Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levně a rychle. Výuka autoškol se nelíbí policistům, chtějí ji změnit

  7:07aktualizováno  7:07
Rovný úsek silnice, a přesto na něm počátkem roku vyhasly dva životy. Mladý motorkář jel příliš rychle a narazil do stromu, zemřel on i spolujezdec. Když brzy poté policisté vyšetřovali podobnou nehodu opodál, řekli si dost. Snaží se s autoškolami zařídit, aby čerství řidiči tolik nešlapali na plyn.

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

„Musíme s tím něco dělat. Nemůžeme jen tak nečinně přihlížet tomuto trendu. Je potřeba o problému jednat se zástupci autoškol, aby změnili pohled na svou prezentaci,“ uvedl šéf policistů na Hodonínsku František Klimus.

Klimusovi vadí zejména fakt, že jen málokterá z autoškol nabízí školy smyku. „Když se podíváte na jejich weby, čtete hlavně to, jak jsou levné a jak rychle lze získat řidičský průkaz,“ upozornil policejní šéf, který zároveň inicioval schůzku se zástupci autoškol.

Policisté v této souvislosti poukazují na to, že největší problém s řízením mají velmi mladí řidiči, a to při jízdách ve vyšších rychlostech. Ze statistik vyplývá, že nepříznivé bývají i večerní časy, kdy je viditelnost výrazně snížena.

Jak MF DNES zjistila, některé autoškoly se právě těmto situacím příliš nevěnují. Své o tom může vyprávět letos devatenáctiletá Dagmar Lukšíková ze Suchovských Mlýnů, která si řidičák udělala před deseti měsíci.

„Jízdy jsem absolvovala výhradně hned po škole, když bylo ještě světlo, večerní jízdu jsem neměla ani jednu. S instruktorem jsme se věnovali hlavně jízdě v městském provozu, mimo obec jsme moc nevyráželi,“ zavzpomínala.

Z počítačů jsou mladí navyklí na další pokus, zní z autoškol

Podle samotných zástupců autoškol je ale chyba i jinde, konkrétně pramení ze záliby mladých lidí hrát počítačové hry.

„Výuce řízení se věnuji již desítky let a je pravdou, že mnozí mladí adepti o řidičský průkaz mají problém s udržením pozornosti při výkladech jednotlivých dopravních situací. Z počítačů jsou navyklí na to, že když jim něco nevyjde, tak si to jednoduše zopakují. Neuvědomují si, že v reálném životě druhá šance neexistuje,“ upozornil Stanislav Čermák z Autoškoly Čermák v Hodoníně.

Nehody na rovinách

Dalšího aspektu si všimla Irena Stinglová z hodonínské Autoškoly Šťastná.

„Víme, že většina nehod mladých lidí je způsobena nepřiměřenou rychlostí, ale ta rozhodně nevychází od instruktorů autoškol. Je to hodně o povaze mladých lidí. Můžete jim něco ukázat třeba stokrát, ale když pojedou sami, stejně si někteří z nich nedají říct,“ uvedla Stinglová.

Některé autoškoly přitom do své výuky zahrnují i fotky z dopravních nehod, aby si mladí řidiči rizika uvědomili. Moc valný účinek to prý ale nemá. „Když si zapnou televizi, vidí podobné záběry každý den, a nic to s nimi proto nedělá. Neuvědomují si, že to není kino, ale reálná situace, kterou mohou zažít sami,“ řekl Čermák.

Obdobnému problému se snaží předcházet policisté na Blanensku a Vyškovsku. „Kolega z dopravního inspektorátu Petr Nováček chodí dělat do autoškol už několik let přednášky na toto téma. Já sama je dělám pro studenty závěrečných ročníků středních škol, kde je předpoklad, že si mladí lidé budou dělat řidičský průkaz,“ nastínila situaci na Vyškovsku policejní mluvčí Alice Musilová.

Kromě toho se policisté v tomto regionu zaměřují i na ještě mladší ročníky. „Z Blanenska jsme převzali projekt Nedej drogám šanci, který se zaměřuje na mladší ročníky středních škol. Snažíme se v něm upozornit mladé lidi na nebezpečí drog, a to nejen v běžném životě, ale hlavně za volantem,“ doplnila Musilová.

Problémy s velmi mladými držiteli řidičských oprávnění přitom zaznamenali i policisté v dalších částech Jihomoravského kraje. „Mladí a nezkušení řidiči častokrát nedokážou správně odhadnout rychlost jízdy, a to častokrát i z toho důvodu, že řídí pod vlivem omamných a psychotropních látek,“ upozornila policejní mluvčí z Břeclavska Kamila Haraštová.

Ve stejném duchu mluví i její kolegyně ze Znojemska Lenka Drahokoupilová: „My jsme se donedávna zaměřovali hlavně na chodce, cyklisty a seniory. Hned osm případů řidičů pod vlivem drog, které jsme tady odhalili na počátku února, nás ale vede k myšlence, že i tomuto problému se budeme muset usilovně věnovat,“ sdělila Drahokoupilová.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Ukázali jsme, že lze zaútočit na bezpečnost čipů, říká brněnský expert

Sedmatřicetiletý Petr Švenda je výzkumník a pedagog na Fakultě informatiky...

Brněnský expert na bezpečnost IT systémů Petr Švenda bude dávat svým nejbližším pod stromeček zařízení proti...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz