Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravská galerie vystavuje ojedinělý soubor děl ze sbírky Vojenského historického ústavu

  17:36aktualizováno  17:36
Výstavu, která ukáže málo známá díla nebo dokonce "druhé tváře" významných českých umělců, otevřela Moravská galerie v Místodržitelském paláci v Brně. Expozice děl inspirovaných válkou nazvaná Pole tvůrčí a válečná potrvá do 8. února.

Pole tvůrčí a válečná - Emil Filla | foto: Moravská galerie Brno

Galerie představuje slavná jména od Františka Kupky po Václava Špálu, Josefa Váchala či Vojtěcha Preissiga. A také jejich různé výtvarné projevy, lidé uvidí obrazy inspirované válkou a bojem i karikatury, kresby z koncentráků i legionářské plakáty, volnou tvorbu či plátna v duchu socialistického realismu. Díla pocházejí z pozoruhodné, avšak veřejnosti téměř neznámé umělecké sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.

Další třeštěníkolem osmiček?
Moravská galerie je prvním z uměleckých muzeí, které ucelený průřez sbírky Vojenského ústavu prezentuje. "Ale výstava se jen zdánlivě vymyká dramaturgii Moravské galerie," zdůraznil její ředitel Marek Pokorný.

Společensky a politicky angažované tvorbě se podle něj česká muzea spíše vyhýbají, Moravská galerie se ale rozhodla kvůli výročí vzniku Československa vzepřít zvyklostem.

"Výstava je nejen naším příspěvkem k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén," uvedl Pokorný.

A doplnil, že expozice je vedena snahou přihlásit se k terapii, která by - pokud to myslíme s našimi občanskými povinnostmi vážně - odstranila předsudky. "Které si někdy trochu jalově hýčkáme vůči zprofanovaným historickým tradicím české armády," vysvětlil.

Moravská galerie proto nyní ukazuje díla, která byla mnohdy i přes padesát let schována v krabicích v depozitáři Vojenského historického ústavu.

"Sbírka konečně prošla důslednou inventarizací a nyní ji postupně kriticky zpracováváme," dodala jedna z autorek výstavy Terezie Petišková.

V Brně není nyní k vidění celá sbírka - což by technicky ani nebylo možné - ale její reprezentativní průřez datovaný od první světové války  do padesátých let.

"Jsou to různá díla vzniklá z různých popudů i různé umělecké kvality. Zajímavý na sbírce je i fakt, že jsou v ní k vidění díla známých umělců jiná, než na jaké jsme od nich zvyklí," zdůraznil Pokorný. Překvapením budou jistě například kresby Josefa Šímy či dosud málo známé Váchalovy barevné dřevoryty.

Kupka, Špála, ale i neznámý Váchal
Chronologicky řazená expozice samozřejmě v Brně představí nejcennější součást sbírek Vojenského ústavu, tedy obrazy českých malířských mistrů. V různých dobách se státní zájmy a národní hrdost snažili podepřít například František Kupka, Václav Špála, Otakar Nejedlý či Otto Gutfreund. Do českého odboje se aktivně zapojil i třeba Vojtěch Preissig. Kupka, jak se dovědí návštěvníci, dokonce navrhoval uniformy, stejně tak Preissig načrtl několik návrhů vlajek.

Zajímavostí výstavy je i soubor francouzským vězením inspirovaných děl Aléna Diviše či plátna československého letce v Británii Aloise Majzlíka.

"Je zde však i řada děl od autorů, které v uměleckohistorických slovnících nenaleznete, avšak jejichž díla jsou přesto zajímavá a hodnotná," upozornila Petišková. Kolekci děl mimořádné kvality od etablovaných autorů tak doplňují karikatury a cykly kreseb a akvarelů dokumentujících cesty legionářů první světové války po Orientu či transsibiřskou magistrálou.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Najdete na iDNES.cz