Fotil jsem se s ní, abych měl důkaz, že je v pořádku. Všichni přeci pamatujeme kuřimskou kauzu," řekl Koláček.

Při dalších návštěvách pak jen prý kontroloval práci "svých" úředníků. "Jako místostarosta za sociální věci odpovídám. To znamená, že je kontroluji. Na úředníky navíc mám několik stížností," dodal Koláček.

Úředníci ale tuto představu o dohledu nad svou prací označují za nebezpečnou a zdůrazňují, že pod tlakem od místostarosty pracují už delší dobu.

"Místostarosta požadoval přístup k citlivým spisům a informace i v dalších případech, přestože podle zákona na to nemá právo. Také přikazoval pracovnicím odboru, jak musejí v některých kauzách postupovat," uvedla Sojková.

Ve středu přitom o Koláčkovi jednala městská rada. Konkrétní výstup? Žádný.

"Rada požádala o vysvětlení. Chci ale zdůraznit, že o vině a nevině nerozhoduje. To je na policii a státním zastupitelství. Dokud vše nebude prošetřeno, nebudu se k tomu zatím vyjadřovat," uvedl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Situace je teď pro hlavu města choulostivá. Koláček je totiž jeho koaličním partnerem. Na radnici od roku 2010 vládne společně Kuřimská občanská liga, ČSSD, ODS a TOP 09. A Koláček koalici může potopit.

O jeho odvolání naopak může rozhodnout jen zastupitelstvo. To nejbližší je plánováno na 5. listopadu. Podle politiků ale není vyloučeno, že bude svoláno jednání mimořádné. "Celé to zorganizoval starosta Sukalovský," myslí si Koláček.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz