Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravský Krumlov přišel o Rytířský sál, kde visí Slovanská epopej

  6:00aktualizováno  6:00
Symbolický nájem 10 korun ročně a peníze ze vstupného na Muchovu Slovanskou epopej, jež končí v rozpočtu Moravského Krumlova. I proto společnost Incheba, majitel zdejšího zámku, již nechce městu pronajímat Rytířský sál. Tedy prostor, v němž Krumlovští vystavují slavné dílo Alfonse Muchy.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

Incheba již vypověděla Krumlovu smlouvu o pronájmu. "Daná problematika je komplexem různých faktů, vstupů a náležitostí a společnost Incheba Praha se k ní komplexně vyjádří v průběhu nejbližších dní," řekl šéf komunikace a marketingu firmy Radovan Ježovič.

Již se však objevují i první spekulace. Incheba má v dlouhodobém pronájmu pražské Výstaviště, kam chce Praha epopej přestěhovat.

Hlavní město však na spolupráci s Inchebou tratí desítky milionů korun ročně. Díky tomu může podle některých zdrojů na Inchebu tlačit, aby vystrnadila Krumlov z tamního zámku, čímž pražský magistrát získá další páku, jak epopej do Prahy bez zbytečných okolků dostat.

O definitivním přesunu epopeje do zatím provizorních prostor Výstaviště má Praha rozhodnout co nevidět.

Důstojné prostory pro Slovanskou epopej

Krumlov ovšem může způsobit Praze nepříjemnosti. Nechce totiž, aby si jeho "trhák" Pražané jen tak odvezli. Organizuje například petice za zachování epopeje na jihu Moravy.

Argument Prahy zní stále stejně: Alfons Mucha věnoval své unikátní secesní dílo českému lidu a hlavnímu městu. "Avšak za předpokladu, že pro něj Praha vytvoří důstojné prostory. Ty zatím nemá," oponuje Krumlov.

K epopeji mají Krumlovští více jak vřelý vztah. Po válce Muchových dvacet obřích pláten místní zachránili před zničením, restaurovali a posléze vystavili.

"Bez epopeje se Krumlovsko propadá do nicoty, zatímco Praze nepřinese žádný efekt," míní starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Mucha půjde do Prahy na jaře

Předběžný termín stěhování do Prahy zní již zcela nemilosrdně: jaro 2009. A bez pronajatých zámeckých prostor ztrácí Krumlov poslední zbytky naděje.

"Nevíme důvody, proč je smlouva o pronájmu vypovězena. Nevíme, jestli někdo nyní připustí, že se plátna epopeje svinou a strčí do nějaké stodoly, jako se to stalo před válkou. Nevíme, jestli přijede ochranka a nasadí železné zámky na zámecká vrata," dodal Mokrý.

Chátrající zámek v Krumlově koupila v dražbě za 14 milionů korun společnost Incheba před čtyřmi lety s tím, že jej opraví. Bývalá dominanta města je však stále spíše k pláči. Přestože Incheba slibovala, že opravy zahájí.

Na zámku chtěla firma vytvořit ubytovací kapacity a kongresové centrum. To se však nestalo. Místo toho se objevily informace, že chce zámek prodat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Najdete na iDNES.cz