Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MotoGP se prodraží. Jednal o tom hejtman Hašek, říká primátor Vokřál

  16:20aktualizováno  16:20
Roky se právě v tuto dobu začínaly prodávat lístky na MotoGP. Letos není pořád jasné ani to, zda závod příští rok bude. Pokud ovšem Brno akci na dalších pět let získá, zaplatí za ni dohromady o 130 milionů více.

Ilustrační snímek. | foto: AP

Automotodrom teď každý den dostává desítky dotazů fanoušků rychlých motorek. Dají se shrnout do jednoho: Kdy konečně budou v prodeji lístky na MotoGP 2016? Léta dodržovaný termín pro start prodeje totiž právě uplynul a po nabídce na webu Masarykova okruhu není ani památky. Ani nemůže být.

Pořádat akci má totiž místo provozovatele okruhu speciálně založený spolek státu, kraje a města. A ten teprve musí vybrat prodejce lístků, až pak se pokladny skutečně spustí. Že se to stihne v klíčovém termínu do Vánoc, je čím dál méně pravděpodobné. Spolek se totiž zatím ještě ani nedohodl s promotérskou firmou Dorna, za jakých podmínek bude příští ročník pořádat.

Poplatky v řádech stovek milionů

Jedno ale téměř jasné je. Pokud si politici s Dornou plácnou, zalistovací poplatek bude od příštího roku o milion eur vyšší. V součtu tedy spolek za „licenci“ umožňující pořádání závodu zaplatí za pět let, na které se smlouva má uzavírat, o 130 milionů korun více. Celkem tedy dá za poplatky přes půl miliardy.

„Usiluji, aby náběhová křivka byla jinak a první ročníky stály méně,“ říkal na včerejším zasedání krajským zastupitelům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Právě na něj ovšem Automotodrom i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) ukazují při dotazech, kdo za skokové navýšení zalistovacího poplatku může. Hašek se totiž do jednání s Dornou původně vložil tak razantně, že z něj odstřihl samotný Automotodrom.

Po jednání s hejtmanem už Dorna podle primátora Petra Vokřála, který nakonec inicioval vznik pořadatelského spolku, s jistotou mluvila právě o čtyřech milionech eur. „Podmínky pocházejí z jednání s hejtmanem Michalem Haškem. S Dornou si přislíbili čtyři miliony eur,“ konstatoval Vokřál (ANO).

Dorna nám to tak oznámila, brání se hejtman

A podobně mluví i představitelé Automotodromu. Dorna jednání ze zásady nekomentuje. „Žádná separátní jednání o zvýšení zalistovacího poplatku jsem nevedl, na jednání v Madridu, kde nebyl ani Petr Vokřál, ani Automotodrom Brno, jihomoravské delegaci Dorna oznámila, že bude požadovat zalistovací poplatek čtyři miliony eur,“ bránil se včera Hašek.

To ovšem rozporuje šéfka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová. Podle ní Automotodrom se zvýšením zalistovacího poplatku počítal. Ale ne o tolik. „Podmínky, o kterých jsme s Automotodromem jednali před tím, než se do toho vložil pan hejtman, byly zcela jistě výhodnější než čtyři miliony eur,“ konstatovala Ulmanová.

Kraj, stát a ministerstvo školství nyní vyjednávají, jak si horentní sumu v následujících letech rozdělí. Dnes by podle primátora Petra Vokřála také měl odejít Dorně do Španělska dopis, ve kterém se politici zavazují zaplatit doteď neuhrazený zalistovací poplatek za letošek, jak měsíce slibovali.

Hašek nechal zastupitele ve čtvrtek schválit příspěvek dvacet milionů korun, město už poslalo deset milionů a stát by měl přispět třiceti miliony korun.

Potom, co Dorně peníze dorazí, se sníží pravděpodobnost, že brněnskou Velkou cenu kvůli nezaplaceným dluhům na poslední chvíli zruší. Automotodrom ale stále dluží i 30 milionů za loňský rok a závod v Brně je v oficiálním kalendáři Dorny na příští rok pořád uvedený s poznámkou, že konání musí být ještě potvrzeno.

I pokud se politikům podaří smlouvu s Dornou na další pětiletku uzavřít, milion eur navíc nemusí být jediná částka, kterou budou muset příští rok připlatit. Automotodrom totiž upozorňuje, že pokud se prodej lístků nepodaří spustit před Vánoci, někteří fanoušci mohou dát přednost jiným blízkým okruhům v Itálii, Německu či Nizozemsku.

„Každý rok jsme prodeje začínali jako jedni z prvních v polovině listopadu, což byla konkurenční výhoda. Velkou část nákupů jsme zaznamenávali právě před Vánocemi. A také v lednu, kdy fanoušci utráceli peníze, co dostali pod stromeček,“ popsal mluvčí Masarykova okruhu Jiří Smetana.

Výběrová řízení, která by měla vybrat nejen prodejce lístků, ale i firmy, jež zajistí občerstvení či pořadatelskou službu, se podle primátora Vokřála připravují. „Hledáme cestu, aby se prodej lístků spustil před Vánoci. Časové lhůty jsou ale neúprosné,“ řekl primátor, kterému snahu komplikuje i krize magistrátní koalice.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz