Pole tvůrčí a válečná - Emil Filla | foto: Moravská galerie Brno

Moravská galerie vystavuje ojedinělý soubor děl ze sbírky Vojenského historického ústavu

Výstavu, která ukáže málo známá díla nebo dokonce "druhé tváře" významných českých umělců, otevřela Moravská galerie v Místodržitelském paláci v Brně. Expozice děl inspirovaných válkou nazvaná Pole tvůrčí a válečná potrvá do 8. února.

Galerie představuje slavná jména od Františka Kupky po Václava Špálu, Josefa Váchala či Vojtěcha Preissiga. A také jejich různé výtvarné projevy, lidé uvidí obrazy inspirované válkou a bojem i karikatury, kresby z koncentráků i legionářské plakáty, volnou tvorbu či plátna v duchu socialistického realismu. Díla pocházejí z pozoruhodné, avšak veřejnosti téměř neznámé umělecké sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.

Další třeštěníkolem osmiček?
Moravská galerie je prvním z uměleckých muzeí, které ucelený průřez sbírky Vojenského ústavu prezentuje. "Ale výstava se jen zdánlivě vymyká dramaturgii Moravské galerie," zdůraznil její ředitel Marek Pokorný.

Společensky a politicky angažované tvorbě se podle něj česká muzea spíše vyhýbají, Moravská galerie se ale rozhodla kvůli výročí vzniku Československa vzepřít zvyklostem.

"Výstava je nejen naším příspěvkem k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén," uvedl Pokorný.

A doplnil, že expozice je vedena snahou přihlásit se k terapii, která by - pokud to myslíme s našimi občanskými povinnostmi vážně - odstranila předsudky. "Které si někdy trochu jalově hýčkáme vůči zprofanovaným historickým tradicím české armády," vysvětlil.

Moravská galerie proto nyní ukazuje díla, která byla mnohdy i přes padesát let schována v krabicích v depozitáři Vojenského historického ústavu.

"Sbírka konečně prošla důslednou inventarizací a nyní ji postupně kriticky zpracováváme," dodala jedna z autorek výstavy Terezie Petišková.

V Brně není nyní k vidění celá sbírka - což by technicky ani nebylo možné - ale její reprezentativní průřez datovaný od první světové války  do padesátých let.

"Jsou to různá díla vzniklá z různých popudů i různé umělecké kvality. Zajímavý na sbírce je i fakt, že jsou v ní k vidění díla známých umělců jiná, než na jaké jsme od nich zvyklí," zdůraznil Pokorný. Překvapením budou jistě například kresby Josefa Šímy či dosud málo známé Váchalovy barevné dřevoryty.

Kupka, Špála, ale i neznámý Váchal
Chronologicky řazená expozice samozřejmě v Brně představí nejcennější součást sbírek Vojenského ústavu, tedy obrazy českých malířských mistrů. V různých dobách se státní zájmy a národní hrdost snažili podepřít například František Kupka, Václav Špála, Otakar Nejedlý či Otto Gutfreund. Do českého odboje se aktivně zapojil i třeba Vojtěch Preissig. Kupka, jak se dovědí návštěvníci, dokonce navrhoval uniformy, stejně tak Preissig načrtl několik návrhů vlajek.

Zajímavostí výstavy je i soubor francouzským vězením inspirovaných děl Aléna Diviše či plátna československého letce v Británii Aloise Majzlíka.

"Je zde však i řada děl od autorů, které v uměleckohistorických slovnících nenaleznete, avšak jejichž díla jsou přesto zajímavá a hodnotná," upozornila Petišková. Kolekci děl mimořádné kvality od etablovaných autorů tak doplňují karikatury a cykly kreseb a akvarelů dokumentujících cesty legionářů první světové války po Orientu či transsibiřskou magistrálou.