Na motoristickou akci přijíždějí každoročně desetitisíce diváků. Česko by však mohlo o prestižní seriál MotoGP přijít.

Na motoristickou akci přijíždějí každoročně desetitisíce diváků. Česko by však mohlo o prestižní seriál MotoGP přijít. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

MotoGP míří do Brna možná naposledy. Stát chce po okruhu záruky

  • 131
Motorističtí fanoušci si osmý měsíc v roce už automaticky spojují s tím, že do Brna dorazí motocyklová elita. Za rok to ale platit nemusí. Pokud nedostaneme větší finanční výpomoc od státu, Grand Prix 2015 už v Brně nebude, zní z Masarykova okruhu.

"Už jsme informovali promotéra, že jestliže do konce června nedostaneme záruky na financování dalšího ročníku od státu, podnik budeme muset zrušit," uvedl mluvčí brněnského Automotodromu Jiří Smetana.

I když má podnik MotoGP v Brně pravidelně za celý závodní víkend souhrnnou návštěvnost přes 200 tisíc lidí, pro pořadatele je Velká cena ztrátovým podnikem. Loni na ní prodělali přes 40 milionů korun (více o ztrátách čtěte zde).

Zhruba polovinu nákladů přitom tvoří více než sedmdesátimilionový zalistovací poplatek za to, aby byl závod do kalendáře mistrovství světa vůbec zařazen. Ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová už loni žádala stát, aby akci pro dvě stě tisíc návštěvníků přispěl celým poplatkem.

Ani nový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ale přístup státu nezměnil. "Pětasedmdesát milionů korun nejsme schopni z rozpočtu Ministerstva školství dát," uvedl v úterý ministr, pod kterého spadá i sport. Automotodrom o peníze bojuje pravidelně už několik let, o možném zániku brněnské Grand Prix se mluvilo už v roce 2009.

Se zaplacením zalistovacího poplatku až dosud pořadatelům pomáhal stát, Jihomoravský kraj i brněnský magistrát. Chládek navíc loni ještě jako senátor sliboval, že bude na vládu apelovat, aby zalistovací poplatek garantovala.

Teď podle něj stojí za zvážení, zda by akci nemohly podporovat i jiné resorty. "Je otázka, nakolik je Velká cena sport a nakolik je to už spíš podpora třeba cestovního ruchu a podobně. Jestli by tato částka neměla být z Ministerstva pro místní rozvoj, to znamená z podpory cestovního ruchu," poznamenal.

Právě na jednání s vládou se teď podle Smetany chce Automotodrom zaměřit. "Už jsme odeslali dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi," uvedl Smetana.

Ministerstvo letos přispěje 20 miliony a chce záruky

Na letošní ročník Grand Prix, který se bude konat od 15. do 17. srpna, má Ministerstvo školství připraveno dvacet milionů korun. Ale i s těmito penězi je problém. Podle zákona totiž musí dotace do Brna protéct přes Autoklub České republiky.

"Máme tady informace, že tam je nějaká nesrovnalost v hospodaření, že jde o netransparentní použití prostředků," uvedl ministr s tím, že se ve zprávě, kterou má k dispozici, píše i o podezření na porušení zákona.

Šéf resortu chce, aby se k informacím vyjádřil prezident Autoklubu Roman Ječmínek. Peníze vyčleněné na Grand Prix v rezervě rozpočtu ministerstva školství je ochoten poslat, pokud Ječmínek nařčení vyvrátí a navíc poskytne písemnou garanci, že dvacetimilionovou dotaci skutečně přepošle pořadatelům Velké ceny.

"Problém není na straně Autoklubu, ale na straně Masarykova okruhu. Panu ministrovi jsem připraven vše vysvětlit. Teprve pak budu celou záležitost komentovat veřejně," reagoval na dotaz MF DNES Ječmínek.

Že by jakékoliv pochybení bylo na straně Automotodromu, ale Smetana odmítá. "Roman Ječmínek šéfuje Autoklubu, který je akcionářem Masarykova okruhu. Jak on, tak ministr Chládek mají k dispozici přesné podklady o rozpočtu, návštěvnosti či financování Velké ceny. My nic netajíme," dodal Smetana.