Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mrtvá kočka, politické křty a vězeň Bohumír Ďuričko

  12:00aktualizováno  12:00
Za dávných časů vyslal Velký Císař Gyo poselstvo k pověstnému mudrci, aby ho pověřilo vládou nad zemí. Mudrc nabídku příkře odmítl, ale hned spěchal k řece, aby si nad takovým návrhem očistil uši. V tu chvíli přijížděl k řece poustevník, aby dal napít oslovi. Uviděl, co se přihodilo, odehnal osla od vody, řka, že takovou špínu pít nebude.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Tak zní jeden ze zenových příběhů vzniklých v Japonsku v 8. až 17. století, který do knihy Mrtvá kočka (Dokořán, Praha 2002) vybral Václav Cílek. A já jej tu cituji jako svůj příspěvek k mocenským bojům i mrtvým kočkám na současné veřejné scéně.

Mudrcové totiž vědí, že mocichtivost může už jen vyslovením návrhu ku vládnutí znečistit celou řeku, k čemuž ovšem podotýkám, že to halt někdo dělat musí. A že se pak na špici politického spektra až na výjimky nedostávají zduchovnělí mudrcové, je Q. E. D. (tuhle zkratku jsem užila, protože je dnešní doba miluje, byť tato je trošku starší a pochází z latinského quod erat demonstrandum, tedy "což bylo dokázati" nebo "což mělo být dokázáno").

Vláda, které se nestačíme divit
Takže nám obvykle vládne někdo jiný než hloubaví lidé soucitného ducha a my se krátkozrace nestačíme divit, co se to v parlamentu, sněmovně či na křtech některých knih děje.

Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

BTW (zkratku pro anglické "by the way", tedy "mimochodem", už zná určitě kdekdo) - když už jsme u těch knih, tu, kterou křtili, když zastřelili Václava Kočku mladšího, asi číst nebudu, zato "sbírku zenových říkadel, básniček a překážek" Mrtvá kočka čtu moc ráda. A vřele ji doporučuji, i když pro racionálního Evropana jsou některé kousky možná trošku šáhlé.

Líbí se mi třeba příběh, jak v jednom klášteře hledali nástupce patriarchy pomocí básnické soutěže, která měla co nejlíp vyjádřit pravdu téhle sekty. Hlavní mnich napsal: "Tělo je strom Probuzení, duše je zářící zrcadlo. Zdokonal je studiem, aby prach nezastřel obraz." Ale nástupcem patriarchy se stal mnich z kuchyně, který pod ně připsal: "Bódhi není strom.

Není žádné zářící zrcadlo. Protože Všechno začíná Ničím, kde by se mohl prach usadit?" Protože příběh se odehrál v zenovém klášteře a nešlo o to, kdo má právě v kapse víc peněz, žárlivý hlavní mnich vítěze nad sebou nezastřelil, ale sám se stal jeho žákem, když mu nový patriarcha na úvod řekl: "Přestaň myslet: To je mé a to není mé. Pak mi pověz, kdo jsi ty? A také mi řekni, jak vypadala tvoje tvář, než se narodili tví rodiče?" Tomu by snad mohl rozumět i Evropan z České republiky.

Jak dosáhnout očištění
A závěrečný příběh posílám specielně střelci Bohumíru Ďuričkovi do vězení. Vypráví o muži, který hojně užíval světa, dokud se mu povrchní radovánky nezprotivily. Pak se odebral do kláštera k mistrovi, aby se naučil správnému životu.

Mistr ho odmítl, ale muž nepřestával prosit. "Dobrá," řekl mistr a nechal jednoho mnicha, aby přinesl šachovnici s figurkami, "teď si vy dva zahrajete šachy. Ale ten, kdo prohraje, přijde o hlavu." Nejprve se adeptovi hra nedařila, ale po několika drobných úspěších získal postupně vítěznou pozici.

Když se postavení protihráče začalo hroutit, pohlédl světských radovánek znalý muž na čisté odříkavé rysy mnicha sedícího pokorně proti němu nad hracím stolkem a uvědomil si, jak bezcenný život sám dosud vedl. A začal záměrně ztrácet figurku za figurkou, až bylo jeho postavení neudržitelné.

V té chvíli mistr jediným pohybem smetl šachovnici na zem, až se figurky rozkutálely po zemi. "Není tu vítěze ani poraženého, žádná hlava nespadne," přivítal nového žáka, "jen dvě věci jsou požadovány - úplná pozornost a soucit. Dnes jsi se naučil obě. Byl jsi úplně soustředěn na hru a přece jsi byl schopen cítit s druhým a obětovat svůj život. Zůstaň a dosáhneš, čeho potřebuješ."

Autoři:



Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...



Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Tobogán někdo polil hořlavinou a zapálil, škoda je téměř půl milionu

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Najdete na iDNES.cz