Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravská galerie vystavuje ojedinělý soubor děl ze sbírky Vojenského historického ústavu

  17:36aktualizováno  17:36
Výstavu, která ukáže málo známá díla nebo dokonce "druhé tváře" významných českých umělců, otevřela Moravská galerie v Místodržitelském paláci v Brně. Expozice děl inspirovaných válkou nazvaná Pole tvůrčí a válečná potrvá do 8. února.

Pole tvůrčí a válečná - Emil Filla | foto: Moravská galerie Brno

Galerie představuje slavná jména od Františka Kupky po Václava Špálu, Josefa Váchala či Vojtěcha Preissiga. A také jejich různé výtvarné projevy, lidé uvidí obrazy inspirované válkou a bojem i karikatury, kresby z koncentráků i legionářské plakáty, volnou tvorbu či plátna v duchu socialistického realismu. Díla pocházejí z pozoruhodné, avšak veřejnosti téměř neznámé umělecké sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.

Další třeštěníkolem osmiček?
Moravská galerie je prvním z uměleckých muzeí, které ucelený průřez sbírky Vojenského ústavu prezentuje. "Ale výstava se jen zdánlivě vymyká dramaturgii Moravské galerie," zdůraznil její ředitel Marek Pokorný.

Společensky a politicky angažované tvorbě se podle něj česká muzea spíše vyhýbají, Moravská galerie se ale rozhodla kvůli výročí vzniku Československa vzepřít zvyklostem.

"Výstava je nejen naším příspěvkem k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén," uvedl Pokorný.

A doplnil, že expozice je vedena snahou přihlásit se k terapii, která by - pokud to myslíme s našimi občanskými povinnostmi vážně - odstranila předsudky. "Které si někdy trochu jalově hýčkáme vůči zprofanovaným historickým tradicím české armády," vysvětlil.

Moravská galerie proto nyní ukazuje díla, která byla mnohdy i přes padesát let schována v krabicích v depozitáři Vojenského historického ústavu.

"Sbírka konečně prošla důslednou inventarizací a nyní ji postupně kriticky zpracováváme," dodala jedna z autorek výstavy Terezie Petišková.

V Brně není nyní k vidění celá sbírka - což by technicky ani nebylo možné - ale její reprezentativní průřez datovaný od první světové války  do padesátých let.

"Jsou to různá díla vzniklá z různých popudů i různé umělecké kvality. Zajímavý na sbírce je i fakt, že jsou v ní k vidění díla známých umělců jiná, než na jaké jsme od nich zvyklí," zdůraznil Pokorný. Překvapením budou jistě například kresby Josefa Šímy či dosud málo známé Váchalovy barevné dřevoryty.

Kupka, Špála, ale i neznámý Váchal
Chronologicky řazená expozice samozřejmě v Brně představí nejcennější součást sbírek Vojenského ústavu, tedy obrazy českých malířských mistrů. V různých dobách se státní zájmy a národní hrdost snažili podepřít například František Kupka, Václav Špála, Otakar Nejedlý či Otto Gutfreund. Do českého odboje se aktivně zapojil i třeba Vojtěch Preissig. Kupka, jak se dovědí návštěvníci, dokonce navrhoval uniformy, stejně tak Preissig načrtl několik návrhů vlajek.

Zajímavostí výstavy je i soubor francouzským vězením inspirovaných děl Aléna Diviše či plátna československého letce v Británii Aloise Majzlíka.

"Je zde však i řada děl od autorů, které v uměleckohistorických slovnících nenaleznete, avšak jejichž díla jsou přesto zajímavá a hodnotná," upozornila Petišková. Kolekci děl mimořádné kvality od etablovaných autorů tak doplňují karikatury a cykly kreseb a akvarelů dokumentujících cesty legionářů první světové války po Orientu či transsibiřskou magistrálou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz