Mladíci, kteří v opilosti ukopali muže, půjdou do vězení na 11 a 12,5 roku

  8:15aktualizováno  12:59
Krajský soud v Brně vyměřil trest pro Kamila Procházku a Martina Spurného, kteří loni opilí ukopali muže. Ve druhém líčení povolal soud další svědky a znalce. Oba mladíci podle obžaloby před obchodním domem Albert v Bystrci bezdůvodně napadli muže a zkopali ho tak, že už mu ani lékaři nedokázali pomoci.

Kamil Procházka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Krajský soud oba za ublížení na zdraví s následkem smrti odsoudil. Procházka dostal trest 12,5 roku za mřížemi, Spurného poslal soudce tamtéž na 11 let. Oba budou umístěni do věznice se zvýšenou ostrahou. Pozůstalým navíc musí zaplatit dohromady 1,245 milionu korun. 

"Oba obžalovaní byli schopni rozpoznat společenské nebezpečí svého jednání. Poškodili elementární pravidla každé civilizované společnosti a projevili zcela zásadní neúctu k lidskému životu a zdraví. Jejich útok měl zcela neobvyklou míru brutality a absenci jakékoliv důvodu, který by jejich jednání mohl vysvětlovat," uvedla soudkyně Jaroslava Bartošová v odůvodnění rozsudku.

Všichni si ponechali lhůtu k odvolání, takže je možné, že se případem bude zabývat ještě vrchní soud.

"Nemáte nějaké drobné?"

Napadení se odehrálo 31. srpna 2008 v 7:00 v ulici Ečerova na parkovišti. Oběť jako první napadl devatenáctiletý Procházka. Útok přerušil až příjezd strážníků, které zavolala jedna ze svědkyň. Ti zakrvácené pachatele na místě zatkli. Napadený muž ovšem 12. září zemřel. - čtěte Byli opilí a zaútočili, zkopaný muž zemřel

Procházka je od té doby ve vazbě, o tři roky starší Spurný je zatím na svobodě.

Osmačtyřicetiletý Václav Ondruch mladíky žádal o drobné. Podle Procházky na něho Ondruch týden před napadením pokřikoval a nadával mu.

Procházka u soudu také vysvětlil, že Ondrucha svlékl a oblečení mu schoval u nedaleké trafostanice proto, aby ho ponížil.

Sanitku volali strážníci

"Po našem příjezdu na místo jsme mezi zaparkovanými kamiony viděli na zemi ležícího nahého člověka, na kterém jeden mladík klečel a druhý stál vedle. Napadenému z obličeje tekla krev, byl sice při vědomí, nebyl ale schopen mluvit, proto jsme zavolali sanitku," vypověděl strážník městské policie, který na místě zasahoval.

"Když jsme přijeli, útočníci toho nechali. Z obou byl cítit alkohol, na rukou i na botách měli krev. Ten menší byl vyloženě pod vlivem alkoholu, nemohl ani chodit. Oba tvrdili, že se je ten ležící pokusil okrást. Proč je úplně nahý, nevysvětlili," dodal strážník.

Poruchy osobnosti

Histrionská porucha osobnosti

Chtějí být za každou cenu středem pozornosti, o osudy ostatních nejeví zájem, bývají labilní, snaží se o svůdný a přitažlivý zjev, chovají se však hystericky. (Slovník cizích slov)

U soudu vypovídala i znalkyně, psychiatrička Milena Zimulová.

Spurný podle ní trpí poruchou osobnosti, je emočně nestabilní, impulzivní, pije příliš mnoho alkoholu, ale je schopen abstinovat.

Procházka také směřuje k emočně nestabilní osobnosti, zneužívá alkohol a má i rysy histrionské osobnosti.

Pozitivně se o obžalovaných nevyjádřil ani další znalec a psycholog Jiří Mezník. "Kamil Procházka se snaží být obdivován a snaží se na sebe upozornit. Pod vlivem alkoholu se chová emocionálně a nestabilně, vyhledává konfliktní situace a má sklony k agresivnímu jednání," řekl Mezník, který zdůraznil, že Procházka má sklony ke lhaní.

Svědka bez domova soud nesehnal

Soudkyně Jaroslava Bartošová pak přečetla i výpověď bezdomovce Jaroslava Holiše, jehož se soudu nepodařilo předvolat.

"Když jsme přišli k zastávce před Albertem, přišel nějaký kluk a Vašek se s ním začal bavit. Já odešel a říkal jsem Vaškovi, ať jde se mnou. Čekal jsem pak na zastávce, jenže on nešel. Celý den nepřišel do práce, tak jsem ho šel k Albertu hledat. Děda Hrůza, což je člověk, co tam sedí každý den, mi řekl, že Vaška ráno sejmuli, že tam byla záchranka a policajti," vypověděl Holiš na policii.

Připustil, že on i napadený Ondruch byli toho rána opilí. "Byli jsme na tom dobře. Vypili jsme večer asi 5 litrů vína v krabicích a ráno každý i tři piva."

Soudní lékařka Svatava Duchaňová popsala Ondruchova zranění. "Utrpěl zhmoždění mozku, krvácení do mozku, zlomeniny řady obličejových kostí, krevní výrony obou očí a další. Zranění byla velmi vážná a poškozený i přes ‚superspecializovanou‘ péči 12. září zemřel," popsala.

Kopů či úderů podle ní bylo velmi mnoho. Útočníci Ondrucha podle lékařky bili i jeho vlastním páskem.

Vinu nakonec nepřímo přiznal i Martin Spurný, který dnes, stejně jako minulý týden odmítl vypovídat. Soudkyně Jaroslava Bartošová totiž přečetla jeho lednovou výpověď.

"Třikrát jsem ho kopl do hlavy. Byl jsem podnapilý" 

"Viděl jsem, jak se Kamil Procházka rozběhl za nějakým mužem, asi po minutě jsem za nimi přišel. Ten muž byl nahý, obličej měl od krve a snažil se vstát. Já jsem ho asi třikrát kopl do hlavy a dvakrát udeřil jeho páskem. Byl jsem podnapilý, byla to taková zmatená situace," přiznal Spurný policistům.

Připustil také, že předchozího večera vypil asi osm dvanáctistupňových piv a nějaký rum. Kolik, to neví. V soudní síni se ale i po čtené výpovědi odmítl vyjádřit.

Před tříčlenným senátem pak zazněly závěrečné řeči. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová navrhla oběma mladíkům uložit nepodmíněné tresty. Vyšší Procházkovi, který už má na kontě předchozí odsouzení za násilnou trestnou činnost - výtržnictví a ublížení na zdraví.

"Šlo o čin s velmi vysokou mírou společenské nebezpečnosti, agresivity a brutality. Oba obžalovaní museli vědět, že poškozenému mohou způsobit velmi vážné následky i smrt. Doznali se ale jen částečně, z pitevního protokolu vyplývá, že na poškozeného zaútočili nejméně patnáctkrát," popsala Zámoravcová.

Kamilu Procházkovi pak navrhla trest okolo 14 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, Spurnému dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Obhájkyně Procházky pak soud požádala o snížení trestu pod zákonnou sazbu, její klient podle ní útok pouze začal a napadený muž po něm byl ještě schopen vstát.

Advokát Spurného navrhl zproštění svého klienta. Lednová výpověď je podle něj procesně nezpůsobilá, protože u ní nebyl přítomen obhájce. Státní zástupkyně ale u soudu prokázala, že advokát o výpovědi věděl, pouze na ni zapomněl.

Z obžalovaných mluvil opět jen plačící Procházka. "To, co se stalo, je neodpustitelné a nepřijatelné. Kdybych nebyl opilý, nikdy bych nic podobného neudělal. Panu Ondruchovi život nevrátím, ale kdyby to šlo, vrátím to zpět. Ve vazbě jsem si uvědomil, že se takhle problémy řešit nedají, vím, že už budu vést řádný život a do vězení se nikdy nevrátím. Můj nejhorší trest je, že s tím budu muset žít," pronesl v závěrečné řeči, při které se bez slz neudrželi ani přítomní příbuzní mrtvého napadeného. 

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Najdete na iDNES.cz