Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pár bezdomovců v Brně přežívá mrazy pod mostem na matraci pod dekami

  12:03aktualizováno  12:03
Bez ohledu na nebezpečně nízké teploty zůstávají někteří brněnští bezdomovci stále venku na ulici. Alespoň malé soukromí je jim milejší, než sdílet malý prostor v teple ubytovny vedle ostatních, které potkal podobný osud.

Brněnští bezdomovci Karel a Jitka přežívají kruté mrazy pod lávkou přes rušnou Hradeckou ulici v Králově Poli. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ač teploměr ukazuje hodně stupňů pod nulou, pod lávkou přes rušnou Hradeckou ulici v Králově Poli stále přebývá dvojice bezdomovců. Karel a jeho partnerka Jitka tam žijí už tři roky.

Improvizovaný příbytek pod můstkem, po němž přejdou denně tisíce vysokoškoláků z brněnské techniky, tvoří vlastně jen velká postel. Bezprizorní dvojice na ní tráví vleže, stejně jako kdysi staří Římané, téměř veškerý čas. O zábavu se jim stará jen hudba z tranzistoráku.

Igelit jako izolace, na přikrytí péřová duchna

Na otázku, zda jim není zima na místě, které chrání jen z jedné strany betonové základy, odpovídá Karel zavrtěním hlavy. "Podívejte, na zemi máme jako izolaci igelit, na něm karimatku a pak matraci. Zakrýváme se několika vrstvami, které tvoří deky a také duchna s pravým peřím," hlásí pyšně sedmašedesátiletý muž.

Brněnští bezdomovci Karel a Jitka přežívají kruté mrazy pod lávkou přes rušnou

Ani v takto chladném počasí nevyčerpala dvojice všechny možnosti. Pod hlavou si chrání jako cenný poklad rezervu v podobě spacáku a deky z ovčí vlny. I proto se ani v arktických mrazech nechystá uchýlit do některé z ubytoven.

O tom, proč se musel přestěhovat na ulici, nechce Karel příliš mluvit. "Bydlel jsem nedaleko odsud, na ulici Veveří. Před osmi lety jsem ale o byt přišel," říká stroze.

Nějaký čas pak žil na ubytovně, než definitivně zakotvil v těsné blízkosti rušné výpadovky. "Mám dceru, která bydlí se synem v malém bytě. Tak jí nechci překážet," odpovídá Karel na otázku, zda by mu nemohl pomoci někdo z rodiny.

"Tady máte polévku, pro kastrůlky si přijedu zítra"

Náhle pod mostem zastaví auto. Jeho řidič nese přímo k dvojici bezdomovců nosiče na jídlo a sáček s rohlíky. "Tady máte polévku. Pro kastrůlky si přijedu zítra a přivezu vám nové jídlo," sděluje dobře oblečený muž, patrně podnikatel. Než se stačí Jitka s Karlem vzpamatovat, nasedá do auta a odjíždí.

Ačkoliv se zdá, že je to jejich starý známý, není to pravda. "Toho člověka vůbec neznám," sděluje Karel, aniž by ho taková pomoc nějak překvapila.

Neznámý muž totiž není jediný, kdo dvojici pomáhá. "Nedávno nám tady jeden člověk nechal potraviny určitě za tisícovku, k tomu rádio a ještě pět set korun," prozrazuje Karel, který se vyučil fasádníkem štukatérem.

Problémy dvojici, která je spolu už šest let, naopak přináší blízkost vysokoškolských kolejí. "Na neustálý ruch na silnici jsme si zvykli. Ale zrovna poslední noc nám tady brzo ráno hulákali opilí studenti," stěžuje si Karel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz