Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovství světa basketbalistek bude v opraveném Rondu, to se prohloubí

  11:06aktualizováno  26. dubna 14:22
Potvrzeno. Nejlepší světové basketbalistky vyběhnou v roce 2010 na palubovku v hale Rondo, ne v nové víceúčelové hale ve Starém Lískovci. Dohodl se na tom brněnský primátor Roman Onderka s Jiřím Hamzou, který mistrovství připravuje. Oprava Ronda má podle Onderky vypuknout v květnu 2009.

Hala Rondo | foto: Monika TomáškováMF DNES

Čtvrt století starou halu čekají velké změny. Basketbalistky by například měly svá utkání hrát o několik metrů níže. "Hala má nevyhovující výšku. Proto ji zřejmě bude třeba prohloubit," vysvětlil Radim Fišer z projekční kanceláře ArchDesign. Ta před čtyřmi lety zpracovala studii opravy haly a město s ní další postup přípravy konzultuje.

Z dnešní výšky 9,7 metru bude podle Fišera třeba halu zvýšit na 12,5 metru. Hala je i zvenku poměrně nízká a má unikátní konstrukci střechy. Její autor, brněnský architekt Ivan Ruller, totiž chtěl zachovat výhled na panorama brněnského Petrova. "Střecha je zavěšená na lanech. Prohloubit halu bude levnější a jednodušší," tvrdí Fišer.

Ivan Ruller však míní, že to bude velmi obtížné. "Hlediště má vyprojektované optimální podmínky pro sledování hokeje, a když plochu zahloubíte, nebude vidět poměrně velký pruh podél mantinelu." Podle architektů z ArchDesignu je ale možné problém vyřešit zmenšením hrací plochy. Sklon hlediště tak zůstane zachován. "Všude v Americe se hraje na menší ploše. Hra je pak rychlejší a atraktivnější," uvedl Fišer.

Podle čtyři roky staré studie, která bude zřejmě východiskem pro konečnou podobu opravené haly, je třeba přidat v hale i komerční prostory a privátní hlediště u střechy haly, takzvané skyboxy.

Celá oprava musí být hotova do podzimu 2010, kdy začne mistrovství světa. Vedení města plánuje, že za ni utratí 300 milionů korun. "Část bychom měli získat jako dotaci z ministerstva školství. Mluvil jsem o tom s ministrem Liškou a byl vstřícný," uvedl primátor Onderka. Rekonstrukce se bude konat za provozu.

Pomyslnou "achilovkou" haly je ovšem parkování. To se zřejmě do roku 2010 vyřešit nepodaří. Onderka počítá, že by se mohla využít parkoviště u veletržního areálu, vzdáleného asi dva kilometry. "V Evropě je to běžná vzdálenost. Dopravu mezi halou a parkovišti by zajistily zvláštní autobusové linky," doplnil primátor.

Jeho záměr včera kritizovala opoziční ODS. Nelíbí se jí, že se přestavba Ronda projednává ve zvláštní poradní skupině mimo orgány města. O Onderkových krocích neví ani radní Jiří Zlatuška, předseda představenstva městské firmy Starez. Ta bude přitom opravu Ronda zajišťovat.

. "Podílet se na Rondu je má povinnost,"

říká autor současné podoby haly

Za konstrukci haly Rondo sklízí profesor Ivan Ruller od kolegů pochvalná slova. I šestatřicet let po zahájení stavby. Jedenaosmdesátiletý nestor brněnské architektury věří, že do její opravy bude moci mluvit.

Sledujete stav haly Rondo? Víte, co ji nejvíc trápí?
Oficiálně se na mě nikdo neobrátil, nicméně o tom, co halu trápí, přehled mám. Je to celá řada věcí v zázemí, je třeba vyřešit řadu problémů. V minulosti se uvažovalo o zvětšené kapacitě ubytovací části, byla by tam potřeba i pořádná restaurace. Ta tam byla v minulosti dokonce i vyprojektovaná.

Kvůli basketbalovému mistrovství bude třeba halu zřejmě zvýšit. Je to podle vás proveditelné?
Problém s nedostatečnou výškou tady byl už kdysi při mistrovství ve volejbalu žen. Tehdy zde byl nějaký Japonec, který doporučil udělení výjimky. Bohužel je hala dělaná na devět metrů výšky, což ve své době stačilo. Dnes jsou podmínky přísnější. Prohloubení bude podle mě obtížné, hlediště má vyprojektované optimální podmínky pro sledování hokeje, a když plochu zahloubíte, nebude vidět poměrně velký pruh podél mantinelu.

Chcete na rekonstrukci haly spolupracovat?
Já to dokonce považuji za svoji povinnost. Jestli mě ale někdo osloví s žádostí o spolupráci, nevím. Zdá se mi, že v této zemi se autorská práva příliš nerespektují. Pokud autor žije, tak by se s ním rekonstrukce měla minimálně konzultovat. 
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz