Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Moravské víno“ ze Slovenska prověří inspektoři

Doporučujeme   14:27aktualizováno  14:27
Jak mohla společnost Bohemia Sekt vydávat víno ze slovenských hroznů za moravský výrobek? To teď bude zajímat i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Nápoj vyrobený z jihoslovenských hroznů firma propagovala pod logem Vína z Moravy, vína z Čech na pultech obchodních řetězců.

Klamavá reklama: Víno z Moravy | foto: Monika TomáškováMF DNES

Inspekce firmu podezírá z klamání spotřebitele. "Oprávnění používat logo Vína z Moravy, vína z Čech uděluje výrobcům Vinařský fond, jde však o marketingové  značení, které má propagovat tuzemská vína,“ uvedla ČTK mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Inspekce se začala o problém zajímat na základě úterního článku MF Dnes. "Objevila se v něm informace, že obchodní řetězec Interspar zahájil prodejní akci, v rámci níž byla v regálech označených logem Vína z Moravy, vína z Čech, nabízena mimo jiné vína ze Španělska a z Maďarska. Uvedené logo se nacházelo také přímo na lahvi Chardonnay z Vína Mikulov původem ze Slovenska,“ řekla Šmídtová.

Kontroly po celé zemi
SZPI už provedla namátkové kontroly řetězce v Brně, Karlových Varech, Plzni, Ostravě, Prostějově a Frýdku-Místku. "Ve většině provozoven byla takto do oběhu uváděna pouze tuzemská vína. Pouze v Intersparu v Prostějově inspektoři mezi kontrolovanými víny nalezli Modrý Portugal Klasik původem z Maďarska, a to v celkovém množství 45 litrů," podotkla mluvčí inspekce.

V Intersparu v Plzni pak inspektoři v regálu s vínem objevili 26 lahví problematického mikulovského Chardonnay.

Podle informací ČTK už byla inspekce na kontrole i v samotné provozovně společnosti Vína Mikulov. Ta od listopadu loňského roku vyexpedovala 67 tisíc lahví takto špatně označených lahví.

Pokuta čeká i firmu Bohemia Sekt
Firmu Bohemia Sekt navíc čeká pokuta ve výši sto tisíc korun. Tu jí za zneužití značky udělí Vinařský fond. "Tato částka je stanovena v licenčních pravidlech pro užívání loga. Pokutu budeme vyžadovat i přesto, že k chybě došlo vinou selhání lidského faktoru,“ uvedl šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Pokud by Bohemia Sekt užil značku neoprávněně ještě jednou, může dostat definitivní zákaz jejího užívání.

Marketingový ředitel společnosti Bohemia Sekt Martin Fousek v pondělí chybu uznal. Došlo k ní ale spíše omylem. "Loni byla obrovská poptávka po Chardonnay. A abychom tuto poptávku uspokojili, v listopadu jsme pro jednu partii vín použili kvalitní slovenské hrozny,“ vysvětlil.

Podle něj šlo o pouze několik tisíc lahví, které šly do distribuce. "Na etiketě jsme všechno nezbytné o původu hroznů uvedli,“ hájí Fousek Víno Mikulov. Jenže při výrobě etiket společnost použila stejnou grafiku a logo Vín z Moravy na ní zkrátka zapomněla.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz