Mluvící robot zahájil ve hvězdárně výstavu vynálezů z jižní Moravy

  11:20aktualizováno  11:20
Brněnská hvězdárna teď nepatří jen vesmíru. Kromě planet a asteroidů si lidé mohou prohlédnout i nejnovější počítačovou techniku. Ve čtvrtek totiž začala putovní výstava Od nápadu k podnikání: hi-tech úspěchy jižní Moravy. Výstavu uvedl mluvící robot Advee.

V brněnské hvězdárně začala putovní výstava Od nápadu k podnikání: hi-tech úspěchy jižní Moravy. Uvedl ji robot Advee. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Zdravím vás, pozemšťané, jsem moc rád, že jste sem dorazili. Přiletěl jsem za vámi z daleké galaxie a již tu s vámi zůstanu," snažil se při zahájení čtvrteční vernisáže moderátor vpašovat mezi vynálezy i vesmír, když už se výstava koná ve hvězdárně.

Ostatně i její průvodce byl velmi neobvyklý - roli moderátora organizátoři svěřili reklamnímu robotovi Advee, kterého vyvinula brněnská firma Bender Robotics. Advee měl velký úspěch, neustálým popojížděním a přidrzle vtipnými průpovídkami přitahoval největší pozornost návštěvníků vernisáže.

Hravý dotazník i operační systém "pro seniory"

Velký zájem ovšem vzbudil i další vynález - dotazníkový systém ANAsurvey. K jeho vyplňování není potřeba tužka a papír, stačí mávat rukou před velkoplošnou obrazovkou.

Fotogalerie

"Zjistili jsme, že muže k vyplňování různých dotazníků víc než cokoli jiného motivuje hravá technologie. Tak ji nabízíme," popsal Ondřej Coufalík z firmy Global Bussines jeden z principů spojení elektronického získávání a zpracovávání dotazníkových dat snímáním pohybu známým spíše z herních konzolí.

Hlavně na snadné ovládání láká i další technologické "dítko", které se zrodilo na jižní Moravě. Je to operační systém pro seniory Celebrio. Komunikace přes počítač je s ním velmi jednoduchá. Na monitoru má uživatel jen několik velkých ikon a ty ho nasměrují k nejčastěji používaným činnostem, jako je e-mail, Skype nebo třeba přehrávání videa.

"Napadlo mne to, když mi zemřel dědeček a babička zůstala sama. Pořídili jsme jí počítač, aby s námi byla více v kontaktu, ale nevěděla si s ním rady," uvedl autor nového operačního systému Martin Novák. Na trh by se měl dostat v únoru příštího roku. I jeho firma Celebrio Software je velmi "čerstvá", oficiálně by měla vzniknout až příští týden.

V planetáriu se návštěvníci mohou seznámit i s navigačním systémem, který využívali záchranáři po zemětřeseních na Haiti a v Japonsku, nebo technologie na zpracovávání mluvené řeči.

Výstava ve hvězdárně se bude konat do konce letošního roku. Poté by měla začít putovat. "Zatím není ještě plně schválený program výstav, ale měly by se objevit především v nákupních centrech a muzeích," uvedla Lucie Kanioková, mluvčí Jihomoravského inovačního centra, které vynálezům pomáhalo na svět.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Místo grafitti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz