Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Multikulturní Babylonfest nabízí koncerty zadarmo

  7:37aktualizováno  7:37
Od čtvrtka do neděle patří jihomoravská metropole multikulturnímu festivalu Babylonfest. Nabídne koncerty, výstavy i filmové projekce - a většinou zadarmo. "Cílem akce je představit Brno jako město vstřícné k menšinám," míní Kateřina Dubská z pořádajícího Výboru pro národnostní menšiny.

Karel Heřman a David Synák, Čankišou | foto: MF DNES

Podle Dubské mnozí lidé ani nevnímají, jak se z Brna stává kosmopolitní město plné zahraničních studentů i jiných cizinců.

Nový festival se ponese především ve znamení etno a world music. Od čtvrtka do soboty budou na Moravském náměstí tři volně přístupné podvečerní koncertní bloky. Zde lidé hned první den uslyší třeba brněnské Čankišou, instrumentální etnobeat Kumbalu, kombinující motivy africké, arabské i balkánské hudby spolu s rytmikou rocku, jazzu a ska, a kubánské Son Caliente.

. kultura a zábava na 11. června 2008 - zde

"Vybírali jsme především kapely, které mají buď přímo multietnické složení, či do své tvorby vnášejí prvky folkloru a etna," poznamenal manažer festivalu Roman Truksa. Pátek proto na náměstí ovládnou romské kapely - brněnské sestavy Lázoků a Bagárovců - jako hvězdy pak vystoupí Bengas z Prahy.

V sobotu se představí konžský kytarista Elvis Kititi a skupina Ekvátor, která vznikla v uprchlickém táboře. Tvoří ji muzikanti z Iráku, Gruzie, Arménie a Maďarska.

Jediný koncert, za který diváci zaplatí, a to 250 korun, bude v pátek na Špilberku. "Vystoupí na něm slovenská skupina Mango Molas, mezinárodní kapela United Flavour a ukrajinské uskupení Haydamaky, jehož členové se nedávno vrátili z úspěšného turné po západní Evropě," dodal Truksa.

Další program nabídnou třeba v sále Břetislava Bakaly - zde se budou promítat dokumenty. Lákavou doprovodnou akcí je též čtvrteční scénické čtení z poezie nositele Nobelovy ceny Czeslawa Milosze v podání Ladislava Lakomého, Františka Derflera a Josefa Mlejnka. V Knihovně Jiřího Mahena začíná v 17:00. Celý program přehlídky najdete zde.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz