Historik, teoretik a popularizátor češtiny Dušan Šlosar odpovídá na čtenářské otázky

Historik, teoretik a popularizátor češtiny Dušan Šlosar odpovídá na čtenářské otázky | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Modelka, která zapomene česky, je blbá, napsal čtenářům jazykovědec Šlosar

  • 106
"Myslím si, že je blbá," odpověděl jazykovědec Dušan Šlosar na otázku, co soudí o modelce, která po několika letech focení pro módní žurnály v zahraničí řekla, že zapomněla česky. Historik, teoretik a popularizátor češtiny byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Čtenáři se Dušana Šlosara ptali i na to, co mu vadí na jazyku médií. Šlosar za největší nešvar považuje nedbání přesného významu slov. "A k hlavním nešvarům polistopadového jazyka patří i módnost," doplnil. Módní slova však podle něj z jazyka zase sama ustoupí. "Ujmou se jen ta potřebná a sympatická," říká Šlosar s tím, že nebezpečí z cizích slov žádné nehrozí.

. ODPOVĚDI DušanA ŠlosarA NAJDETE zde

Zániku češtiny se proto nebojí. "Přežila už více než deset století, proč by nepřežila toto? Ale fakt je, že se asi neobejdeme jen s ní a za jednu dvě generace budeme dvojjazyční," vidí budoucnost muž, který byl téměř celým svým odborným životem spjat s brněnskou filozofickou fakultou Masarykovy univerzity.

Zcela vyloučeno tak podle něj není, že čeština jednou zůstane pouze prostředkem domácí "kuchyňské" komunikace. "Už tomu tak jednou skoro bylo. Obávám se však, že časem vezmou za své nápadné dialekty, třeba hanácký, chodský nebo laššský," podotkl profesor.

Vydává knihu rozhovorů o češtině i svém životě
Šlosara v pondělí čeká i slavnostní křest knihy Jaké hlavy, takový jazyk. Knižní rozhovor o češtině, ale i o životě, který s ním vedli Jiří Trávníček a Jiří Voráč, bude oficiálně uveden v 17.30 hodin v brněnském Domě pánů z Kunštátu.

Osmasedmdesátiletý Šlosar se narodil ve Staříči a dětství prožil v sousedním Sviadnově u Frýdku-Místku. Následovala studia v Brně, první zaměstnání v Akademii věd a posléze zmiňovaná brněnská fakulta.

Šlosar je výrazná osobnost, která vychovala několik generací bohemistů a zanechala za sebou nesmazatelnou stopu v oblasti historického vývoje jazyka a dialektologie.

"Nadto mu není cizí přemítání o jazyce způsobem přístupným pro širší publikum: napsal tři popularizační knihy, které se setkaly s velmi vřelým ohlasem," připomíná Jiří Trávníček. Z katedry českého jazyka odešel Šlosar roku 1997 do důchodu.

O tom, že se v češtině vyzná a zaobírá se jí s láskou, vědí třeba čtenáři zábavné knížky Jazyčník, která vyšla v několika vydáních a humorně klestí cestu všemožnými jazykovými neobratnostmi či kuriozitami.

Skvostná jsou také Šlosarova jazyková okénka v literárním měsíčníku Host, kde si všímá i všemožných nešvarů současné češtiny.

,