Červené víno - 600 kJ/200 ml

Červené víno - 600 kJ/200 ml | foto: Isifa

Moravští vinaři řeší, co s vinohrady červených odrůd

  • 0
Proč teď billboardy, inzeráty a reklamní letáky Vinařského fondu chytají lidi na růžové víno? Že je to zajímavé a lehké pití na letní odpoledne? To také, ale je za tím i ekonomický důvod. Jihomoravští vinaři totiž začínají vyrábět více růžového vína nebo takzvaných klaretů i kvůli tomu, že tak lépe využijí modré hrozny.

V minulých letech z nich převážně, až na vzácné výjimky, dělali jen červené víno. Jenže v poslední době o něj klesá zájem a vinaři řeší, jak je upotřebí. Zvláště ti, kteří podlehli módní vlně a v posledních letech vysadili větší množství odrůd modrých hroznů.

"Je pravda, že propagace růžových vín s tím opravdu souvisí," přiznal ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec, ale upozornil, že motivů, proč se jihomoravští vinaři pouštějí do výroby rosé, je více.

"Růžová vína jsou nyní populárnější v celé Evropě, je to tedy i reakce na větší poptávku trhu," dodává.

Lidé milují bílé víno

To, že lidé teď pijí více bílé, komplikuje život hlavně vinařům z Velkopavlovické vinařské oblasti, kde se již dlouhou dobu zaměřují na pěstování odrůd s modrými hrozny, pro které tady mají i vhodnější podmínky než v jiných vinařských krajích.

"Ještě před několika lety jsme prodávali sedmdesát procent červeného vína a teď se tento poměr obrátil," potvrdil trend vinař Vladimír Zborovský z Velkých Pavlovic a přiznal, že už jim současný stav trhu dělá starost.

"Možná se naše červená vína začala méně pít po tom, co se do země začala více dovážet ze zahraničí. A nepomohly mu ani názory, že na jižní Moravě se kvalitní červené víno nedá vyrobit," posteskl si Vladimír Zborovský.

"Lidé dávají přednost bílým vínům mimo jiné i proto, že jsou lehčí a mají menší obsah alkoholu," dodává Machovec.

Červené sice dělá Vladimír Zborovský dál, ale část modrých hroznů začal používat na výrobu i růžového vína nebo takzvaného klaretu.

Klarety dělali vinaři již dříve, ale jen výjimečně, protože jsou mnohem pracnější. "Hrozny musíme sbírat ručně a i jejich lisování je složitější, protože se nedávají do lisu rozemleté, ale celé," dodal Zborovský.

Klaret má zlatou až narůžovělou barvu. Z modrých hroznů se dá tak světlé víno vyrobit proto, že se omezí uvolnění barviv obsažených ve slupce.