Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladík si objednal rasistické nahrávky. Do vězení ještě nejde

  8:18aktualizováno  8:18
Až osmiletý trest včera hrozil pětadvacetiletému Tomáši Pliskovi z Vyškova. Loni v říjnu ho poslal Městský soud v Brně do vězení na čtyři roky za to, že pod falešným jménem objednal pět set CD s 18 rasistickými písněmi.
Státní zástupce musí zjistit, zda nahrávky obsahovaly rasistické texty

Státní zástupce musí zjistit, zda nahrávky obsahovaly rasistické texty | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Včera mohl senát krajského soudu, k němuž se Pliska odvolal, trest buď zmírnit, nebo prodloužit senát. Soudci však neudělali ani jedno. Hrozbu vězení oddálili, alespoň prozatím.

"Věc se vrací státnímu zástupci k došetření. Bude třeba, aby se vypracoval nový znalecký posudek," vysvětlil včera předseda senátu Karel Hortík.

Nahrávky si objednal
To, že Pliska disky s fašistickými texty objednal, přitom včera soudci nezpochybňovali. Policisté totiž muže zajistili hned poté, co zakázku vyzvedl a zaplatil. Sám před tím pod vymyšleným jménem zaplatil zálohu a dodal podklady i pro přebal disků nazvaných Národní odpor vol. 2 a booklet.

Mladý muž ale s obviněními nesouhlasí. Odmítá i to, že by měl cokoliv společného s extremistickou organizací Národní odpor, jejíž název CD nesla.

Podle svého obhájce Romana Haise Pliska detailně neznal ani obsah CD, na němž byly skladby v češtině, slovenštině, angličtině, němčině, maďarštině a dalších jazycích. Znalec přitom potvrdil, že písně obsahují odkazy na nacismus a neonacismus, rasovou čistotu a nadřazenost, opěvují ale také Třetí říši.

Znalec textům nerozuměl
Právě kvůli do jisté míry nejasnému obsahu písní krajský soud případ vrátil. Třeba proto, že se CD nikdy neobjevilo u soudu ani jako důkaz.

"Neměl jsem od policie k dispozici ani přepisy a překlady všech písní, závadné pasáže jsem v nich hledal a vypisoval si je," popsal soudu znalec Miroslav Mareš. A připustil, že třeba maďarským nebo italským textům nerozuměl vůbec, anglickým zase jen zčásti.

"Znalec vypichoval jen určité pasáže, aniž znal celý text a kontext, posudek by se měl doplnit nebo zpracovat nový," žádal Pliskův advokát.

Naopak státní zástupkyně trvala na čtyřletém vězení. To totiž podle ní zohledňuje i předchozí Pliskovy tresty, které byly pouze výchovné - z obecně prospěšných prací se však mladý muž nepoučil.

Soudci nakonec dali za pravdu obhájci. "Bude třeba disky přehrát, provést přepis textů a znovu se zabývat jejich obsahem. Proto věc vracíme státnímu zástupci a nikoliv na městský soud," odůvodnil Hortík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz