Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mucholapkárna přežila čínské padělky i požár, který způsobil zaměstnanec

  17:57aktualizováno  17:57
Papírna Moudrý ročně vyprodukuje až 70 milionů mucholapek, které rozváží po celém světě. Židlochovickou firmu málem položil obří požár, výrobu zachránily staré stroje.

Židlochovické mucholapky putují do Ameriky, Kanady, Ruska, ale i do Chile či Jihoafrické republiky. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Když Libor Moudrý odhrne rolety ve své pracovně, naskytne se mu zajímavý výhled. Vidí na řady rotujících strojů, které za den vyrobí až 340 tisíc mucholapek.

Fotogalerie

Firmu v 90. letech zachránil před krachem, ubránil ji i před čínskými plagiáty a továrna přežila rozsáhlý požár. Nyní ředitel Papírny Moudrý plánuje rozšíření výroby až o čtvrtinu.

„V roce 1991 majitel pobočky brněnských papíren musel část výrobny při restitucích vrátit původním vlastníkům. Pro ně ale byly mucholapky ekonomicky nezajímavé. Proto ukončili činnost firmy, stroje prodali a nás zaměstnance propustili,“ vzpomíná Moudrý.

Tehdy v papírnách pracoval jako vedoucí provozu a musel hledal novou práci. Tak se rozhodl, že se pokusí mucholapkárnu vzkřísit. „Brzy jsem zjistil, že když produkt nabídnu v drobné úpravě nejen v Česku a na Slovensku, ale po celém světě, dokážu uspět,“ říká Moudrý.

Roční obrat 120 milionů

Dnes firma patří ke světovým výrobcům a vyváží mucholapky do více než 40 zemí. České výrobky putují třeba do Ameriky, Kanady, Ruska, ale i do Chile nebo Jihoafrické republiky. Hlavní konkurenci papírny mají v německé firmě s výrobnou v Klatovech, v ruském a několika čínských výrobcích.

Firma s ročním obratem 120 milionů korun se za více než čtvrt století své existence musela vypořádat třeba s čínskými padělky, které brněnským mucholapkám kazily jméno, ale především s velkým požárem, jenž zničil téměř celou továrnu.

V prosinci 2016 jej zavinil zaměstnanec Rudolf Láník při neodborné manipulaci s horkovzdušnou pistolí. „Vyhořela kompletně celá výroba. Vydržely jen sklady. Jen díky ocelové konstrukci starých strojů jsme zvládli přežít,“ líčí Moudrý.

Ohořelé mašiny přenesli do vedlejší budovy, očistili je a za necelé dva měsíce už alespoň částečně rozjeli výrobu. Škodu firma vyčíslila na 28 milionů korun, Láník dostal u soudu podmínku.

„Dokázal jsem mu odpustit, že málem zlikvidoval dílo, které jsem 25 let budoval. Bral jsem to jako nešťastnou náhodu, ke které výrazně přispěl, ale neudělal to úmyslně. Nedokážu mu však odpustit, že mi dodnes neřekl, co udělal,“ povídá smutně Moudrý.

A dodává, že u soudu chtěl hlavně zjistit pravdu a očistit jméno firmy. Neštěstí se prý nedalo žádnou směrnicí zabránit. Láník dnes už ve výrobně mucholapek nepracuje.

Na staré odolné stroje Moudrý nedá dopustit. Přitom když firmu rozjížděl, pokoušel se vyrobit nové prototypy. Vždy se ale vrátil k těm původním. „Kdyby se mi to podařilo, mohli bychom to po požáru rovnou zabalit,“ směje se Moudrý.

Recept na lepidlo zná pár lidí

Mašiny staré desítky let tak dodnes v továrně kopírují. Nyní chystají další čtyři. Díky nim továrna, která ročně vyprodukuje až 70 milionů mucholapek, v budoucnu vyrobí klidně o čtvrtinu více. Kdyby prý jedinečnou techniku „opsali“ v čínských továrnách, ta židlochovická by mohla upadnout.

Unikátní však nejsou pouze stroje. Hlavní tajemství tkví ve speciálním lepidle, které se na mucholapky používá. Utajovaný recept zná pouze několik lidí z celé firmy. „Nejprve jsme převzali původní recepturu lepu, po čase jsme vyvinuli vlastní. Základní komponenty jsou kaučuk, olej a pryskyřice,“ prozrazuje majitel továrny.

V té dnes pracuje téměř 70 zaměstnanců. I tak to ale podle Moudrého nestačí. „Právě vrcholí sezona. Mohlo by tu být klidně o deset lidí více, ale zájemci nám chybí. Proto naši zaměstnanci slouží často dvanáctky a někdy i šestnáctky,“ krčí rameny Moudrý.

Kromě zmiňovaného rozšíření výroby do budoucna plánuje také rozsáhlejší sortiment. Už nyní se kromě mucholapek v továrně vyrábí třeba lepidla proti hmyzu, lapače švábů nebo spreje na ochranu stromů. A dlouhá léta v Papírnách Moudrý pracují také na komárolapkách. „Zatím to moc nadějně nevidím, je totiž velmi obtížné vyrobit lákadlo na komáry. Aby přilétl, potřebuje cítit teplo a oxid uhličitý. Lákadlo jako takové na komáry není,“ uzavírá ředitel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz