Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muneeb: Za plakáty s Mohamedem se nechceme mstít, jsme tolerantní

  14:38aktualizováno  17:20
V Brně se ve středu objevily plakáty s karikaturou proroka Mohameda, která před dvěma lety rozzlobila muslimy po celém světě. Nakolik jsou muslimové tolerantní? A jak se jim tu žije? To byly nejčastější otázky čtenářů brno.idnes.cz, které pokládali v on-line rozhovoru šéfovi Islámské nadace v Brně Hassanovi Muneebovi.

Hassan Muneeb | foto: Monika TomáškováMF DNES

"Mrzí nás, že si někdo neuvědomil, že projev svobody nesmí sahat na hodnoty druhých lidí. Můžete kritizovat, oponovat, ale ne zesměšňovat druhé," říká Hassan Muneeb o plakátech. Brněnští muslimové podle něj považují vyvěšení plakátů s jednou z dánských karikatur za pokus o provokaci.

"Ale k nějakým našim demonstracím nedojde," míní. To prý může zaručit. Podle Hassana Muneeba nedojde k vyhrocení situace ani z druhé strany. "Takové obavy, že by došlo kvůli karikaturám k ublížení na zdraví, opravdu nemáme," dodal.

. Odpovědi Hassana Muneeba ČTĚTE zde

Muslimové jsou v Brně spokojeni
V Brně stojí první mešita v České republice a žije tu asi šest stovek muslimů. Spokojeně a bez problémů. "Na Islám zde přestoupilo kolem šedesáti osob. Nebýt takových vylepovačů a vyvolávačů nenávisti, žije se nám tu dobře a máme zde spoustu přátel," tvrdí Muneeb. Muslimové v Brně podle něj žijí v naprosté spokojenosti. Důležité totiž je vychovávat své potomky k úctě k zemi, kde žijí. Sám šéf muslimské komunity v Brně se o to prý snaží. "Obrátit se na jinou víru je svobodná věc a naše děti vychováváme k úctě k této zemi. Nicméně jim v tom mohou bránit právě takové provokace a hesla, která můžete číst i zde, která volají po vyhnání muslimů," přiznává.

Hasan MuneebNejčastější otázky čtenářů se týkaly urážení proroka Mohameda. Podle Hassana Muneeba jde v takovémto případě, jaký se stal v Brně, o zesměšňování a ponižování věřících. Zároveň v celém rozhovoru upozorňuje na podněcování k nenávisti a násilí mezi jednotlivými etnickými skupinami. "Je to zbytečné vyvolávání nepokojů mezi občany. Zvláště v době Velikonoc," litoval Hassan Muneeb.

Předsudky stále nezmizely
Současná společnost je podle něj stále plná předsudků. "Není třeba se obávat nás muslimů, ale spíše se obávat takových podněcovačů k nenávisti mezi různými lidskými skupinami, ať již jsou to karikaturisté nebo násilníci z obou stran. Muslimové se také nedají škatulkovat. Když řeknete, že muslim se o ostatních vyjadřuje jako o nevěřících psech, to je, jako bych řekl, že všichni Evropané jsou křižáci," přirovnal Muneeb.

Proto je podle něj důležitá především tolerance. Na všech stranách. "Víra je věcí osobní. Islám pouze líčí pohled Boha na různá vyznání náboženství. Rozdílnost nedává muslimům právo útočit na jiná vyznání či jim materiálně nějak škodit. Korán nám ukazuje, že islám a prorok Muhammad jsou pouze dovršením dvou posledních náboženství (judaismu a křesťanství). Potvrzuje nám, že je to stejný Bůh, který poslal jak Mojžíše, Ježíše, tak i Muhammada,"uzavírá.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Najdete na iDNES.cz