Na jihu Moravy se vinaři snaží révu před ranním mrazem ochránit ohněm

  • 14
Takové mrazy jihomoravští vinaři nečekali. I když se minulou noc připravovali, že teplota klesne pod nulu, minus pět stupňů Celsia je o páteční noci překvapilo.

Lidé z hustopečského Vinařství Košulič vyrazili do vinohradů už v půl třetí ráno, aby mezi řádky zapálili malé louče. Doufali, že tak před namrznutím ochrání pupeny révy.

„V plánu bylo začít až v půl čtvrté a předpokládali jsme, že bude maximálně dva stupně pod nulou. Těch mínus pět nikdo nečekal,“ komentovala to na sociální sítí Facebook Veronika Košuličová.

Na čtyřicet ohýnků rozdělali mezi řádky odrůdy Neronet. Mladý vinohrad, navíc vysazený v rovině, je totiž ke škodám nejnáchylnější. „Teď budeme čekat, jak se s tím příroda a vinohrad vyrovnají. Doufáme, že jsme tomu pomohli co nejvíc,“ poznamenala.

„V plamenech“ se ocitla i viniční trať Langewarte. Za pomoci tisíce parafínových svíček, které vyrobili vinohradníci, tady s nočním mrazem bojovalo Nové vinařství. Celý obzor nad obcí se tak rozzářil oranžovým světlem. Pro pozorující kouzelná podívaná. Jaký účinek měla pro ochranu vinic, se teprve ukáže.

Škody se ukážou, až vinohrady prohřeje slunce

Výmluvnou fotografii umístil na sociální sítě vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova. Nad vinicí pomalu vychází slunce a nad fotografií stojí jen tři písmena - RIP.

Jaké nakonec skutečně budou škody, se ukáže, až se vinohrady prohřejí sluníčkem. „Je to jako u zeleniny. Když je zmražená, vypadá dobře,“ nabízí Jiří Maděřič srovnání.

V pátek má být přitom až jedenáct stupňů. Teplotní skok tak bude obrovský. I Jiří Maděřič se snažil zabránit největším škodám pomocí ohně. Spolupracoval se sousedem, který má nad jeho vinohrady sady a v nich zapaloval balíky slámy. „Problém je v tom, že mráz byl hodně lokální. Většina tratí byla v pořádku, ale někde naopak teplota klesla až k minus pěti. Už teď je vidět, že na raných odrůdách hnědnou listy. Muškát nebo Muller Thurgau nejspíš dostanou do těla,“ míní Maděřič.

Mráz je letos pro vinaře o to krutější, že příroda je nejméně o deset dní dopředu. Vysoké teploty ze začátku dubna vinice probudily k životu a ty už jsou teď hodně narašené. Zatímco v dřívějších letech by sotva začínaly pučet. „Možná nám globální oteplování přinese víc problémů, než jsme čekali,“ zamýšlí se vinař.