Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství světa basketbalistek bude v opraveném Rondu, to se prohloubí

  11:06aktualizováno  26. dubna 14:22
Potvrzeno. Nejlepší světové basketbalistky vyběhnou v roce 2010 na palubovku v hale Rondo, ne v nové víceúčelové hale ve Starém Lískovci. Dohodl se na tom brněnský primátor Roman Onderka s Jiřím Hamzou, který mistrovství připravuje. Oprava Ronda má podle Onderky vypuknout v květnu 2009.

Hala Rondo | foto: Monika TomáškováMF DNES

Čtvrt století starou halu čekají velké změny. Basketbalistky by například měly svá utkání hrát o několik metrů níže. "Hala má nevyhovující výšku. Proto ji zřejmě bude třeba prohloubit," vysvětlil Radim Fišer z projekční kanceláře ArchDesign. Ta před čtyřmi lety zpracovala studii opravy haly a město s ní další postup přípravy konzultuje.

Z dnešní výšky 9,7 metru bude podle Fišera třeba halu zvýšit na 12,5 metru. Hala je i zvenku poměrně nízká a má unikátní konstrukci střechy. Její autor, brněnský architekt Ivan Ruller, totiž chtěl zachovat výhled na panorama brněnského Petrova. "Střecha je zavěšená na lanech. Prohloubit halu bude levnější a jednodušší," tvrdí Fišer.

Ivan Ruller však míní, že to bude velmi obtížné. "Hlediště má vyprojektované optimální podmínky pro sledování hokeje, a když plochu zahloubíte, nebude vidět poměrně velký pruh podél mantinelu." Podle architektů z ArchDesignu je ale možné problém vyřešit zmenšením hrací plochy. Sklon hlediště tak zůstane zachován. "Všude v Americe se hraje na menší ploše. Hra je pak rychlejší a atraktivnější," uvedl Fišer.

Podle čtyři roky staré studie, která bude zřejmě východiskem pro konečnou podobu opravené haly, je třeba přidat v hale i komerční prostory a privátní hlediště u střechy haly, takzvané skyboxy.

Celá oprava musí být hotova do podzimu 2010, kdy začne mistrovství světa. Vedení města plánuje, že za ni utratí 300 milionů korun. "Část bychom měli získat jako dotaci z ministerstva školství. Mluvil jsem o tom s ministrem Liškou a byl vstřícný," uvedl primátor Onderka. Rekonstrukce se bude konat za provozu.

Pomyslnou "achilovkou" haly je ovšem parkování. To se zřejmě do roku 2010 vyřešit nepodaří. Onderka počítá, že by se mohla využít parkoviště u veletržního areálu, vzdáleného asi dva kilometry. "V Evropě je to běžná vzdálenost. Dopravu mezi halou a parkovišti by zajistily zvláštní autobusové linky," doplnil primátor.

Jeho záměr včera kritizovala opoziční ODS. Nelíbí se jí, že se přestavba Ronda projednává ve zvláštní poradní skupině mimo orgány města. O Onderkových krocích neví ani radní Jiří Zlatuška, předseda představenstva městské firmy Starez. Ta bude přitom opravu Ronda zajišťovat.

. "Podílet se na Rondu je má povinnost,"

říká autor současné podoby haly

Za konstrukci haly Rondo sklízí profesor Ivan Ruller od kolegů pochvalná slova. I šestatřicet let po zahájení stavby. Jedenaosmdesátiletý nestor brněnské architektury věří, že do její opravy bude moci mluvit.

Sledujete stav haly Rondo? Víte, co ji nejvíc trápí?
Oficiálně se na mě nikdo neobrátil, nicméně o tom, co halu trápí, přehled mám. Je to celá řada věcí v zázemí, je třeba vyřešit řadu problémů. V minulosti se uvažovalo o zvětšené kapacitě ubytovací části, byla by tam potřeba i pořádná restaurace. Ta tam byla v minulosti dokonce i vyprojektovaná.

Kvůli basketbalovému mistrovství bude třeba halu zřejmě zvýšit. Je to podle vás proveditelné?
Problém s nedostatečnou výškou tady byl už kdysi při mistrovství ve volejbalu žen. Tehdy zde byl nějaký Japonec, který doporučil udělení výjimky. Bohužel je hala dělaná na devět metrů výšky, což ve své době stačilo. Dnes jsou podmínky přísnější. Prohloubení bude podle mě obtížné, hlediště má vyprojektované optimální podmínky pro sledování hokeje, a když plochu zahloubíte, nebude vidět poměrně velký pruh podél mantinelu.

Chcete na rekonstrukci haly spolupracovat?
Já to dokonce považuji za svoji povinnost. Jestli mě ale někdo osloví s žádostí o spolupráci, nevím. Zdá se mi, že v této zemi se autorská práva příliš nerespektují. Pokud autor žije, tak by se s ním rekonstrukce měla minimálně konzultovat. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz