Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Moravský kras prokoukne, stovky dobrovolníků se vrhnou na odpadky

  • 1
Školáci, hasiči, ale i speleologové, skauti, členové ekologického centra, studenti gymnázií, obyvatelé obcí a další se v sobotu ráno stanou dobrovolnými sběrači odpadků. Spolu s ochranáři ze Správy CHKO Moravský kras totiž vyrazí do terénu zbavit střední a severní část krasového území nečistot.

"Jde o tradiční jarní úklid, nahlášených máme zatím okolo tří set účastníků, hlavně školáků, z Blanska, Rájce, Adamova, Křtin, Vysočan, Lipovce a dalších obcí. Ti budou rozdělení do skupin procházet konkrétní trasy a úseky, hlavně údolí, cesty a jejich okolí. Odpadky pak budou stahovat k cestě nebo silnici, odkud je budeme svážet na předem určená místa do kontejnerů," popsal Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras.

Dobrovolníci vyrazí na úklidovou akci po osmé ráno, končit by měli odpoledne. "Doplní je i naši stálí pomocníci a strážci, kteří vyrazí na místa s větší akumulací odpadků, třeba ke Sloupu a Holštejnu, kam odpad nedávno přinesla velká voda, nebo na menší skládky komunálního odpadu v křoví," uvedl Tůma.

Očekávají pneumatiky i nebezpečný odpad

Ochranáři očekávají, že odpadky v severní části zaplní dva velkoobjemové kontejnery na směsný odpad, zvláštní kontejner na pneumatiky, další na nebezpečný odpad, jako jsou barvy a autobaterie. Ve střední části pak bude připravená vlečka a podle potřeby Školní lesní podnik přistaví další.

Pískovcové skalisko se sloupským hradem

Právě vrchovatou vlečku odpadu už dobrovolníci před časem naplnili při úklidu jižní části Moravského krasu, další vlečku a kontejner zde budou plnit při doplňujícím úklidu příští týden v pátek, 24. dubna.

Dobrovolníci podle ochranářů nejčastěji nacházejí papírky a pet lahve, mnohdy i drobný komunální odpad.

"Dnes uklidí, zítra neznečistí"

"Pravidelně nacházíme i spreje, jednorázové plínky, igelitové pytlíky, dráty a pneumatiky, ale i kusy plechů, objevujeme i pohozené autosedačky, koberce, matrace a šatstvo či akubaterie," vyjmenovává Tůma. Výjimkou podle něj nejsou ani tašky a brašny, mnohdy i s doklady totožnosti.

"Odpadu je každoročně zhruba stejně, změnila se ale místa, kam jej lidé vozí. Už jej nevyhazují v údolích a úsecích v lesích mimo silnice a obce, ty už jsou poměrně čisté, na rozdíl od úseků podél silnic, na vjezdech do lesa a okolo obcí," popisuje ochranář s tím, že právě školáci, kteří kras pomáhají čistit, snad v budoucnu vyrostou v návštěvníky, kteří si přírodu se skládkou nepletou.

Dobrovolné sběrače čeká i odměna. "Po ukončení sběru je pro ně na Skalním mlýně připravené malé občerstvení, ve spolupráci se Správou jeskyní Moravského krasu mají také zajištěný vstup do Kateřinské jeskyně a Punkevních jeskyní zdarma," dodal Tůma.