Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravanovi ztrpčuje život dlužných 110 zlatých z časů mocnářství

  10:12aktualizováno  10:12
S kuriózní žádostí přišel v říjnu za zastupiteli z Podivína na Břeclavsku jeden z obyvatel města. Chtěl, aby mu odpustili dluh ve výši sto deseti zlatých z roku 1859. Víc než sto padesát let starý závazek mu totiž zadělal na pár nepříjemností.

Ilustrační foto | foto: Jan KarásekMF DNES

I když už se na historický nedoplatek dávno zapomnělo, úřední listiny jej poctivě zaznamenaly. Nyní je částka 110 zlatých zapsaná i na listu vlastnictví u pozemku majitele. Ten nemůže s pozemkem nakládat, dokud zápis z dokumentu nezmizí.

Podle starosty Podivína Stanislava Machovského už nikdo neví, jak takové dluhy vlastně vznikly. "Museli bychom po tom dlouze pátrat v archivu. Bylo by to velmi náročné a možná také zbytečné," podotýká. A tak zastupitelé dluh odpustili. Jenže zbytečně.

Podivín už není ten sám Podivín

"Bláhově jsme si mysleli, že současné město Podivín je totéž jako město Podivín před sto lety," vysvětluje Jana Zemánková, právnička břeclavské pobočky katastrálního úřadu. Jenže jde o úplně jiný právní subjekt. A jako takový nemůže podivínská radnice žádný dluh odpouštět ani vymazávat z listu vlastnictví.

Majitel nemovitosti tak ostrouhal. Zatím neexistuje žádná možnost, jak podobné staré dluhy zrušit.

"Naše katastrální předpisy umožňují výmaz pohledávek jen na základě potvrzení o jejich zániku. A toto potvrzení může vydat pouze oprávněná osoba. Ale když tato osoba už neexistuje, nemá majitel nemovitosti téměř žádné možnosti," vysvětluje Zemánková.

Dluh musí putovat do soudní úschovny

Jedinou šancí je složit dlužnou částku do soudní úschovny a pak podat žalobu na neexistenci práva. To je ovšem časově zdlouhavé a soudy vyhoví jen ve výjimečných případech.

"Takových pohledávek je v katastru zapsána celá řada," říká Barešová. Když se v roce 1964 zakládala evidence nemovitostí, všechny tyto zápisy se do ní přepsaly z pozemkových knih a zemských desek.

Katastrální úřady se s problémem starých dluhů potýkaly dlouhá léta. Vyřešit jej má novela zákona o zápisech vlastnických a jiných věcných práv v parlamentu.

"V ní se problém snažíme vyřešit tak, aby majitel nemovitosti mohl složit dlužnou částku v přepočtu na dnešní měnu do soudní úschovy. A tím by se mělo za to, že právo věřitele zaniklo. Na základě usnesení o úschově se pak zápis o dluhu z katastru vymaže," vysvětluje Barešová.

Novela zákona nabude účinnosti k 1. březnu příštího roku. To konečně dostane příležitost vyřešit svůj problém i muž z Podivína, jehož dluh dnes činí asi 22 korun. (Měnové reformy byly vždycky změnou k horšímu, takže dnes je to pětkrát míň než tehdy - pozn. red.)

Případ z Podivína není výjimečný. Lidé si v minulosti půjčovali peníze mezi sebou i od různých institucí. V Podivíně byli častými věřiteli bohatí Židé, z nichž velká část přišla o život během druhé světové války. A dluh pak nebylo komu splatit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz