Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě mrzlo opravdu nezvykle. Ovoce i víno ale bude

  9:35aktualizováno  9:35
Dubnové mrazy překvapily jihomoravské vinaře i ovocnáře, na cenách jejich produktů se to však příliš neprojeví. Podraží zřejmě jen meruňky. Nějakého zásadního nedostatku hroznů či jiného ovoce se tak lidé bát nemusejí.

ilustrační snímek | foto: Kateřina Hovorková, MF DNES

Tradičně na výkyvy počasí nejvíc doplácejí menší vinohradníci a pěstitelé ovoce. Podle vinohradníka Leoše Jakubce z Agry Horní Dunajovice na Znojemsku byl mráz hodně netypický (o hrozící škodě jsme psali zde).

„Takový jarní mráz jsem nezažil. Ten poslední v roce 2012 byl trochu něco jiného, udeřil v jednu noc, a ne ve třech dnech jako tentokrát,“ porovnal Jakubec. Ze sta hektarů má poškozeno minimálně dvacet. „Odhadovat škody je ale předčasné, jelikož nevíme, jak bude réva obrážet z vedlejších oček,“ dodal.

Namlsali jsme se, že mrzne jen občas, říká vinař

Na vyčíslení škod je brzy i podle šéfa Znovínu Znojmo, největší vinařské firmy na Znojemsku. „Nyní nás čeká teplý týden, což by mělo vinice nastartovat. Nicméně škody odhaduji na 10 až 20 procentech vinic,“ vyčíslil Pavel Vajčner.

I on zmiňuje netypický mráz, který ničil nejen v nižších polohách, ale „sedl“ třeba i na Šobes, jednu z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v republice, která je v kopci.

Jarní mrazy udeří jednou za čtyři pět let. Interval obvyklý asi v posledních dvaceti letech. „Předtím byl častější – jednou za dva tři roky. Teď jsme se namlsali toho, že přijde jen občas, a vysazujeme i v dolinách, které mráz nyní postihl především,“ popisuje Vajčner.

Přitom platí úměra – čím víc vinic, tím menší katastrofa. „Máme patnáct viničních tratí několik kilometrů od sebe a každá se chová jinak. Kdo má jen jednu, má riziko podnikání obrovské. U nás se to rozloží,“ vysvětluje Vajčner.

Místo zmrzlých meruněk vysázejí víc okurek

Víc než vinaři si kvůli jarnímu mrazu zoufají ovocnáři. Třeba v sadech ZEAS Lysice na Blanensku momentálně krásně kvetou jabloně. Jenže po rozpůlení jsou uvnitř černé.

„Z takového květu se plod nikdy nevyvine. Na jabloních jsme kvůli mrazu přišli asi o 68 procent úrody. Největší poškození je však u hrušek, kde jsme přišli o veškerou úrodu,“ počítá Jiří Šafář, šéf firmy s devadesátihektarovými sady.

Studené počasí nejvíc poškodilo meruňky a třešně. Rozsah škod ale pravděpodobně nedosáhne úrovně roku 2011, kdy květnové mrazy poničily 60 procent výsadeb a ovocnáře připravily na tržbách o půl miliardy korun.

Stejně jako v případě vinic ale záleží na výměře sadu. Třeba Miroslav Blahušek, soukromý zemědělec z Vacenovic na Hodonínsku, musí zasadit víc okurek a brambor, aby jeho podnikání přežilo. „Specializujeme se na meruňky už deset let, ale taková rána nás nikdy nepostihla. Pomrzlo odhadem osmdesát procent úrody,“ vypočítává.

Podle něj byl největší problém v tom, že meruňky čerstvě odkvetly a nasadily plůdky kolem sedmi milimetrů a to je období, kdy jsou nejzranitelnější. Zatímco v případě meruněk se dají očekávat výkyvy v prodejních cenách, u ostatního ovoce se problémy spíše neprojeví. Například jablek je v Evropě dost, a to kvůli embargu na jejich vývoz do Ruska.

Pomáhá pojištění i speciální výživa rostlin

Zemědělci i vinohradníci se s nástrahami počasí potýkají několikrát do roka, a proto se snaží výkyvy eliminovat. „Všechny plodné vinice máme pojištěné proti zimním i jarním mrazům. Byl to krok správným směrem,“ pochvaluje si Jakubec z dunajovické Agry.

Existují i desetiletí osvědčené vychytávky proti mrazům – pálení balíků slámy nebo zapalování parafinových svící.

„Taková ochrana určitě nějaký smysl má, avšak pouze v případě, že přijde ranní mrazík kolem nuly. U nás to je nereálné, máme čtyři sady odloučené od sebe. Pokud přijde celonoční mráz v takovém rozsahu, nezbývá než doufat a posílit rostliny výživou, aby více zvládly,“ přibližuje Šafář z Lysic.

Ředitel ovocnářského podniku Patria Kobylí Vavřinec Charvát si pak stěžuje, že stát dotuje pojištění proti rozmarům počasí jen u menších firem. „Nás se státní podpora netýká a to nás diskriminuje,“ míní Charvát.

Státní podpora omezená velikostí podniku platí od roku 2014. „Bylo by dobré, aby se nad tím úředníci zamysleli. Mráz postihuje podniky bez ohledu na jejich velikost,“ dodává.

To by se v budoucnu mohlo změnit. „Obrátíme se na premiéra a vládu s žádostí o zvýšení garantované výše pojištění z 25 na 50 procent a umožnění pojištění i velkých podniků,“ přislíbil hejtman Michal Hašek. Současně má vzniknout fond nepojistitelných rizik, který by se vztahoval na zemědělství obecně.

Autoři: ,Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Najdete na iDNES.cz