Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když si chce maturující vědkyně odpočinout, tančí. Je talentem Brna

  12:30aktualizováno  12:30
Středoškolské práce Michaely Krákorové by nadaná vědkyně mohla obhájit na vysoké škole. Když se osmnáctiletá dívka nenoří do anorganické chemie, závodně tančí. Krákorová je jedním ze sedmi talentů Brna, které představilo květnové vydání magazínu CITY DNES Brno.

Vědkyně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Míšu prostě už jako malou zajímalo tak nějak víc do hloubky, jak věci fungují. "Učitelky na základní škole ze mě byly docela nešťastné. Učili jsme se třeba o fotosyntéze. Spolužáci se spokojili s tím, že se proces odehrává ve dne, já se ptala, jestli by to fungovalo, i když budu na květinu svítit v noci lampou," vykládá zapálená vědkyně.

Téma magazínu CITY

Ultrarychlý motocyklový závodník. Vědkyně, která miluje chemii i tancování. Vynikající klavírista pouštějící se třeba i do fyziky. Modelka, která fotila pro slavný Vogue.

Všichni mají společné dvě věci. Jsou z Brna a ještě jim nebylo osmnáct let.

Květnový magazín CITY představuje talenty Brna. Sedm příběhů těch, kdo si za svým snem jdou už odmalička a tvrdě při tom dřou, postupně vyjde i na brno.iDNES.cz.

Další, červnové vydání magazínu CITY vyjde už 28. května.

V osmnácti má rok do maturity, ale s podobnými pracemi, které přihlašuje do středoškolských soutěží, jiní promují na vysoké škole.

Koordinační sloučeniny lanthanoidů a jejich luminiscenční vlastnosti - tak se jmenovala ta loňská. Michaela s ní postoupila až do mezinárodní přehlídky Intel ISEF, která bude v americkém Phoenixu.

Vždycky se najde Asiat lepší než vy, říká Míša

Kdo by ale čekal nafrněnou sebevědomou vědátorku, dost by se spletl. O vlastních schopnostech neustále pochybuje. Navíc ví, že v dnešním propojeném světě vědy konkurenci zdaleka nemá pouze ve svých spolužácích ze třídy, ale ani jen v českých studentech. Vidí ji v celém světě.

"Mám jedno takové rčení. Cokoliv děláte, vždycky je tady Asiat, který je lepší než vy," usmívá se Míša.

Její záběr se ale na přírodní vědy neomezuje. "Profesorka za mnou přišla, jestli bych si nechtěla do nějaké soutěže něco přeložit. A najednou jsem se dozvěděla, že to byl nejlepší překlad v Česku," vysvětluje jeden ze svých dalších úspěchů Míša.

Jak se něco dá říct stokrát jinak, ji vždycky fascinovalo. I ve vědecké kariéře je znalost jazyků velkou výhodou. Nejvíc si ale stejně užívá laboratoř. "Slévám dohromady věcičky, vařím je a doufám, že z toho vyleze to, co chci," směje se Míša.

V Brně je spokojená. "Je to město ke studentům mimořádně přívětivé. Máme tu kampus, CEITEC, veřejné knihovny. Pro vědu je to ideální. Dovedu si představit, že tu zůstanu. Po vysoké bych ale každopádně ráda vyjela na zkušenou. Třeba v Cambridge jsou velmi dobrá výzkumná centra," plánuje si Míša.

Sbírání kreditů jako na vysoké škole

Studentka gymnázia v Řečkovicích je v programu podpory nadaných studentů, který spravuje Jihomoravské centrum mezinárodní mobility. A v tom to funguje trošku jako na vysoké škole. "Za rok musíme splnit určitý počet kreditů. Dostáváme je za olympiády, soutěže, semináře nebo výjezdy," vysvětluje princip talentovaná vědkyně.

Nesměle přiznává, že ona potřebnou kvótu překročila čtyřikrát. Za to dostává peníze na odbornou literaturu, jazykové kurzy i kontakty na akademiky i podobně nadané. Až jednou děti z programu zaměřené na fyziku, chemii nebo biologii budou dělat špičkovou vědu, snadno budou moci navzájem uzavírat spolupráci.

Co ale Michaele tak docela nejde, je jen tak vypnout. Sama o sobě říká, že je snaživec. "Ráda čtu sci-fi. Většinou ale v němčině nebo angličtině, abych si zároveň procvičila jazyk," vykládá.

Odpočinek? Vrcholový tanec

Jinak ale odpočívá jedině aktivně, ač se to může zdát už téměř nadlidské. "Společně s partnerem tancujeme už deset let standardní a latinské tance. Byli jsme rádi třeba za desáté místo na univerzitním mistrovství Evropy," popisuje.

To, že to obnáší tři hodiny tréningu každý den, už doplňuje jen potichu. "Rodiče mi někdy říkají, že bych měla občas trošku přibrzdit. Ale já se jen tak flákat nedokážu," předestírá studentka.

Do maturity za rok má nemalé plány. Chtěla by ještě složit zkoušku z angličtiny a mezinárodní zkoušky z biologie. "Příští rok bych ráda dala zkoušku z němčiny a přijímačky na vysokou. Jinak si ale následující měsíce plánuju trošku volnější," směje se Michaela.

Až bude mít zkoušku dospělosti za sebou, chce na medicínu. "A pokud se zadaří, budu studovat i nějakou další vysokou školu. Buď biochemii nebo molekulární biologii," uzavírá.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Najdete na iDNES.cz