Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravský burčák z maďarských hroznů, to bude přestupek

  17:29aktualizováno  17:29
Desítky vinařů z celé jižní Moravy si znovu přijely nakoupit do Bořetic maďarský Irsai Oliver na výrobu oblíbeného burčáku. Musí si však dávat pozor na jeho označení. Pokud jej totiž budou deklarovat jako burčák, poruší vinařský zákon.

Maďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v Bořeticích | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Nás se na nic neptejte, my vám určitě do novin nic neřekneme. Ani odkud jsme, ani proč jsme přijeli, a už vůbec ne, jestli víme, že za určitých okolností přestupujeme nějaký zákon," zněla nejčastější podrážděná reakce vinařů.

Ti se v Bořeticích stejně jako jejich předchůdci v sobotu posunovali kolem váhy tamního zemědělského družstva hlemýždím krokem k vytouženým metrákům maďarských hroznů na "moravský burčák".

Maďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v BořeticíchMaďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v Bořeticích

Z vyhýbavých či zkoumavých pohledů a úsečných odpovědí byly cítit obavy. Vinaři, kteří nervózně postávali vedle svých vozíků s káděmi na hrozny, totiž moc dobře vědí, že burčák, který budou letos kvůli neúrodě muset vyrábět z maďarských hroznů, nesmí být zákazníkům prodáván pod tímto označením.

"Jinak totiž překračují vinařský zákon," upozornila za Českou zemědělskou a potravinářskou inspekci Petra Hoferková z oddělení komunikace.

"Aspoň bude z hroznů..."

Přesto budou vinaři podle anonymních vyjádření až do 30. listopadu, kdy končí povolení prodeje burčáku, riskovat kontrolu inspektorů.

Vyrobit letos burčák z tuzemských hroznů je totiž kvůli neúrodě šťavnatých bobulí pro mnohé z nich pouhá utopie. "Burčák je částečně zkvašený hroznový mošt. Označením "burčák" se ale může uvádět pouze mošt vyrobený v České republice z českých nebo moravských hroznů," vysvětlila Hoferková, co pro jeho výrobce a prodejce vyplývá ze zákona.

Maďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v BořeticíchMaďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v BořeticíchMaďarské hrozny pro výrobu zkvašeného vinného moštu (burčáku) v Bořeticích

Při vlastních kontrolách se přitom podle ní inspektoři zaměřují i na hygienu prodeje. "Například na to, jestli je burčák stáčen do nepoužitých čistých PET lahví, kontroluje se i jeho správné označení,a zda prodejce na viditelném místě uvádí informace, které mu ukládají právní předpisy," vyjmenovala (čtěte více).

Vinaři ovšem musí mít v pořádku také doklady o původu burčáku. "Tak se dá mimo jiné zjistit, jestli prodejce neklame zákazníky. V případě podezření odebírají inspektoři vzorky do laboratoře, kde se zjišťuje i to, zda nebyl burčák ředěn vodou nebo zda nebyl falšován jiným způsobem," dodala Hoferková.

"Letos bude hodně burčáku z maďarských hroznů. Ale aspoň bude vůbec z hroznů," naznačil pouze jeden ze čtveřice mužů, který přešlapoval před branou bořetického zemědělského družstva.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Najdete na iDNES.cz