Originály da Vinciho náčrtů v České republice ještě nebyly vystavovány (ilustrační snímek).

Originály da Vinciho náčrtů v České republice ještě nebyly vystavovány (ilustrační snímek). | foto: Live Nation

Moravská galerie poprvé v Česku vystaví tři kresby Leonarda da Vinciho

  • 0
Unikátní díla věhlasných malířů míří do Brna. V jihomoravské metropoli se poprvé v Česku objeví i tři kresby Leonarda da Vinciho. Po boku děl Dürera, Rembrandta, Muncha či Zrzavého budou už koncem roku součástí výstavy v Moravské galerii.

Organizátoři nazvali výstavu Obrazy mysli / Mysl v obrazech a naplánovali ji na počátek prosince do Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.

Obrazy mysli / Mysl v obrazech

Z výstavy Leonardo da Vinci

Hodnota tří zapůjčených Leonardových kreseb činí 266 milionů korun. Promile této gigantické sumy bude také tvořit pojistné výstavy. Marek Pokorný z Moravské galerie doplňuje, že galerii přijde až na tři miliony v české měně.
Kdy: 9. 12. 2011 - 18. 3. 2012
Kde: Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Moravská galerie v Brně
Kurátor: Petr Tomášek Autoři: Ladislav Kesner, Colleen M. Schmitz Unikátní mezinárodní výstavní projekt Moravské galerie v Brně a Německého muzea hygieny.

"Bude to intelektuálně, logisticky i finančně velmi náročný projekt. I proto jej připravujeme ve spolupráci s Německým muzeem hygieny v Drážďanech," uvedl za pořádající Moravskou galerii její ředitel Marek Pokorný.

Dodal, že originály da Vinciho náčrtů v České republice ještě nebyly vystavovány. Právě tyto skvosty přivezou do Brna z londýnské královské sbírky.

Příprava neobvyklé výstavy trvá už čtyři roky. Díla zapůjčilo asi na padesát světových muzeí a galerií zvučných jmen.

Vedle vzpomínané královské sbírky se zúčastní věhlasná Tate Gallery v Londýně a další prestižní instituce z New Yorku, Paříže, Rotterdamu, Vídně či Osla. Premiéru výstava zažije v Drážďanech, kde potrvá od 22. června do konce října.

Brněnské zahájení připadne na 9. prosince. Výstava představí od středověkých medicínských traktátů a iluminovaných rukopisů přes lékařské ilustrace 19. století až po současné pokročilé biomedicíncké obrazy a vizualizace.

Vedle renesančních portrétů zachycujících "hnutí mysli" půjde o ukázky čínské krajinomalby, které jsou jednoznačnými metaforami lidské mysli. Diváka čekají ceněná díla modernismu a současného umění, včetně instalací, nových médií a videoartu.

Z tuzemských děl půjde například o Zrzavého plátno Sedící dívka z roku 1945 nebo obraz Epileptická žena, který Bohumil Kubišta stvořil roku 1911.