Výstavnictví trápí krize, Brno hledá další využití pro veletržní areál

  8:17aktualizováno  8:17
Po každém veletrhu, koncertu či plesu se brány brněnského výstaviště zavřou, což řadě návštěvníků i odborníků vadí. I na akce neveletržního charakteru musí totiž lidé mít vstupenku. V časech, kdy se tam žádná akce nekoná, nemají na brněnské veletrhy přístup.

Mamutí taneční party a koncerty jsou jedny z mála neveletržních akcí, které se na výstavišti v Brně odehrávají. (Ilustrační snímek z Citadely v pavilonu P) | foto: MF DNES

"Když se podívám z okna, je ten areál devadesát procent roku bez života. Dal by se oživit bez toho, že by se v něm pořádaly pouze výstavnické akce," litoval jeden z významných brněnských finančníků Igor Fait.

Jednou z možností je otevřít areál většímu počtu návštěvníků, kteří by se v Pisárkách bavili a utráceli.

Místo zvukaře na akci Citadela v pavilnu P brněnského výstaviště

Místo zvukaře na akci Citadela v pavilnu P brněnského výstaviště

Proto MF DNES oslovila přední brněnské architekty, aby představili vize, jak by se dal areál oživit. "Využijme západní plochy výstaviště, které nejsou tak památkově cenné, právě u sjezdu z D1," předložil jeden z modelů architekt Petr Hrůša.

Veletrhy Brno se však ohrazují, že branami projde ročně milion lidí a nemají důvod architektonicky cenný areál víc otevírat veřejnosti.

Jak areál více využít?

Problém je, že společnosti se nedaří a už druhý rok prodělává. Účetnictví veletrhů zajímá i město, protože má ve firmě třetinový podíl.

Mapa brněnského výstaviště

Mapa brněnského výstaviště

"Díky struktuře vystavovatelů a návštěvníků je Brno považováno za středoevropské veletržní centrum, ale výstavnictví prochází v době recese útlumem, proto je třeba hledat i další využití areálu," říká primátor Roman Onderka, který sedí v dozorčí radě.

Nabízí se například srovnání s holešovickým výstavištěm v Praze. Jen pro zajímavost: dvouměsíční Matějskou pouť tam navštíví kolem dvou set tisíc lidí.

"V Holešovicích se nejedná o kompaktní výstavní areál, tam jsou solitérní objekty jako Průmyslový palác, Křižíkova fontána, Lapidárium a další stavby. Otevřít brněnské výstaviště pro veřejnost by bylo obtížné. Problémem je četnost výstavních akcí a jejich provozní zajištění," říká architekt Jaroslav Dokoupil.

Parní lokomotiva jede ulicemi Brna na výstaviště

Parní lokomotiva jede ulicemi Brna na výstaviště

Ale i v Holešovicích se vykládá a nakládá. Od zubařských křesel přes nábytek až po motocykly. "Je pravda, že kvůli pohybu návštěvníků po areálu se musí zvýšit ostraha, na druhou stranu na zábavě v areálu také trochu vyděláme. Není to moc, ale nějaký ekonomický přínos to je," říká obchodní ředitel Incheby Praha, která má holešovické výstaviště v nájmu, Radovan Ježovič.

Do areálu chodí lidé nejen na kolotoče, ale také plavat do bazénu, pozorovat ryby v mořském světě nebo se bavit do divadla.

Noční start balonů z brněnského výstaviště

Noční start balonů z brněnského výstaviště

To by mohlo "oprášit" i Brno. "Bylo by dobré také důrazně připomenout, že součástí areálu je i chátrající uzavřené divadlo, které ještě po roce 1989 mělo výrazné ambice otevřít se městu a bylo zde pořádáno mnoho úspěšných akcí," podotýká architekt Tomáš Rusín.

Výstaviště jako rozšíření městského centra by rád viděl architekt Petr Hrůša. "Přecházelo by do rekreačního zázemí krásného svrateckého údolí," říká Hrůša.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Najdete na iDNES.cz