Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolupráci kraje s Mrencovou zkoumá centrála proti organizovanému zločinu

  10:41aktualizováno  10:41
Nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu začala vyšetřovat vztahy Jihomoravského kraje s lobbistkou Janou Mrencovou. Centrála záležitost převzala kvůli tomu, že jedním z podezřelých je i hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Jana Mrencová (14. října 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Za normálních okolností by záležitost šetřili krajští policisté, ale v tomto případě nelze z okruhu podezřelých vyloučit hejtmana, takže záležitost dostala na starost Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ uvedl mluvčí brněnského státního zastupitelství Jan Petrásek.

Jak už dříve rozkryla MF DNES, hejtmanství firmám spojeným s kontroverzní píáristkou vyplatilo 3,7 milionu korun (psali jsme zde).

Policisté jednají na pokyn státního zastupitelství, kam dorazilo několik trestních oznámení.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení. Protože je okruh podezřelých poměrně široký, kroky jsou namířeny proti neznámému pachateli či pachatelům. Je podezřelý z porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ podotkl Petrásek.

Podle něj si nyní policisté vyžádají faktury a další dokumenty, které s působením Mrencové na krajském úřadě souvisejí. K podání vysvětlení budou předvoláváni současní či bývalí zaměstnanci hejtmanství, kteří materiály podepisovali.

Prověření záležitosti vítám, uvedl Hašek

Vysvětlovat svoje vztahy s lobbistkou nejspíše bude muset i hejtman Hašek, se kterým Mrencová v minulosti spolupracovala.

„Je evidentní a zároveň zvláštní, že právě média na rozdíl od krajského úřadu i hejtmana mají informace o údajném vyšetřování vedeném Národní centrálou proti organizovanému zločinu, které má být ze zákona neveřejné. Krajský úřad ani já takovou informaci nemáme. Prověření celé záležitosti vítám a věřím, že vyšetřování bude probíhat standardně,“ vzkázal Hašek.

Jak zjistila MF DNES, Mrencová mu dělala mluvčí pod krycím jménem Lucie Proutníková. Hašek ale doteď popírá, že by o Proutníkové něco věděl. „V této věci lžou, a zřejmě nadále budou lhát jiní, nikoliv já,“ hájil se Hašek (psali jsme zde).

MF DNES už dříve získala faktury. Mrencová se na úřadě podle nich uvedla v letech 2011 a 2012 sérií školení práce s médii pro zaměstnance, za což s ní propojené firmy dostaly téměř 400 tisíc korun.

CD s fotkami za desítky tisíc

Vzápětí ovšem podle objednávek Mrencová začala suplovat práci tiskového odboru hejtmanství. Při důležitých krajských návštěvách se například měnila na fotografku.

V roce 2013 dostala agentura jejího druha 33 tisíc korun za CD se snímky z návštěvy prezidenta Miloše Zemana na jižní Moravě. V témže roce agentura fotila akci Země živitelka v Českých Budějovicích, tentokrát už „jen“ za 18 400 korun.

Dvacetitisícovou hodnotu má podle představ hejtmanství i CD se snímky z návštěvy tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka v kraji. Podobně Mrencová opečovávala rovněž oslavy 1150. výročí příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu za 20 tisíc.

Tomu, že by materiály skutečně dodávala, však odporuje svědectví tehdejší mluvčí Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové.

„U všech těchto akcí to fungovalo tak, že fotografie pořídili zaměstnanci tiskového odboru kraje. Jen jsme měli přikázáno je poslat Mrencové. Ona nám je pak obratem posílala zpět,“ prohlásila Kapitančiková.

Podle ní Mrencová neodváděla ani další práci, za niž od úřadu dostávala zaplaceno (psali jsme zde).

Podívejte se na Haškovu obhajobu:
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz