Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravští recesisté klidně lovili kapry i z potůčku

  7:00aktualizováno  7:00
V Kloboučce, bučovickém potoce, teče jen čůrek vody. A přesto tam loni v prosinci pořádali výlov vánočních kaprů. Vymysleli to tamní recesisté, aby se naladili na Vánoce. A povedlo se. Měsíce pak vzpomínali, jak nad tím jednomu starousedlíkovi zůstával rozum stát: "Bydlím tady odjakživa, ale kapra jsem v tom potoce nikdy neviděl."

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

"Ono to ani nebylo možné, protože v tom potoce je tak pět centimetrů vody. Jenže my jsem ho přehradili a pak do něj vypustili asi osm kaprů," vypráví jeden ze členů kloboučského bratrstva recesistů Jan Kölbel.

O rok dříve zase před Vánocemi vyrobili z překližky a papíru přenosnou kapličku, postavili ji u silnice a kdo na ni zazvonil, musel platit. "Bylo nám líto, že v okolí našich domů žádná kaplička není, tak jsme to vyřešili alespoň takovým způsobem," vysvětluje.

Přenosnou kapličku mají od té doby schovanou, přinesli si ji k výlovu a o svátcích ji vytáhli znovu. "Tentokrát jsme vysadili stříbrný smrk a ozdobili ho," říká Kölbel.

V jedné z bučovických restauracích si recesisté nechali upéct pečínku a na ulici přinesli, co dům dal. Okurky, vinaři víno, zahrádkáři slivovici. "Složili jsme se na to, protože jsme chtěli lidi pobavit," dodává.

Kravihorci ochutnávali pomazánky

"My v tomto čase žehnáme mladé víno. Letos to bude již pojedenácté a v posledních letech přitom chutnáme i pomazánky, které chystají zdejší hospodyňky," říká Václav Petrásek, prezident recesistické republiky Kraví hora v Bořeticích.

Starosta Bořetic Václav PetrásekChutnat je letos budou 27. prosince v kulturním domě. Koštovat k tomu chtějí mladé víno, které jim předtím požehná farář. A samozřejmě pak bude hrát cimbálka a příchozí si zazpívají.

Originální nápady už několik let padají i ze společenstva Za Veselí veselejší. Tak třeba když na brněnském nádraží "nahradili" úschovnu zavazadel plechovými skříňkami, do kterých se holt všechno nevešlo - přivezli tam dřevěné lyže a tak dlouho je zkracovali, až do skříňky pasovaly.

Před letošními Vánocemi si společně zazpívali horňácké písničky v hospodě. Bez muzikantů. "My říkáme, že nám to kazí," říká duše tamních recesistů Vladimír Groš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz