Osobní auta spolu budou schopna v brzké době komunikovat a upozorňovat se například na kolony či nehody.

Osobní auta spolu budou schopna v brzké době komunikovat a upozorňovat se například na kolony či nehody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Řidičům kolem Brna pomohou „mluvící“ auta, umí například platit parkovné

  • 12
Auto, které vás samo odveze, je přes veškerou snahu vývojářů i předních firem zatím spíše hudbou budoucnosti. Už v příštích letech ale běžný řidič pozná další vychytávky, které zvyšují bezpečnost silničního provozu tím, že spolu auta „mluví“.

Konkrétně projekt C-Roads Czech Republic má do několika let rozšířit inteligentní dopravní systémy nejen na dálnicích, ale také v brněnských ulicích.

Využití lze ilustrovat na příkladu, kdy auto projede olejovou skvrnou. „Díky senzorům vyhodnotí situaci a varuje další auta za sebou. Ostatní řidiči obdrží informaci, že se mají připravit, na displej palubního počítače či navigace. A pokud na silnici probíhají krátkodobé stavební práce, řidiči se již s předstihem mohou dozvědět o zúžení pruhu nebo uzavírce,“ přiblížil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

To je realita, která má zanedlouho platit na dálnici D1 v okolí Brna. „Město prostřednictvím své firmy Brněnské komunikace vytvoří podmínky pro efektivní nasazení tohoto systému. Zacílí zejména na úpravy dopravních toků na území města se zřetelem na páteřní a tranzitní tahy,“ dodal Neřold.

Model, kdy si vozidla mezi sebou „povídají“ nebo komunikují například s křižovatkou, označují experti za moderní koncept blízké budoucnosti.

Auto bude varovat, platit či sledovat styl jízdy

„Tak jako mobilní telefon prošel evolucí a dnes kromě telefonování pomáhá řešit spoustu dalších věcí, tak i jednotky v autech budou schopny nejen varovat před nehodou, která se stala bezprostředně před vámi, ale případně i vyslat tísňové volání, platit automaticky parkovné nebo mýtné či sledovat styl jízdy, jenž může být podkladem pro nižší pojistné,“ sděluje David Bárta z Centra dopravního výzkumu.

„Nové technologie nám mohou usnadnit či dokonce zachránit život, proto jsou plánované projekty velmi přínosné a zařazují nás mezi vyspělejší evropské státy,“ zhodnotil Bárta.

A chystají se i další „zlepšováky“. Zatímco stěžejní prvky chytré dálnice, která se plánuje mezi Brnem a Bratislavou (psali jsme zde), jsou zatím v plenkách, některé jiné už řidiči využívají. Třeba mezi Brnem a Vyškovem je ve vozovce kvůli bezpečnosti zapuštěná indukční smyčka, která sleduje rychlost a intenzitu dopravy a rozsvěcuje značky jako Pozor kolona.

Lidé si navíc mohou zdarma do chytrých telefonů nainstalovat aplikaci Dopravniinfo.cz, která on-line informuje o situaci na silnicích. V Brně fungují i takzvané crashpointy, kde Ředitelství silnic a dálnic preventivně vystavuje techniku, již lidé zničili jen kvůli nepozornosti.

V okolí Brna zatím nemusí mít obavy z úsekového měření rychlosti, jako tomu bylo loni mezi Ostrovačicemi a Kývalkou. Zato na D1 se letos objeví takzvané plovoucí auto, které bude informovat o kolonách velkou svítící cedulí na střeše.