Moravany se diví, proč napadená starostka v kauze nové zástavby otočila

  9:48aktualizováno  9:48
"Odpovězte mi! Ona snad nedoslýchá, nebo co? Proč nám tu lžete?" ozývalo se včera večer z přecpaného sálu klubu důchodců v Moravanech u Brna. Starostka Marie Barešová (ČSSD) tam svolala veřejné zasedání zastupitelstva, na kterém se mělo rozhodnout o zvýšení počtu obyvatel v obci.

Hejtman Jihomoravského kraje navštívil napadenou starostku Moravan | foto: Jihomoravský kraj

Je to největší otázka, která trápí obyvatele Moravan: když obec schválí územní studii lokality Jabloňový sad, umožní to navýšení počtu obyvatel o víc než šest set.

"Promiňte, dnes se ale hlasovat nebude. Projekt výstavby se mírně pozměnil a tuto změnu musí dostat zastupitelé alespoň týden předem," přivítala viditelně unavená starostka přeplněný sál.

napadení starostky moravan

Právě v době schvalování územního plánu v červnu loňského roku byla starostka Marie Barešová doma v Moravanech brutálně přepadena. Muž, který tvrdil, že jí nese poštovní balíček, ji měl udeřit do obličeje, zmlátit měl i jejího zetě a zranit i dceru Barešové (více ZDE).

Dům starostky na Brněnsku, na kterou zaútočil neznámý agresor

Naposledy se asi před dvěma týdny někdo převlečený za pošťáka pokusil opět starostku vylákat z domu, ale neuspěl. Díky záznamu z bezpečnostní kamery po něm teď pátrá policie.

Odpůrci starostky však útoky bagatelizují. "Povídá se, že její zeť měl nějaké problémy, to jeho přišel někdo zmlátit a starostka se do toho připletla," poznamenala Hana Krásná, zakladatelka webu Moravanyspolecne. (duch)

"Bezva! Tak aspoň můžeme diskutovat!" ozvalo se vyzývavě z davu sedících obyvatel. A začala ostrá překřikovaná.

Začalo to v roce 2008

Moravany již v roce 2008 prodaly firmě Embra Apartment asi pět hektarů a zavázaly se, že "poskytnou součinnost", aby se projekt firmy mohl do konce letošního března začít uskutečňovat.

Pozemky, kvůli nimž byla možná starostka obce na Brněnsku napadena

Firma tehdy připravila územní studii, která počítá se zaplněností bytů asi 130 obyvatel na hektar půdy. V územním plánu, který se schvaloval až loni v létě, však v lokalitě Jabloňový sad zalidněnost 130 může být jen na polovině území, na zbytku pouze 40.

Peníze za prodej pozemků firmě Embra už obec nemá. Polovinu totiž už utratila za stavbu nové školky. "Chystáme se rozšířit čistírnu odpadních vod, dotaci 50 milionů už jsme od státu dostali a letos by se mohlo začít stavět. Podílet se asi 13 miliony musí i obec. Další peníze jsou třeba na vybudování dešťové kanalizace, výběrové řízení už je uzavřené. I tyto peníze bychom chtěli použít z oněch 30 milionů korun od Embry," plánuje Barešová.

Její odpůrci říkají, že obec Embře neustále vychází vstříc, ale je jen chyba firmy, že se nezasadila o jiná čísla pro "zahuštěnost" obyvatel, když se projednával územní plán.

"Využívá se tu strašáku kupní smlouvy, kterou jsme podepsali v roce 2008. Firma si za rok a půl regulérně neřekla o změnu územního plánu, aby mohla stavit to, co navrhuje. Obec ale součinnost poskytla a nic by platit nemusela," oponoval Jiří Slezák z Moravan.

"Je to v rozporu s územním plánem, v kupní smlouvě to sice může být, ale ta je podle nás od počátku špatná. A pokud paní starostka nebo Embra chtěli, aby na celém zamýšleném území novostaveb byla hustota 130 obyvatel, měli dost času, aby to vložili před projednáním územního plánu," tvrdí zastupitel za ODS Marian Bezák.

"Nám nevadí, že se sem nastěhují noví lidé. Jen nechápeme, proč starostka tak obrátila. Taky nevěříme tomu, že budeme muset vracet šedesát milionů," popsal Jan Krásný, který se svou ženou Hanou založil web Moravanyspolecne.

Další projednávání územní studie pro Jabloňový sad má proběhnout 18.března.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hotely lákají na zážitky. Nabízejí noc ve filmu, vězení i vysoko v horách

Scéna z filmu Zvětšenina, ve které si dvojice právě vybrala, jak chce pojmout...

Jen pohodlné ubytování už k přilákání hostů nestačí. Některé jihomoravské hotely se snaží oslovit zájemce skrz zážitky....

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Najdete na iDNES.cz